Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 51 to 100 of 108

Thread: Belarus Open League (BLR/LAT/UKR) 2009/10 - rosters & boxscores

  1. #51
    IHF Staff Davide's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Manaus, Brazil
    Posts
    14,074

    Round 25 - 11 november

    Yunost Minsk - Keramin Minsk 6-2 (3-2,3-0,0-0)
    1-0 Oleg Timchenko (Aleksandr Materukhin) 01:08
    2-0 Aleksandr Borovkov (Vladislav Klochkov, Roman Romanenko) 04:30
    3-0 Konstantin Zakharov (Dmitri Dudik, Artem Senkevich) 17:38
    3-1 Evgeny Baukin (Dmitri Igoshin) 17:57
    3-2 Igor Voroshilov (Aleksei Strakhov) SH 19:23
    4-2 Sergei Erkovich PP 21:56
    4-2 Aleksandr Kitarov (Sergei Yanovsky, Andrei Pichukha) 32:05
    5-2 Roman Romanenko 19:28
    PIM: 4x2 - 6x2 SOG: 31-26 Att: 600
    3 stars: Ostroushko, Romanenko,Strakhov
    Yunost: Shabanov (55.55 Belinsky), Erkovich, Karev, Klochkov, Kitarov, Materukhin, Zakharov, Sheleg, Ostroushko, Leontiev, Tolkunov, Borovkov, Baranov, Romanenko, Senkevich, Yanovsky, Dudik, Kurilin, Timchenko, Pichukha.
    Keramin: Kostur (40.00 Pronin), Glebov, Plotnikov, Permyakov, Zavalov, Ebert, Kukushkin, Shulga, Mikhailov, Strakhov, Shipilo, Polushin, Khafizov, Eronov, Lobashov, Igoshin, Baukin, Chernook, Voroshilov


    Khimvolokno Mogilev - Shakhtar Soligorsk 4:2 (1:1, 0:0, 3:1)
    0-1 Artem Karkotsky (Aleksei Efimenko, Georgi Ryazantsev) 03:46
    1-1 Pavel Kutsevich (Andrey Samokhvalov, Ivan Sakharov) 04:52
    1-2 Vladimir Mikhaylov (Artem Demkov, Vadim Sushko) 43:37
    2-2 Mikhail Bratanov (Roman Bloch, Konstantin Kostyukhin) 48:09
    3-2 Yuri Ilyin (Roman Bloch, Andrei Tsaregorodtsev) 50:42
    4-2 Vitaly Tomilin (Evgeny Letov, Sergei Kiselev) PP 54:55
    PIM: 5x2 - 8x2+1x25 (Andruschenko) SOG: 36-31 Att: 1.600
    3 stars: Tsaregorodtsev, Grishukevich, Ryazantsev
    Khimvolokno: Grishukevich; Goranin - Letov, Borozenko (k) - Romadanovsky - Bozhko; Salnikov - Gorbachev, Tsaregorodtsev - Ilyin - Bloch; Kostyukhin - Bratanov, Sakharov - Kutsevich - Samokhvalov; Shepelev - Tomilin - Kiselev.
    Shakhtar: Oksa; Bashko (k) - Shvedov, V. Andruschenko - Razvadovsky - Kovyrshin; Sushko - Shinkevich, Demkov - Mikhailov - Kambovich; Shagov - Syrey, A. Korotkevitch - Karkotsky - Ryazantsev; Efimenko, E. Smirnov


    Neman Grodno - HK Vitebsk 6-3 (4-1,1-2,1-0)
    1-0 Oleg Malashkevich (Vyacheslav Lisichkin, Aleksandr Medvedev) PP 05:10
    1-1 Aleksandr Abakunchik (Sergei Voronin, Daniel Orlov) SH 06:25
    2-1 Konstantin Lastovetsky 07:32
    3-1 Ivan Myadel (Artem Bondarev, Dmitry Sayapin) PP 12:43
    4-1 Andrei Shevelev (Vyacheslav Lisichkin) 17:43
    4-2 Artem Gnidenko (Vasili Polonitsky, Yuri Navarenko) PP 22:45
    5-2 Artem Bondarev (Oleg Goroshko, Dmitry Pantsyrev) PP 28:39
    5-3 Evgeny Kashtanov (Artem Gnidenko, Artem Vostrikov) PP 31:04
    6-3 Andrei Orlyuk 54:59
    PIM: 9x2 - 21x2+1x10 (Navarenko)+2x25 (Gerlovsky,Polonitsky) SOG: 18-24 Att: 2.400
    3 stars: Bondarev, Khodin, Gnidenko

    Liepajas Metalurgs - HK Gomel 1-5 (0-2,1-0,0-3)
    0-1 Andrei Filichkin (Egor Filin, Vladimir Kopat) 16:25
    0-2 Aleksandr Zhidkikh (Denis Kochetkov, Pavel Musienko) 16:57
    1-2 Nerius Alisauskas (Vladimir Mamonov, Sergei Danilov) 26:26
    1-3 Denis Kochetkov (Ivan Usenko, Aleksandr Zhidkikh) PP 41:46
    1-4 Elvis Zhelubovskis (Andrei Pchelyakov, Vladimir Kopat) PP 50:45
    1-5 Ivan Usenko 56:38
    PIM: 6x2 - 6x2 SOG: 16-33 Att: 637
    3 stars: Yakushin, Zhidkikh,Alisauskas

    HC Brest - Khimik SKA Novopolotsk 2-3 (0-1,2-2,0-0)
    0-1 Andrei Moroz (Denis Tydnyuk, Aleksei Pilnov) PP 12:43
    1-1 Dovydas Kulevicius (Sergei Kolyubakin) 30:42
    1-2 Aleksei Pilnov (Vladimir Pereverzev, Sergei Magerov) 32:55
    2-2 Aleksandr Fedorov (Vladimir Svito, Yuri Bulgakov) SH 34:55
    2-3 Maksim Yakovlev (Vadim Karaga, Roman Gorbokon) PP 39:51
    PIM: 4x2 - 5x2 SOG: 33-24 Att: 550
    3 stars: Pereverzev, Pilnov, Fedorov
    Brest: Milchakov, P.V.Tolstik- Svito, Lelenas - Dvurechenskii (k) - Gorbunov, N. Gavrilenok - Lyaskovsky, Rashtchinski - Klimenko - Petkevich; Žilinsky - Kozachek, Kolyubakin - Kulevicius - Kapuza; Bulgakov - Fedorov - Korogoda.
    Khimik-SKA: Poshelyuk; Skypelev - Glinkin, Krikunenko - Prygunov (k) - Komarov; Magerov - Pereverzev, Moroz - Pilnov - Tydnyuk; R. Tsvetkov - Yaskevich, R. Gorbokon - Yakovlev - Karaga; Tripuk - Lonovenko, Sheremet - Kataev - Kirpichenok


    Dinamo Juniors - Sokil Kyiv 1-3 (0-2,1-1,0-0)
    0-1 Valentin Oletsky (Vladimir Aleksyuk, Yuri Gunko) PP 04:52
    0-2 Yuri Dyachenko (Andrei Sryubko, Sergey Klimentyev) PP 13:57
    0-3 Nikolai Ladygin (Aleksandr Yakovenko) SH 22:15
    1-3 Ricard Birzins (Robert Yekimovs) 28:07
    PIM: 3x2 - 5x2 SOG: 27-35 Att: 130
    3 stars: Gunko, Klimentiev, Yekimovs

    Shinnik Bobruisk - Metallurg Zhlobin 0:3 (0:0, 0:1, 0:2) 12.11
    0-1 Sergei Durdins (Viktor Blinov) 30:10
    0-2 Konstantin Durnov (Agris Saviels, Viktor Blinov) 52:20
    0-3 Gennadi Savilov (Yuri Eliseenko, Aleksei Krutikov) 52:58
    PIM: 4x2 - 3x2 SOG: 19-39 Att: 1.200
    3 stars: Brish - Aleniikovas, Durnov
    Shinnik: Brish; Zakharenko - Kuznetsov, Bryzgalov - D. Mihaylov - Obrezha; Zuev - Titovets, Miheenok - Verameychik - Khomko; Kozlov - Khramchenkov; Burmistronok - Shariton - P. Grishanov; Korsakov - S. Stas - Naumenko.
    Metallurg: Aleinikovas; Novitsky - Korshunov, Savilov - Krutikov - Eliseenko; Durdins - Saviels, Volchek - Blinov - Tvrdon; Ponomarev - Durnov, Kovalenya - Osipov - K. Brikun; Asimov - Kalachev - Kovshik
    Last edited by Davide; 13-11-2009 at 18:06.

  2. #52
    IHF Staff Davide's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Manaus, Brazil
    Posts
    14,074

    Round 26 - 13 november

    Yunost Minsk - Shakhtar Soligorsk 1:2 (0:1, 1:1, 0:0)
    0-1 Aleksandr Korotkevitch (Victor Andruschenko, Evgeny Kovyrshin) 17:08
    1-1 Konstantin Zakharov (Oleg Leontiev, Artem Senkevich) PP2 28:10
    1-2 Ilya Kambovich (Vladimir Mikhailov, Artem Demkov) PP 35:54
    PIM: 8x2 - 13x2 SOG: 39-18 Att: 650
    3 stars: Zakharov - Goryachevskykh, Shinkevich
    Yunost: Shabanov (58.50), Gribko, Erkovich, Karev, Klochkov, Kitarov, Pichukha, Materukhin, Korolik, Zakharov, Sheleg, Ostroushko, Leontiev, Tolkunov, Borovkov, Stepanov, Senkevich, Yanovsky, Dudik, Kurilin, Timchenko
    Shakhtar : Goryachevskykh, Makritsky, Karkotsky, Shinkevich, Mikhailov, Razvadovsky, Andrushchenko, Demkov, Efimenko, Korotkevich, Syrey, Shvedov, Bashko, Shagov, Sushko, Kambovich, Kovyrshin, Ryazantsev, Antonenko


    Khimvolokno Mogilev - Keramin Minsk 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)
    0-1 Aleksei Permyakov (Igor Voroshilov, Aleksei Strakhov) 16:24
    0-2 Vyacheslav Andryushchenko (Sergei Kukushkin, Nikolai Mikhailov) 33:06
    0-3 Dmitri Igoshin (Aleksandr Eronov) EN 59:20
    PIM: 6x2 - 6x2 SOG: 19-29 Att: 1.800
    3 stars: Ilyin; Igoshin, V. Andryushchenko
    Khimvolokno: Grishukevich (out 57:47-59:20); Goranin - Letov, Borozenko (k) - Romadanovsky - Bozhko; Salnikov - Gorbachev, Tsaregorodtsev - Ilyin - Bloch; Kostyukhin - Bratanov, Sakharov - Kutsevich - Samokhvalov; Belokursky - Tomilin -- Morschenok.
    Keramin: Tsarev, Plotnikov - Erokhov; Voroshilov - Permyakov - Strakhov (k); Glebov - Shipilo, Shulga - Baukin - Igoshin; Chernook - Ebert, N. Mikhailov - Kukushkin - Khafizov; B. Andryushchenko - Semochkin - Lobashov


    Neman Grodno - Khimik SKA Novopolotsk 3-2so (1-0,1-2,0-0,0-0,1-0)
    1-0 Vyacheslav Lisichkin (Andrei Shevelev, Alexander Medvedev) 00:07
    1-1 Andrei Moroz (Maksim Yakovlev)
    1-2 Denis Tydnyuk (Andrei Moroz)
    2-2 Oleg Malashkevich (Andrei Shevelev, Vyacheslav Lisichkin) PP
    3-2 Ivan Myadel
    SOG: 29-19
    3 stars: Khodin,Malashkevich,Poshelyuk

    Liepajas Metalurgs - Sokil Kyiv 5:4so (1:1, 1:2, 2:1, 0:0, 1:0)
    0-1 Vitaly Litvinenko (Valentin Olecko, Yuri Gunko) PP 05:00
    1-1 Vladimirs Mamonovs (Gatis Gricinskis) 11:10
    1-2 Yuriy Gunko (Vitaliy Litvinenko, Valentin Oletsky) PP 25:48
    2-2 Mikhail Koklins (Lauris Bayaruns, Vitaly Pavlov) PP 26:36
    2-3 Andrei Sryubko (Sergei Klimentyev, Sergey Chernenko) PP2 35:34
    3-3 Ediys Brahmanis PS 40:20
    3-4 Andrei Sryubko PP 43:05
    4-4 Ediys Brahmanis (Maris Gravitis, Juris Ozols) 54:18
    5-4 Vladimirs Mamonovs SO
    PIM: 7x2 - 8x2 SOG: 26-33 Att: 691
    3 stars: Brahmanis, Koklins,Litvinenko
    Metalurgs: 61.Zhabotinsky (37.Jucers, 14.40); 3.Feldmanis (4) - 21.Ivanov (c) (2), 8.Telushkin - 33.Chirkov, 80.Ren.Demiters - 24 . Alisauskas, 2.Liepinsh - 53.Rogoza, 15.Gravitis - 32.Ozols - 17.Brahmanis, 13.Skvortsov (4) - 22.A.Abolins - 91.Art.Mitskevich, 19.Pavlov (2) - 46.Koklin - 95.Bayaruns, 28.Mamonov - 25.Gricinskis (2) - 89.Danilov.
    Sokil: 1.Karpenko; 2.Gunko (c) (2) - 34.Vl.Aleksyuk (2), 6.Sryubko - 3.Klimentev (4), 24.Ladygin (2); 35.Litvinenko - 29.Oletsky - 18 . Matviichuk, 38.Dyachenko (4) - 19.S.Chernenko - 21.Nimenko (2), 12.Bezschasny - 50.Yakovenko - 71.Dm.Isaenko, 39.Slyusar


    HC Brest - HC Vitebsk 1:2ot (1:0, 0:0, 0:1, 0:1)
    1-0 Darius Lelenas (Pavel Dashkov, Evgeny Zhilinskii) 09:42
    1-1 Aleksandr Abakunchik (Yuri Navarenko, Vasili Polonitsky) 59:47
    1-2 Artem Gnidenko (Egor Tsurikov) 62:52
    PIM: 4x2 - 5x2 SOG: 33-34 Att: 600
    3 stars: Malyutin, Gnidenko, Milchakov
    Brest: Milchakov, P. Mikulcik - Svito, Lelenas - Dvurechenskii (k) - Dashkov; Lyaskovsky - Kozachek, Rashtchinski - Gorbunov - Petkevich, A. Gavrilenok - Žilinski, Kolyubakin - Kulevicius - Kapuza; P.V.Tolstik - A. Fedorov - Korogoda
    Vitebsk: Malyutin (out 59.30-59.47); Polonitsky (k) - Navarenko, Vostrikov - Gnidenko - Kashtanov; Pulver - P.V.Tolstik, Tsurikov - Gerlovsky - Vinokourov; Parakhonko - V. Timchenko, Erashov - Voronin - Abakunchik - Stepanov - Sachko - A. Eliseenko


    Dinamo Juniors - HK Gomel 2-3 (1-1,1-2,0-0)
    1-0 Toms Hartmanis (Raimonds Vilkoits) PP 06:47
    1-1 Valeri Bobkov (Andrei Kolosov, Dmitry Yakushin) 14:21
    2-1 Robert Yekimovs (Miks Indrasis) 31:41
    2-2 Egor Filin 33:16
    2-3 Timofei Filin (Aleksandr Usenko) PP 36:32
    PIM: 8x2+1x25 (Naumovs) - 8x2+1x10 (Khoromando) SOG: 23-41 Att: 197
    3 stars: Hartmanis, Zhelubovskis,Filin

  3. #53
    IHF Staff Davide's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Manaus, Brazil
    Posts
    14,074

    Round 27 - 16 november

    Keramin Minsk - Neman Grodno 5:2 (2:0, 2:1, 1:1)
    1-0 Dmitri Shulga (Andrei Glebov, Alexander Eronov) PP2 07:19
    2-0 Pavel Chernook (Igor Voroshilov, Aleksei Permyakov) 16:05
    2-1 Andrei Orlyuk (Aleksandr Bobkin, Oleg Blagoj) PP 35:23
    3-1 Dmitri Shulga (Dmitri Igoshin, Evgeny Baukin) 37:29
    4-1 Igor Voroshilov PS 38:38
    4-2 Aleksandr Pavlovich (Aleksandr Bobkin, Dmitry Sayapin) 47:44
    5-2 Nikolai Mikhailov (Vyacheslav Andryushchenko, Andrei Glebov) 49:47
    PIM: 5x2 - 4x2 SOG: 37-26 Att: 400
    3 stars: Igoshin, Shulga, Malyavko
    Keramin: Kostur; Erokhov - Plotnikov, Strakhov (k) - Permyakov - Voroshilov; Glebov - Shipilo, Shulga - Baukin - Igoshin; Chernook - Eronov, M. Mikhailov - Kukushkin - Vyach. Andryushchenko; Polushin - Semachkin - Lobashov
    Neman: Khodin (40:00 Zarudny); Medvedev (C) - Blagoj, Lisichkin - Malashkevich - K. Mikhailov; Lupandin - Edeshko, Pavlovich - Orlyuk - Bobkin; Sayapin - Goroshko, Myadel - Bondarev - Pantsyrev; Feoktistov, Lastovetsky - Remezov - S. Malyavko


    Shakhtar Soligorsk - HC Brest 3-0 (0-0,2-0,1-0)
    1-0 Ilya Kambovich (Vladimir Mikhailov, Artem Demkov) PP 25:08
    2-0 Artem Demkov (Ilya Kambovich, Vladimir Mikhailov) PP 36:36
    3-0 Aleksei Efimenko (Andrei Bashko, Igor Shvedov) 49:14
    PIM: 6x2 - 7x2 SOG: 25-26 Att: 875
    3 stars: Mikhailov, Bashko, Milchakov
    Shakhtar: Oksa; Bashko (k) - Shvedov, A. Korotkevitch - Kovyrshin - Andruschenko; Shinkevich - Sushko, Kambovich - V. Mikhailov - Demkov; Shagov - Syrey, Ryazantsev - Razvadovsky - Efimenko; Karkotsky, V. Makritsky.
    Brest: Milchakov, P. Mikulcik - Kozachek, Lelenas - Dvurechenskii (k) - Dashkov; A. Gavrilenok - Žilinski, Kolyubakin - Kulevicius - Kapuza; N. Gavrilenok - Lyaskovsky, Korogoda - Gorbunov - Petkevich; Bulgakov - Fedorov - P .V.Tolstik


    HK Vitebsk - Yunost Minsk 2:1 (0:0, 1:1, 1:0)
    0-1 Oleg Timchenko (Aleksandr Materukhin, Oleg Leontiev) 35:09
    1-1 Aleksandr Abakunchik (Aleksei Gerlovsky, Sergei Voronin) 36:31
    2-1 Konstantin Nemirko (Vasili Polonitsky, Yuri Navarenko) PP 45:22
    PIM: 9x2+1x10 (Kashtanov) - 8x2+1x10 (Leontiev) +2x20 (Leontiev x2) SOG: 22-34 Att: 662
    3 stars: Malyutin, Nemirko
    Vitebsk: Malyutin, Navarenko, Parakhonko, Timchenko, Vinokurov, Tsurikov, Sachko, Voronin, Nemirko, Abakunchik, Vostrikov, Korotkevich D., Polonitsky, Tolstik, Gnidenko, Eliseenko, Stepanov, Pulver, Kashtanov, Gerlovsky, Afanasiev.
    Yunost: Shabanov (58.55), Gribko, Erkovich, Kitarov, Pichukha, Materukhin, Zakharov, Ostroushko, Leontiev, Tolkunov, Borovkov, Baranov, Stepanov, Valuy, Romanenko, Senkevich, Yanovsky, Kurilin, Timchenko


    Metallurg Zhlobin - HK Gomel 5-4 (1-1,2-3,2-0)
    1-0 Viktor Blinov (Pavel Volcheck) 15:30
    1-1 Dmitri Rudak (Evgeny Solomonov, Nikolai Suslo) 17:51
    1-2 Denis Kochetkov (Aleksandr Zhidkikh) 27:23
    2-2 Aleksandr Kovshik (Nikita Osipov, Konstantin Durnov) 28:10
    2-3 Aleksandr Usenko (Egor Filin, Jaroslav Maslenikov) 34:14
    2-4 Denis Kochetkov (Aleksandr Zhidkikh) 38:26
    3-4 Vadim Novitsky (Aleksei Krutikov, Yuri Eliseenko) 39:27
    4-4 Nikita Osipov (Konstantin Durnov, Anton Ponomarev) 42:44
    5-4 Roman Tvrdon (Aleksei Krutikov, Pavel Volcheck) 59:33
    PIM: 4x2 - 4x2 SOG: 20-34 Att: 1.250
    3 stars: Blinov, Kovshik, Kochetkov
    Metallurg: Aleinikovas (A. Buiko, 38.26); Novitsky - Korshunov, Savilov - Krutikov (k) - Yu Eliseenko; Saviels - Durdins, Kovshik - Osipov - K. Brikun; Durnov - A. Ponomarev, P Volcheck - Blinov -- Tvrdon, Fedorov, Kovshik, Azimov.
    Gomel: I. Brikun (out 59.33); Filichkin - Kopat Esaulov - Pchelyakov (k) - Zhelubovskis; I. Usenko - Yakushin, Musienko - Zhidkikh - Kochetkov, Khoromando - Maslennikov, T. Filin - A. Usenko - E. Filin; Khozov - Asmikovich, Rudak - Suslo- Solomonov


    Khimik SKA Novopolotsk - Khimvolokno Mogilev 2-4 (1-0,0-1,1-3)
    1-0 Denis Tydnyuk (Andrei Moroz) SH 11:21
    1-1 Evgeny Letov (Aleksandr Borozenko, Sergei Kiselev) PP 20:25
    1-2 Roman Salnikov (Yuri Ilyin, Andrei Tsaregorodtsev) 44:32
    1-3 Yuri Ilyin (Vitali Tomilin, Andrei Tsaregorodtsev) 46:08
    1-4 Roman Salnikov (Yuri Ilyin, Andrei Tsaregorodtsev) PP 53:03
    2-4 Roman Gorbokon (Vadim Karaga) 54:59
    PIM: 10x2 - 6x2 SOG: 19-22 Att: 1.100
    3 stars: Salnikov, Tsaregorodtsev, Tydnyuk
    Khimik: Poshelyuk; Yaskevich - Skripelev Tydnyuk - Prygunov (k) - Moroz; Tripuk - R. Tsvetkov, Karaga - Komarov - Gorbokon; Magerov - Pereverzev, Malinowski - Yakovlev - Krikunenko; Glinkin - Lonovenko. Kirpichenok - Kataev - Sheremet'ev.
    Khimvolokno: Grishukevich; Goranin - Letov, Borozenko (k) - Romadanovsky - Morschenok; Salnikov - Tsvetkov, Tsaregorodtsev - Ilyin - Shepelev; Kostyukhin - fraternization, Sakharov - Kutsevich - Samokhvalov; Kiselev - Tomilin - Belokursky


    Shinnik Bobruisk - Sokil Kyiv 2:4 (2:2, 0:0, 0:2)
    0-1 Sergei Varlamov (Dmitri Nimenko, Sergei Klimentyev) 01:15
    1-1 Vladislav Bryzgalov (Pavel Grishanov) 03:36
    2-1 Vladislav Bryzgalov (Pavel Grishanov, Dmitry Mikhailov) 10:09
    2-2 Andrei Sryubko (Dmitri Tsyrul, Dmitri Nimenko) 17:02
    2-3 Aleksandr Matviychuk (Dmitri Tsyrul, Vladimir Aleksyuk) 55:47
    2-4 Dmitri Tsyrul (Roman Malov) EN 59:36
    PIM: 3x2 - 5x2 SOG: 30-38 Att: 1.059
    3 stars: Balaban, Matviichuk, Bryzgalov
    Shinnik: Brish (59:03-59:36); Zakharenko, Kuznetsov, Zuev, Titovets, Markovsky, Khramchenko; Bryzgalov, Mikhailov, Grishanov, Miheenok, Verameychik, Khomko, Zankovets, Shariton, Obrezha, Korsakov, Burmistronok, Stas.
    Sokil: Balaban; Gunko, Aleksyuk, Sryubko, Klimentiev, Ladygin, Sviridov, Korzh, Litvinenko, Malov, Matviichuk, Tsyrul, Varlamov, Nimenko, Dyachenko, Chernenko, Bezschastny, Zakrinichny, Slusar


    Dinamo Juniors - Liepajas Metalurgs 5:6so (0:0, 3:5, 2:0, 0:0, 0:1) 17.11
    1-0 Miks Indrasis (Robert Yekimovs, Janis Straupe) 20:15
    2-0 Roberts Bukarts (Raimonds Vilkoits, Gints Mejía) 29:19
    2-1 Janis Purins (Eduard Ivanovs, Tom Zeltiņš) 31:00
    2-2 Vladimir Mamonovs (Mikhail Koklin, Lauris Bayaruns) 31:21
    2-3 Juris Ozols (Nerius Alisauskas) 31:48
    2-4 Sergei Telushkin (Vladimir Mamonovs, Mikhail Koklin) 34:55
    3-4 Roberts Bukarts (Andris Dzerins, Edgars Apelis) 36:01
    3-5 Ediys Brahmanis (Juris Ozols) 37:37
    4-5 Andris Dzerins (Miks Indrasis, Marcis Zembergs) 48:58
    5-5 Roberts Bukarts (Robert Yekimovs, Kristaps Sotnieks) PP 59:25
    5-6 Vents Feldmanis SO
    PIM: 3x2 - 4x2 SOG: 36-42 Att: 379
    3 stars: Bukarts, Zabis, Feldmanis
    Dinamo: Zhurkov, Enkuzens; Birzins - Cibulskis, Indrasis - Straupe (k) - Yekimovs; Apelis - Sotnieks, Bukarts - A. Chernish - Mejía; Gipters - Freiberg, Zemberg - Hartmanis - Vilkoits; Bulitsis - Shevchenko, V. Borovkov -- Upitsis - K. Jass
    Metalurgs: Juchers, Kalnins (so); Feldmanis - Ivanov (k), Gravitis - Ozols - Brahmanis; Telushkin - Chirkov, Zeltins - A. Abolins - J Purins; R. Demiters - Alisauskas, Gricinskis - Koklin - Mamonovs, Liepins - Bayaruns, Skvortsov - Zabis - Danilov

  4. #54
    IHF Staff Davide's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Manaus, Brazil
    Posts
    14,074

    Round 28 - 18 november

    Keramin Minsk - Brest 2:1 (0:0, 0:0, 2:1)
    0-1 Aleksandr Fedorov (Dmitri Gorbunov, Andrei Rashchinski) 42:16
    1-1 Aleksei Permyakov (Aleksey Strakhov, Igor Voroshilov) 43:04
    2-1 Andrei Glebov (Aleksei Plotnikov, Igor Voroshilov) PP 45:36
    PIM: 5x2 - 6x2 SOG: 39-21 Att: 340
    3 stars: Tsarev, Permyakov, Milchakov

    Shakhtar Soligorsk - Neman Grodno 3-1 (1-0,2-1,0-0)
    1-0 Victor Andruschenko 05:37
    2-0 Aleksandr Korotkevich (Andrei Bashko, Aleksandr Ryadinsky) PP2 20:53
    3-0 Artem Demkov (Vladimir Mikhailov) 31:18
    3-1 Oleg Malashkevich (Aleksandr Pavlovich, Aleksandr Bobkin) 39:57
    PIM: 3x2 - 9x2 SOG: 22-21 Att: 900
    3 stars: Goryachevskykh, Bashko, Goroshko

    HK Vitebsk - Khimvolokno Mogilev 2-3 (1-2,1-1,0-0)
    0-1 Vitaly Tomilin (Yuri Ilyin, Andrei Tsaregorodtsev) 00:48
    0-2 Aleksandr Borozenko 02:46
    1-2 Evgeny Kashtanov (Yuri Navarenko, Artem Vostrikov) PP 19:41
    1-3 Andrei Tsaregorodtsev (Yuriy Ilin, Maksim Tsvetkov) 30:23
    2-3 Evgeny Kashtanov (Yuri Navarenko, Vasili Polonitsky) 33:15
    PIM: 7x2 - 9x2+1x25 (Bloch) SOG: 25-30 Att: 695
    3 stars: Salnikov, Romadanovsky, Kashtanov

    Khimik SKA Novopolotsk - Yunost Minsk 3-6 (1-2,2-1,0-3)
    0-1 Roman Romanenko (Konstantin Zakharov, Oleg Leontiev) PP 06:59
    0-2 Oleg Timchenko (Sergei Erkovich, Evgeny Kurilin) PP 11:37
    1-2 Andrei Moroz (Denis Tydnyuk) 17:55
    2-2 Vadim Karaga (Sergei Magerov, Andrei Moroz) 26:44
    3-2 Maksim Yakovlev (Vadim Karaga) 29:01
    3-3 Aleksandr Borovkov (Aleksandr Materukhin, Oleg Timchenko) 33:08
    3-4 Aleksandr Materukhin (Oleg Timchenko, Aleksandr Borovkov) 45:00
    3-5 Artem Senkevich (Konstantin Zakharov, Roman Romanenko) 57:01
    3-6 Aleksandr Borovkov (Oleg Timchenko, Aleksandr Materukhin) EN 59:36
    PIM: 8x2+1x10 (Yakovlev) - 7x2 SOG: 33-42 Att: 1.150
    3 stars: Borovkov, Materukhin, Moroz

    Shinnik Bobriusk - HK Gomel 2:3 (2:1, 0:2, 0:0)
    1-0 Pavel Grishanov (Dmitri Obrezha, Vladislav Bryzgalov) 04:29
    1-1 Ivan Usenko (Denis Kochetkov, Aleksandr Zhidkikh) PP 15:51
    2-1 Dmitri Mikhailov (Dmitri Khramchenkov, Aleksei Kuznetsov) PP2 18:03
    2-2 Aleksandr Usenko (Timofei Filin, Dmitri Yakushin) 27:05
    2-3 Denis Kochetkov (Sergei Ogorodnikov, Dmitri Yakushin) 39:23
    PIM: 7x2 - 6x2 SOG: 19-47 Att: 970
    3 stars: Usenko, Zhidkikh, Bryzgalov
    Shinnik: Brish; Zakharenko, Kuznetsov, Zuev, Titovets, Markovsky, Khramchenkov; Bryzgalov, Obrezha, Grishanov, Miheenok, Mikhailov, Khomko, Zankovets, Shariton, Stas, Korsakov, Burmistronok, Gromov.
    HK Gomel: Karpikov; Kopat, Filichkin, Yakushin, I. Usenko, Khozov, Maslennikov, Khoromando, Asmykovich; Yesaulov, Pchelyakov, Ogorodnikov, Kochetkov, Zhidkikh, Musienko, Kolosov, A. Usenko, Filin, Solomonov, Suslo, Rudak


    Metallurg Zhlobin - Sokil Kyiv 0:5 (0:1, 0:2, 0:2)
    0-1 Dmitri Tsyrul (Dmitri Nimenko, Sergei Varlamov) 11:18
    0-2 Valentin Oletsky (Nikolai Ladygin, Dmitri Nimenko) 25:19
    0-3 Yuri Gunko (Vitali Litvinenko) 27:52
    0-4 Aleksandr Matviychuk (Vitali Litvinenko) 40:55
    0-5 Sergei Varlamov 57:12
    PIM: 3x2 - 4x2 SOG: 30-23 Att: 1.600
    3 stars: Karpenko, Litvinenko, Azimov
    Metallurg: Aleinikovas (A. Buiko, 27.52); Novitsky - Korshunov, Savilov - Krutikov (k) - Eliseenko; Saviels - Durdins, P. Volcheck - Blinov - Tvrdon; Durnov - A. Ponomarev, Kovalenya - Osipov - K. Brikun; Azimov - Kalachev - Kovshik
    Sokil: Karpenko; Sryubko - Klimentiev, Klimenko - Varlamov - Tsyrul; Gunko (k) - Sviridov, Litvinenko - Malov - Matviichuk; Ladygin - Vl.Aleksyuk, Yakovenko - Oletsky - Slyusar; Dyachenko


    Standing
    1 Yunost Minsk 26/61
    2 Sokil Kyiv 26/58
    3 Shakhtar Soligorsk 25/58
    4 HK Gomel 25/53
    5 Khimvolokno-Mogilev 24/45
    6 Keramin-Minsk 25/42
    7 Neman Grodno 25/42
    8 Metallurg-Zhlobin 26/41
    9 HK Vitebsk 26/40
    10 Liepajas Metalurgs 26/26
    11 Khimik-SKA Novopolotsk 26/25
    12 Shinnik Bobruisk 26/23
    13 HC Brest 25/16
    14 Dinamo-Juniors 27/16

  5. #55
    IHF Staff Davide's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Manaus, Brazil
    Posts
    14,074

    Round 29 - 22 november

    HK Gomel - Metallurg Zhlobin 2:3so (2:0, 0:0, 0:2, 0:0, 0:1) 21.11
    1-0 Denis Kochetkov 01:00
    2-0 Andrei Kolosov (Aleksandr Usenko, Mikhail Khoromando) 18:48
    2-1 Pavel Volcheck (Vadim Novitsky) 46:06
    2-2 Viktor Blinov (Kiril Brikun) 57:01
    2-3 Pavel Volchek SO
    PIM: 3x2+1x10 (Khoromando) - 4x2+1x10 (Durdins) SOG: 37-30 Att: 2.200
    3 stars: Volchek, Aleinikovas, Yakushin
    Gomel: I. Brikun; Filichkin - Kopat Yesaulov - Pchelyakov (k) - Zhelubovskis; Yakushin - I. Usenko, Musienko - Zhidkikh- Kochetkov, Khoromando - Maslennikov, T. Filin - A. Usenko - Kolosov; Rudak - Suslo - Solomonov; Khozov.
    Metallurg: Aleinikovas; Novitsky - Korshunov, P. Volchek - Krutikov (k) - Eliseenko; Durdins - Saviels, Tvrdon - Blinov - Lozhkin; Durnov - Fedorov, Kovalenya - Osipov - K. Brikun; Asimov - Kalachov - Kovshik


    Sokil Kyiv - Shinnik Bobruisk 9:3 (1:0, 6:2, 2:1) 21.11
    1-0 Valentin Oletsky (Vitaliy Litvinenko, Vladimir Aleksyuk) 04:56
    1-1 Vladislav Bryzgalov (Sergei Markov, Sergei Khomko) 21:04
    2-1 Vitaly Litvinenko (Roman Salnikov) 22:13
    3-1 Sergei Varlamov (Yuriy Dyachenko, Andrei Sryubko) PP 23:09
    4-1 Roman Malov (Nikolai Ladygin, Roman Salnikov) 26:03
    4-2 Aleksandr Miheenok (Aleksei Titovets) 27:18
    5-2 Roman Malov (Dmitry Nimenko, Roman Salnikov) 30:31
    6-2 Sergei Varlamov (Aleksandr Matviychuk, Dmitry Nimenko)PP 32:42
    7-2 Sergei Varlamov (Sergei Klimentyev, Aleksandr Matviichuk) PP 35:43
    7-3 Vladislav Zankovets (Sergei Stas, Viktor Shariton) 50:06
    8-3 Dmitri Nimenko (Roman Malov, Roman Salnikov) 51:16
    9-3 Yuriy Dyachenko (Dmitri Nimenko) 55:37
    PIM: 4x2 - 7x2+1x10 (Titovets) SOG: 34-23 Att: 420
    3 stars: Varlamov, Salnikov, Zankovets
    Sokil: Simchuk; Gunko, Klimentiev, Sryubko, Ladygin, Aleksyuk Pobedonostsev, Romanenko, Varlamov, Bezschastny, Zakrinichny, Matviychuk, Chernenko, Nimenko, Oletsky, Malov, Litvinenko, Salnikov, Dyachenko.
    Shinnik: Brish (Mickiewicz, 40:00); Zuev, Markovsky, Zakharenko, Titovets, Khramchenkov, Kuznetsov; Bryzgalov, Grishanov, Korsakov, Verameychik, Stas, Zankovets, Shariton, Khomko, Obrezha, Burmistronok, Naumenko, Miheenok

    Yunost Minsk - Khimik SKA 7:2 (3:1, 0:1, 4:0)
    0-1 Denis Tydnyuk 04:48
    1-1 Sergei Yanovsky (Maksim Slysh, Oleg Timchenko) 11:39
    2-1 Oleg Timchenko (Oleg Leontiev, Aleksandr Materukhin) 13:42
    3-1 Sergei Yanovsky (Evgeny Kurilin, Maksim Slysh) 18:14
    3-2 Ilya Frantsev (Georgi Yaskevich, Vadim Karaga) PP 26:14
    4-2 Aleksandr Materukhin (Aleksandr Borovkov, Oleg Timchenko) PP 41:33
    5-2 Sergei Yanovsky (Maksim Slysh, Oleg Leontiev) SH 43:25
    6-2 Oleg Timchenko (Oleg Leontiev, Sergey Erkovich) PP 48:49
    7-2 Artem Ostroushko (Maksim Slysh) 49:18
    PIM: 5x2 - 5x2 SOG: 38-28 Att: 500
    3 stars: Janovsky,Leontiev,Tydnyuk,
    Yunost: Shabanov, Gribko, Erkovich, Klochkov, Pichukha, Materukhin, Korolik, Zakharov, Ostroushko, Leontiev, Borovkov, Slysh Baranov, Romanenko, Deniskin, Senkevich, Yanovsky, Kurilin, Timchenko
    Khimik-SKA: Filipchik, Tripuk, Yaskevich, Skripelev, Tsvetkov, Kataev, Karaga, Malinowski, Magerov, Glinkin, Yakovlev, Zalevski, Tydnyuk, Prygunov, Krikunenko, Kirpichenok, Frantsev, Komarov, Sheremetiev, Lonovenko


    Khimvolokno Mogilev - HK Vitebsk 2:1 (0:0, 2:1, 0:0)
    1-0 Pavel Kutsevich (Ivan Sakharov, Andrei Samokhvalov) 32:03
    1-1 Konstantin Nemirko (Artem Gnidenko, Evgeny Kashtanov) PP 33:10
    2-1 Pavel Kutsevich (Andrei Samokhvalov, Ivan Sakharov) PP 39:59
    PIM: 7x2 - 7x2 SOG: 17-20 Att: 1.300
    3 stars: Kutsevich, Grishukevich, Shibanov
    Khimvolokno: Grishukevich; Goranin - Letov, Borozenko (k) - Romadanovsky - Bozhko; Salnikov - Tsvetkov, Tomilin - Ilyin - Tsaregorodtsev; Kostyukhin - Gorbachev, Sakharov - Kutsevich - Samokhvalov; Belokursky - Bratanov - Morschenok.
    Vitebsk: Shibanov (58:32-60:00); Polonitsky (k) - Navarenko, Nemirko - Gnidenko - Kashtanov; Pulver - P.Tolstik, Vinokurov - Karaulschuk - Tsurikov; Parakhonko - D. Orlov, Abakunchik - Voronin - Vostrikov; D. Korotkevitch; A. Eliseenko - Gerlovsky - E. Stepanov


    Neman Grodno - Keramin Minsk 1-5 (0-3,0-1,1-1)
    0-1 Aleksei Strakhov (Aleksei Permyakov, Valentin Ebert) 00:17
    0-2 Igor Voroshilov (Aleksei Permyakov) 04:04
    0-3 Sergei Kukushkin 13:39
    0-4 Aleksei Strakhov SH 23:50
    1-4 Artem Bondarev (Andrei Lupandin, Konstantin Lastovetsky) 50:46
    1-5 Igor Voroshilov (Aleksei Strakhov) SH EN 53:28
    PIM: 3x2 - 7x2 SOG: 27-26 Att: 2.200
    3 stars: Voroshilov, Strakhov, Pantsyrev
    Neman: Khodin (Zarudny, 13.39, 52.48-53.28); Medvedev (k) - O. Blagoj, Pavlovich - Malashkevich - Bobkin; Lupandin - Edeshko, Lastovetsky - Bondarev - Pantsyrev; Goroshko - Sayapin, Yegorov - K. Mikhailov - Orlyuk; S. Malyavka - Remezov - Feoktistov; Bogoly, Prokopchik.
    Keramin: Tsarev, Plotnikov - Ebert, Strakhov (k) - Permyakov - Voroshilov; Glebov - Shipilo, Shulga - Baukin - Igoshin; Chernook - Eronov, Andryushchenko - S. Ponomarev - Kukushkin; Zavalov - Semochkin - Lobashov


    HC Brest - Shakhtar Soligorsk 4:2 (1:1, 2:1, 1:0)
    0-1 Evgeny Kovyrshin (Aleksandr Kulakov, Victor Andruschenko) 12:05
    1-1 Pavel Toustsik 19:12
    2-1 Kiril Petkevich (Nikolai Gavrilenok, Dovydas Kulevicius) 27:43
    2-2 Andrei Bashko (Aleksandr Kulakov, Evgeny Kovyrshin) PP 33:57
    3-2 Vitali Klimenkov (Kiril Petkevich, Darius Lelenas) 36:09
    4-2 Dovydas Kulevicius (Pavel Mikulchik) EN 59:35
    PIM: 6x2 - 7x2 SOG: Att: 550
    3 stars: Milchakov, Petkevich, Kovyrshin,
    Brest: Milchakov, N. Gavrilenok - Lyaskovsky, Lelenas - Klimenko - Petkevich, P. Mikulcik - Svito, Kulevicius - Dvurechenskii (k) - Gorbunov, A. Gavrilenok - Žilinski, Bulgakov - Fedorov - P.V.Tolstik; Galkin, Korogoda.
    Shakhtar: Oksa (out 58.10-59.35); Bashko (k) - Ryadinsky, Kulakov - Kovyrshin - Andruschenko; Shinkevich - Sushko, Kambovich - V. Mikhailov - Efimenko; Syrey - Shvedov, Smirnov - V. Makritsky - A. Korotkevitch; Shagov, Parshukov, Karkotsky


    Liepajas Metalurgs - Dinamo Juniors 3:5 (0:2, 2:2, 1:1)
    0-1 Martins Gipters (Robert Yekimovs) 12:48
    0-2 Robert Yekimovs (Oskars Cibulskis, Janis Straupe) PP 16:02
    0-3 Andris Dzerins (Gints Mejía, Armands Berzins) 28:28
    1-3 Ediys Brahmanis (Juris Ozols, Maris Gravitis) PP 29:57
    1-4 Marcis Zembergs (Armands Berzins, Toms Hartmanis) 37:45
    2-4 Renars Demiters (Janis Purins, Aldis Abolins) PP 39:33
    3-4 Maris Gravitis (Vents Feldmanis, Vladimir Mamonov) 40:54
    3-5 Janis Straupe (Robert Yekimovs) 53:23
    PIM: 8x2 - 7x2 SOG: 37-27 Att: 538
    3 stars: Gravitis, Berzins, Straupe
    Metalurgs: Kalnins (M. Juchers, 40.01, 58.34-60.00); Feldmanis - Ivanov (k), Gravitis - Ozols - Brahmanis; Chirkov - Telushkin, Skvortsov - A. Abolins - Danilov; Ren.Demiters - Alisauskas, Pavlov - Purins - Bayaruns; Gricinskis - Koklin - Mamonovs; Rogoza.
    Dinamo: Enkuzens; Birzins - Cibulskis, Indrasis - Straupe (k) - Yekimovs; Apelis - Bullitis, Mejía - Arm.Berzins - A. Dzerins; Gipters - Freibergs Zembergs - Vilkoits - Hartmanis, V. Borovkov - Upitis - Jass, Scevcenko.

  6. #56
    IHF Staff Davide's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Manaus, Brazil
    Posts
    14,074

    Round 30 - 24 november

    HK Gomel - Shinnik Bobruisk 4-2 (2-1,2-0,0-1) 23.11
    1-0 Aleksandr Usenko (Timofei Filin) PP 08:22
    2-0 Timofei Filin (Yaroslav Maslenikov) PP 10:44
    2-1 Vladislav Bryzgalov (Pvel Grishanov, Dmitry Obrezha) PP 12:58
    3-1 Timofei Filin (Ivan Usenko, Jaroslav Maslenikov) PP 25:27
    4-1 Ivan Usenko (Egor Filin, Pavel Musienko) SH 28:00
    4-2 Dmitri Verameychik (Sergei Khomko, Aleksei Titovets) PP 52:36
    PIM: 8x2+1x10 (Magdeev) - 11x2+1x10 (Khomko) SOG: 39-30 Att: 1.800
    3 stars: T. Flin, E. Filin, Bryzgalov
    HK Gomel: Karpikov; Yakushin, Maslennikov,I. Usenko, Horomando, Magdeev, Kopat, Bobkov, E. Filin, A. Usenko, Musienko, Zhidkikh, Suslo, Klimin, Rudak, Kochetkov, T. Filin, Solomonov, Pchelyakov .
    Shinnik: Mickiewicz; Khramchenko, Zuev, Markovsky, Zakharenko, Titovets, Kuznetsov; Bryzgalov, Grishanov, Gromov, Verameychik, Stas, Emelyanchik, Zankovets, Shariton, Khomko, Obrezha, Burmistronok, Miheenok


    Sokil Kyiv - Metallurg Zhlobin 2-1so (0-1,0-0,1-0,0-0,1-0) 23.11
    0-1 Aleksei Lozkhin (Viktor Blinov, Roman Tvrdon) PP2 15:45
    1-1 Roman Malov (Roman Salnikov, Aleksandr Pobedonostsev) 49:24
    2-1 Aleksandr Pobedonostsev SO
    PIM: 6x2 - 6x2 SOG: 32-31 Att: 530
    3 stars: Karpenko, Malov, Aleinikovas
    Sokil: Karpenko; Klimentyev - Sryubko, Dyachenko - Varlamov - Matviichuk; Ladygin - Pobedonostsev, Salnikov - Malov-Nimenko; Gunko (k) - Vl.Aleksyuk, Litvinenko - Oletsky - Bezschasny.
    Metallurg: Aleinikovas (Buiko at SO); Novitsky - Korshunov, P. Volcheck - Krutikov (k) - Yu Eliseenko; Valentin - Durdins, Lozhkin - Blinovs - Tvrdon; Durnov - Fedorov, Kovalenya - Kalachev - K. Brikun; Tishkin, Azimov - Kovshik


    Yunost Minsk - HK Vitebsk 2:0 (1:0, 0:0, 1:0)
    1-0 Oleg Timchenko (Aleksandr Borovkov, Aleksandr Materukhin) 05:37
    2-0 Maksim Slysh (Evgeny Kurilin, Sergei Yanovsky) 50:28
    PIM: 5x2 - 3x2 SOG: 22-22 Att: 350
    3 stars: Shabanov, Slysh, Malyutin
    Yunost: Shabanov, Gribko, Erkovich, Klochkov, Materukhin, Korolik, Zakharov, Ostroushko, Leontiev, Borovkov, Slysh Baranov, Romanenko, Deniskin, Senkevich, Yanovsky, Dudik, Kurilin, Timchenko
    Vitebsk: Malyutin, Navarenko, Parakhonko, Timchenko, Vinokurov, Tsurikov, Sachko, Voronin, Nemirko, Abakunchik, Vostrikov, Korotkevich D., Polonitsky, Tolstik, Gnidenko, Eliseenko, Stepanov, Pulver, Kashtanov, Gerlovsky, Afanasiev


    Khimvolokno Mogilev - Khimik SKA Novopolotsk 5:2 (1:1, 2:1, 2:0)
    1-0 Vitali Tomilin (Roman Salnikov, Yuriy Ilin) 07:44
    1-1 Aleksandr Prygunov (Nikita Komarov) SH 12:43
    1-2 Nikita Komarov (Aleksandr Prygunov, Oleg Krikunenko) 25:45
    2-2 Evgeny Goranin (Aleksandr Borozenko, Andrei Romadanovsky) 32:44
    3-2 Sergey Kiselev (Aleksandr Borozenko, Andrei Romadanovsky) 37:32
    4-2 Yuri Ilyin (Andrei Tsaregorodtsev, Maksim Tsvetkov) 45:06
    5-2 Andrei Tsaregorodtsev (Yuri Ilyin, Evgeny Letov) 57:12
    PIM: 5x2 - 6x2 SOG: 40-21 Att: 1.370
    3 stars: Tomilin, Romadanovsky, Glinkin,
    Khimvolokno: Grishukevich (58:01. Ryl'kov); Goranin - Letov, Borozenko (k) - Romadanovsky - Kiselev, Salnikov - Tsvetkov, Ilin - Tomilin - Tsaregorodtsev; Kostyukhin - Gorbachev, Sakharov - Kutsevich - Samokhvalov; Belokursky - Bratanov -- Morschenok.
    Khimik: Poshelyuk (47.12. Filipchik); Glinkin - Skrypelev, Krikunenko - Prygunov (k) - Komarov; Magerov - Tripuk, Zalewski - Malinowski - Tydnyuk; Yaskevich - R. Tsvetkov, Frantsev - Yakovlev - Karaga; Kirpichenok - Kataev - Sheremet'ev; Lonovenko


    Neman Grodno - Shakhtar Soligorsk 4-1 (3-1,1-0,0-0)
    1-0 Aleksandr Pavlovich (Dmitri Sayapin, Konstantin Mikhailov) 05:26
    2-0 Ivan Myadel (Konstantin Mikhailov, Dmitri Pantsyrev) PP 13:12
    3-0 Ivan Myadel (Artem Bondarev, Konstantin Mikhailov) PP 14:54
    3-1 Vladimir Mikhaylov PS 19:30
    4-1 Andrei Shevelev (Vyacheslav Lisichkin) 28:40
    PIM: 8x2 - 7x2+1x25 (Korotkevich) SOG: 36-25
    3 stars: Myadel, Lisichkin, Goryachevskykh

    HC Brest - Keramin Minsk 2-7 (0-0,0-3,2-4)
    0-1 Aleksei Strakhov (Andrei Glebov) 20:52
    0-2 Aleksei Strakhov (Aleksei Permyakov) 32:30
    0-3 Dmitri Shulga (Dmitri Igoshin, Evgeny Baukin) PP 36:17
    1-3 Kiril Petkevich (Vladimir Svito, Dovydas Kulevicius) PP 48:27
    1-4 Dmitri Igoshin (Andrei Glebov, Dmitry Shulga) 48:59
    1-5 Anton Polushin (Vyacheslav Shipilo, Aleksandr Semochkin) PP 52:26
    1-6 Sergei Kukushkin (Stepan Ponomarev, Denis Lobashov) 54:48
    1-7 Pavel Chernook (Dmitri Igoshin) 57:31
    2-7 Kiril Petkevich (Kiril Dvurechenskii, Dovydas Kulevicius) PP 58:35
    PIM: 2x2 - 7x2+1x10 (Glebov) SOG: 22-29 Att: 700
    3 stars: Strakhov, Kostur, Petkevich
    Brest: Milchakov (Rogovskiy, 52.26); N. Gavrilenok - Lyaskovsky, Lelenas - Klimenko - Petkevich, P. Mikulcik - Svito, Kulevicius - Dvurechenskii (k) - Gorbunov, Žilinski - Kozachek, Bulgakov - P.V.Tolstik - Raschinski; Galkin, Korogoda, Tron.
    Keramin: Kostur, Plotnikov - Ebert, Strakhov (k) - Permyakov - Voroshilov; Glebov - Shipilo, Shulga - Baukin - Igoshin; Chernook - Eronov, Polushin - S. Ponomarev - Kukushkin; Zavalov - Semochkin - Lobashov.

  7. #57
    IHF Staff Davide's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Manaus, Brazil
    Posts
    14,074

    Round 31 - 27 november

    Keramin Minsk - Yunost Minsk 3-4 (0-0,2-3,1-1)
    0-1 Oleg Timchenko (Artem Senkevich, Konstantin Zakharov) 20:51
    0-2 Maksim Slysh (Evgeny Kurilin, Sergei Yanovsky) 22:56
    1-2 Dmitri Igoshin (Evgeny Baukin, Aleksandr Eronov) 26:29
    2-2 Stepan Ponomarev (Sergei Kukushkin, Irek Khafizov) PP2 31:29
    2-3 Artem Ostroushko (Aleksandr Borovkov, Aleksandr Materukhin) PP 38:41
    3-3 Igor Voroshilov (Aleksei Strakhov) 40:32
    3-4 Oleg Timchenko (Aleksandr Borovkov, Artem Ostroushko) 51:03
    PIM: 2x2 - 5x2 SOG: 28-32 Att: 950
    3 stars: Borovkov, Timchenko, Chernook

    Shakhtar Soligorsk - Khimvolokno Mogilev 1-2 (0-0,1-0,0-2)
    1-0 Vladimir Mikhailov (Aleksandr Syrey) PP 28:41
    1-1 Aleksandr Borozenko (Andrei Romadanovsky) 41:58
    1-2 Pavel Kutsevich (Andrei Samokhvalov, Ivan Sakharov) 44:06
    PIM: 8x2 - 10x2 SOG: 26-10 Att: 860
    3 stars: Grishukevich, Romadanovsky, Smirnov

    HK Vitebsk - Neman Grodno 2-1 (0-1,0-0,2-0)
    0-1 Vyacheslav Lisichkin (Oleg Malashkevich) 03:21
    1-1 Yuri Navarenko (Artem Gnidenko, Evgeny Kashtanov) 40:35
    2-1 Aleksei Gerlovsky (Vasili Polonitsky, Aleksei Vinokourov) 48:39
    PIM: 3x2 - 7x2 SOG: 31-22 Att: 628
    3 stars: Navarenko, Malyutin, Malashkevich

    Khimik SKA Novopolotsk - HC Brest 1-4 (1-2,0-1,0-1)
    0-1 Andrei Rashchinski (Evgeny Žilinski, Dmitry Gorbunov) 07:45
    1-1 Andrei Skripelev (Oleg Krikunenko, Aleksandr Prygunov) 12:32
    1-2 Nikolai Gavrilenok (Kiril Petkevich, Andrei Rashchinski) SH 16:32
    1-3 Andrei Rashchinski (Vitaly Klimenkov, Evgeny Žilinski) 33:29
    1-4 Sergei Kolyubakin (Dovydas Kulevicius) SH 47:28
    PIM: 7x2 - 8x2+1x10 (Milchakov) SOG: 27-35 Att: 1.100
    3 stars: Rashchinski, Milchakov, Skripelev

    HK Gomel - Dinamo Juniors 8-4 (2-1,1-1,5-2) 28.11
    0-1 Miks Indrasis (Eric Shevchenko, Vladimir Borovkov) 01:06
    1-1 Evgeny Solomonov (Andrei Pchelyakov, Elvis Zhelubovskis) 09:09
    2-1 Valery Bobkov (Nikolai Suslo, Dmitri Yakushin) 14:27
    2-2 Kristians Pelss (Marcis Zembergs, Ralph Freibergs) PP2 32:11
    3-2 Aleksandr Usenko (Egor Filin, Timofei Filin) 34:59
    4-2 Sergei Ogorodnikov (Elvis Zhelubovskis) PP 41:24
    5-2 Mikhail Klimin (Pavel Musienko, Aleksandr Zhidkikh) 44:58
    5-3 Janis Straupe (Toms Hartmanis, Robert Yekimovs) 47:17
    6-3 Vladimir Kopat (Aleksandr Usenko, Timofei Filin) 47:56
    6-4 Kristians Pelss (Marcis Zembergs, Raimonds Vilkoits) PP 50:00
    7-4 Elvis Zhelubovskis (Sergei Ogorodnikov, Aleksandr Zhidkikh) PP 54:18
    8-4 Mikhail Khoromando (Elvis Zhelubovskis, Andrei Pchelyakov) PP 56:32
    PIM: 7x2+1x10 (E.Filin) - 9x2+1x10 (Upitis) SOG: 60-18 Att:
    3 stars: Usenko, Zhelubovskis, Pelss

    Metallurg Zhlobin - Shinnik Bobruisk 3-2 (0-1,2-1,1-0) 28.11
    0-1 Aleksei Emelyanchik (Sergei Gromov) 07:09
    1-1 Viktor Blinov (Sergei Durdins) 22:00
    1-2 Sergei Khomko (Aleksandr Miheenok) PP 27:36
    2-2 Pavel Volcheck (Aleksei Krutikov, Yuri Eliseenko) PP 33:15
    3-2 Viktor Blinov (Roman Tvrdon) 46:03
    PIM: 6x2 - 5x2 SOG: 24-24 Att: 1.000
    3 stars: Blinov, Novitsky, Brish

  8. #58
    IHF Staff Davide's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Manaus, Brazil
    Posts
    14,074

    29 november games

    Keramin Minsk - Khimvolokno Mogilev 3-2 (0-0,0-0,3-2)
    0-1 Evgeny Letov (Roman Salnikov, Yuriy Ilin) PP2 43:16
    1-1 Aleksei Permyakov (Aleksei Strakhov) PP 47:36
    1-2 Andrei Samokhvalov (Pavel Kutsevich, Ivan Sakharov) 48:25
    2-2 Aleksei Strakhov (Aleksei Permyakov, Igor Voroshilov) 50:06
    3-2 Irek Khafizov (Sergei Kukushkin) 58:39
    PIM: 3x2 - 5x2 SOG: 28-28 Att: 860
    3 stars: Strakhov, Kostur, Letov
    Keramin: Kostur, Plotnikov - Eronov, Strakhov (k) - Permyakov - Voroshilov; Glebov - Shipilo, Shulga - Baukin - Igoshin; Chernook - Ebert, Kukushkin - S. Ponomarev - Khafizov; Zavalov - Semochkin - Lobashov.
    Khimvolokno: Grishukevich (59.16-59.45); E. Goranin - Letov, Borozenko (k) - Romadanovsky - Bloch, R. N. Salnikov - Tsvetkov, M., Ilyin - Tomilin - Tsaregorodtsev; Kostyukhin - Gorbachev, Samokhvalov - Kutsevich - Sakharov


    Shakhtar Soligorsk - Yunost Minsk 2-1 (0-0,1-0,1-1)
    1-0 Aleksandr Kulakov SH 39:23
    1-1 Dmitry Dudik (Aleksandr Kitarov, Aleksei Deniskin) 42:02
    2-1 Victor Andruschenko (Evgeny Kovyrshin, Maksim Balmochnyh) 57:25
    PIM: 5x2 - 3x2 SOG: 21-20 Att: 1.050
    3 stars: Kovyrshin, Gerov,Dudik
    Shakhtar: Gerov, Shinkevich, Makritsky, Kulakov, Mikhailov, Andrushchenko, Efimenko, Ratskevich, Syrey, Shvedov, Bashko, Shagov, Sushko, Balmochnyh, Kambovich, Smirnov, Kovyrshin, Kazantsev, Ryadinsky.
    Yunost: Shabanov, Gribko, Klochkov, Kitarov, Pichukha, Materukhin, Zakharov, Sheleg, Ostroushko, Leontiev, Borovkov, Slysh, Baranov, Stepanov, Deniskin, Senkevich, Yanovsky, Dudik, Kurilin, Timchenko


    HK Vitebsk - HC Brest 1:2so (0:0, 0:0, 1:1, 0:0, 0:1)
    0-1 Andrei Rashchinski (Dmitry Gorbunov) PP 48:51
    1-1 Artem Gnidenko (Vasili Polonitsky, Yuri Navarenko) PP2 55:06
    1-2 Dmitry Gorbunov SO
    PIM: 7x2 - 7x2+1x10 (Mikulchik) SOG: 33-20 Att: 622
    3 stars: Rashchinski, Milchakov,Malyutin,
    Vitebsk: Malyutin; Polonitsky (k) - Navarenko, Nemirko - Gnidenko - Kashtanov; Pulver - V. Timchenko, Gerlovsky - Vostrikov - Erashov; Parakhonko - Orlov, Golubev - Voronin - Abakunchik; E. Stepanov - Sachko - A. Eliseenko ; D. Korotkevitch Afanasiev.
    Brest: Milchakov, P. Mikulcik - Svito, Lelenas - Dvurechenskii (k) - Petkevich; Lyaskovsky - N. Gavrilenok, Rashchinski - Klimenko - Gorbunov, A. Gavrilenok - Žilinski, Kolyubakin - Kulevicius - P.V.Tolstik; Korogoda


    Khimik SKA Novopolotsk - Neman Grodno 3-5 (0-1,2-3,1-1)
    0-1 Aleksandr Medvedev (Andrei Shevelev, Oleg Malashkevich) PP2 19:06
    1-1 Oleg Krikunenko (Vladimir Pereverzev, Aleksandr Prygunov) 23:47
    1-2 Egor Smolin (Dmitry Sayapin) 26:26
    1-3 Vyacheslav Lisichkin (Oleg Malashkevich) SH 32:52
    2-3 Denis Tydnyuk (Artem Glinkin, Roman Tsvetkov) PP2 33:40
    2-4 Andrei Shevelev (Vyacheslav Lisichkin, Oleg Malashkevich) PP 39:44
    3-4 Denis Tydnyuk (Roman Malinovsky, Oleg Krikunenko) PP 43:10
    3-5 Andrei Shevelev 45:35
    PIM: 8x2+1x25 (Kirpichenok) - 6x2 SOG: 25-37 Att: 750
    3 stars: Medvedev, Goroshko, Malinowski
    Khimik-SKA: Poshelyuk; Skrypelev - Glinkin, Krikunenko - Prygunov (k) - Tydnyuk; Klishin - Lonovenko, R. Gorbokon - Maks.Yakovlev - Karaga; Magerov - Pereverzev, Zalewski - Malinowski - Komarov; Tripuk - R. Tsvetkov, Frantsev - Kataev - Kirpichenok.
    Neman: Khodin; Medvedev (R) - Prokopchik, Lisichkin - Malashkevich - Shevelev, Sayapin - Goroshko Egorov - Bondarev - Pantsyrev; Lupandin - Blagoj, Pavlovich - Myadel - Smolin; Lastovetsky - Remezov - S. Malyavka; Feoktistov.

  9. #59
    IHF Staff Davide's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Manaus, Brazil
    Posts
    14,074

    Round 32 - 02 december

    Yunost Minsk - HK Gomel 3-1 (0-0,1-0,2-1)
    1-0 Aleksandr Materukhin (Aleksandr Borovkov, Oleg Timchenko) 32:14
    2-0 Aleksandr Materukhin (Maksim Slysh, Eugene Kurilin) 46:44
    2-1 Pavel Musienko (Andrei Pchelyakov, Vladimir Magdeev) 50:55
    3-1 Aleksandr Materukhin (Oleg Timchenko, Aleksandr Borovkov) PP 53:06
    PIM: 6x2 - 7x2 SOG: 33-31 Att: 550
    3 stars: Materukhin,Tolkunov,Yakushin
    Yunost: Shabanov, Gribko, Klochkov, Kitarov, Materukhin, Zakharov, Sheleg, Ostroushko, Leontiev, Tolkunov, Borovkov, Slysh Baranov, Valuy, Deniskin, Senkevich, Yanovsky, Dudik, Kurilin, Timchenko
    Gomel: Brikun, Bobkov, E. Filin, Usenko, Filichkin, Musienko, Zhidkikh, Esaulov, Yakushin, Zhelubovskis, Klimin, Maslennikov, Kopat, Kolosov, Usenko, Filin, T. Magdeev, Khozov, Solomonov, Pchelyakov, Ogorodnikov


    Khimvolokno Mogilev - Sokil Kyiv 1:5 (0:1, 1:1, 0:3)
    0-1 Ruslan Bezschasny (Sergei Chernenko, Aleksandr Pobedonostsev) PP 16:56
    0-2 Yuriy Dyachenko (Vladimir Aleksyuk) 24:17
    1-2 Roman Salnikov (Andrei Tsaregorodtsev, Yuriy Ilin) PP 36:03
    1-3 Sergei Varlamov 47:44
    1-4 Vitaly Litvinenko (Sergei Klimentyev) 53:35
    1-5 Roman Salnikov (Ruslan Bezschasny, Denis Isaenko) 53:52
    PIM: 4x2+1x10 (Borozenko) - 6x2 SOG: 16-29 Att: 1.600
    3 stars: Simchuk, Dyachenko, Ilyin
    Khimvolokno: Grishukevich (53:35. Kotov); Goranin - Letov, Borozenko (k) - Romadanovsky - Bloch, R. N. Salnikov - Tsvetkov, Tsaregorodtsev - Tomilin - Ilin; Kostyukhin - Khomjakov, Sakharov - Kutsevich - Samokhvalov; Romanov, Shepelev - Gorbachev - Kiselev.
    Sokil: Simchuk; Sryubko - Klimentiev, Nimenko - Varlamov - Litvinenko; Gunko (k) - Vl.Aleksyuk, Bezschasny - Chernenko - R.Salnikov, D. Isaenko - Pobedonostsev Pastukh - Yakovenko - Dyachenko; Ladygin


    Neman Grodno - Metallurg Zhlobin 6:2 (3:0, 2:0, 1:2)
    1-0 Dmitry Pantsyrev (Aleksandr Pavlovich, Aleksandr Medvedev) SH 10:36
    2-0 Oleg Malashkevich (Andrei Shevelev) 15:59
    3-0 Aleksandr Pavlovich (Andrei Prokopchik) 17:05
    4-0 Andrei Orlyuk (Sergei Malyavka, Ivan Myadel) 30:47
    5-0 Aleksandr Pavlovich (Artem Bondarev, Oleg Blagoj) 37:48
    5-1 Dmitri Kalachev (Igor Fedorov) PP 42:04
    6-1 Ivan Myadel (Aleksandr Medvedev, Andrei Orlyuk) 42:21
    6-2 Roman Tvrdon (Gennadi Savilov, Viktor Blinov) 51:57
    PIM: 5x2 - 6x2 SOG: 41-26 Att: 2.151
    3 stars: Pavlovich, Pantsyrev, P.Volchek
    Neman: Khodin; Medvedev (R) - Prokopchik, Lisichkin - Malashkevich - Shevalev; Goroshko - Sayapin, Pavlovich - Bondarev - Pantsyrev; Blagoj - Edeshko, Lastovetsky - K. Mikhailov - Smolin; Lupandin, S. Malyavka - Myadel - Orlyuk; Feoktistov
    Metallurg: Aleinikovas; Korshunov - Novitsky, Eliseenko - Krutikov (k) - P. Volchek; Durdins - Saviels, Tvrdon - Blinovs - Lozhkin; Fedorov - Durnov - Kovshik - Kalachev - Kovalenya; Valentin, Obukhov - Savilov - Asimov

    Highlights

    Liepajas Metalurgs - Keramin Minsk 3-7 (1-2,2-1,0-4)
    0-1 Stepan Ponomarev (Sergei Kukushkin, Valentin Ebert) PP2 02:48
    0-2 Aleksei Permyakov (Dmitry Igoshin) 07:54
    1-2 Ediys Brahmanis (Juris Ozols, Vents Feldmanis) PP 09:07
    1-3 Irek Khafizov (Andrei Glebov, Dmitry Shumskii) 23:01
    2-3 Gatis Gricinskis 32:13
    3-3 Valerijs Filimonovs (Maris Gravitis, Juris Ozols) 36:16
    3-4 Pavel Chernook (Aleksei Strakhov) 40:53
    3-5 Aleksei Strakhov (Evgeny Baukin, Aleksandr Eronov) PP 43:29
    3-6 Stepan Ponomarev (Irek Khafizov, Pavel Chernook) PP 47:49
    3-7 Andrei Glebov (Denis Lobashov, Nikolai Mikhailov) 48:41
    PIM: 8x2+1x10 (Brahmanis) - 7x2 SOG: 21-29 Att: 205
    3 stars: Feldmanis, Kostur, Plotnikov
    Liepajas: Jucers; Feldmanis - Ivanovs (k), Filimonovs - Ozols - Brahmanis; Demiters - Alisauskas, Gricinskis - Gravitsis - Koklin; Kniksts - Telushkin, Pavlov - Purins - Bajaruns; Chirkov - Rogoza, Skvortsov - Abalins - Art. Mickiewicz
    Keramin: Kostur, Plotnikov - Eronov - Strakhov (k) - Permyakov - Voroshilov; Glebov - Shumsky, Shulga - Baukin - Igoshin; Chernook - Ebert, Kukushkin - S. Ponomarev - Khafizov; Lobashov - Palushin - Mikhailov

    Highlights

    HK Vitebsk - Khimik SKA Novopolotsk 4-1 (3-0,1-0,0-1)
    1-0 Aleksandr Abakunchik (Aleksei Gerlovsky, Dmitri Parakhonko) 07:42
    2-0 Dmitri Parakhonko (Aleksandr Karaulschuk) 15:53
    3-0 Konstantin Nemirko 17:35
    4-0 Sergei Voronin (Aleksei Gerlovsky, Anton Eliseenko) 34:35
    4-1 Denis Tydnyuk (Denis Kirpichenok, Andrei Moroz) 54:02
    PIM: 11x2 - 7x2 SOG: 32-26 Att: 518
    3 stars: Shibanov, Polonitsky, Filipchik
    Vitebsk: Shybanav; Navarenko - Polonitski (k), Kashtanov - Gnidenko - Nemirko; V. Timchenko - Pulver, Vinokurov - Karaulshchuk - Tsurikov; Orlov - Parakhonko, Abakunchyk - Gerlovski - Erashov; O. Eliseenko - Voronin - E. Stepanov, Afanasyev , D. Korotkevitch.
    Khimik-SKA: Filipchik; Skrypelev - Glinkin, Krykunenko - Prigunov (k) - Komarov, Magerov - Peraverzev, Moroz - Malinowski - Tydnyuk; Klishin - Lanovenko, R. Gorbokon - Yakovlev - Korogoda, M. Tsvetkov - Stanevich, Kirpichenok - Kataev - Frantsev


    HC Brest - Shinnik Bobruisk 5:1 (2:0, 1:0, 2:1)
    1-0 Kiril Dvurechenskii (Pavel Tolstik, Evgeny Žilinski) 04:32
    2-0 Aleksei Gavrilenok (Evgeny Žilinski, Dovydas Kulevicius) PP 18:47
    3-0 Yuri Lyaskovsky (Vitaly Klimenkov) PP2 32:13
    4-0 Dmitri Gorbunov (Yuri Lyaskovsky, Andrei Rashchinski) 46:29
    4-1 Dmitry Mikhailov (Aleksei Titovets) 48:04
    5-1 Sergei Kolyubakin (Dovydas Kulevicius) PP 55:53
    PIM: 7x2 - 10x2 SOG: 34-23 Att: 650
    3 stars: Milchakov, Rashchinski, Mikhailov
    Brest: Milchakov; N. Gavrilenok, A. Gavrilenok, Lyaskovsky, Svito, Mikulcik; Kulevicius, Rashchinski, Slepchenko, Gorbunov, Korogoda, Lelenas, Kolyubakin, Fedorov, Piatkevich Dvurechenskii, Tolstik, Klimenko, Žilinski.
    Shinnik: Brish; Khramchenko, Kozlov, Zuev, Markovsky, Titovets, Kuznetsov; Bobkin, Bryzgalov, Grishanov, Korsakov, Volchek, Verameychik, Stas, Emelyanchik, Shariton, Khomko, Mikhailov, Miheenok


    Dinamo Juniors - Shakhtar Soligorsk 0-5 (0-3,0-2,0-0)
    0-1 Maksim Balmochnyh (Andrei Bashko) 08:13
    0-2 Maksim Balmochnyh (Victor Andruschenko, Aleksandr Syrey) 11:50
    0-3 Aleksandr Kulakov (Ilya Shinkevich, Andrei Bashko) 14:01
    0-4 Victor Andruschenko (Maksim Balmochnyh, Igor Shvedov) PP2 25:55
    0-5 Aleksandr Ryadinsky (Aleksandr Kulakov, Vladimir Mikhailov) 37:06
    PIM: 6x2 - 2x2 SOG: 24-48 Att: 97
    3 stars: Pelss, Kulakov, Kovyrshin
    Dinamo: Enkuzens (14:01 Mustukovs); Bullitis - Birzins, Rybakov - Hartmanis (k) - Yekimovs; Giptsers - Freibergs, Pelss - Vilkoits - Zembergs; Apelis - Shevchenko, V. Borovkov - Bicevskis - Indrasis; Mar.Yakovlev - Grundmanis; Jass, Lipsbergs
    Shakhtar: Goryachevskykh; Bashko (k) - Shvedov, Balmochnyh - Kovyrshin - Vic. Andryushchenko; Sushko - Radzinsky, Kulakov - V. Mikhailov - Kambovich; Shinkevich - Syrey, Shagov - Karkotsky - Efimenko; Ratskevich, Smirnov, Ryazantsev

  10. #60
    IHF Staff Davide's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Manaus, Brazil
    Posts
    14,074

    Round 33 - 04 december

    Yunost Minsk - Sokil Kyiv 4:1 (2:1, 1:0, 1:0)
    1-0 Oleg Timchenko SH 04:26
    2-0 Maksim Slysh (Sergei Yanovsky, Dmitri Tolkunov) 06:39
    2-1 Dmitri Nimenko (Vitaliy Litvinenko) 17:37
    3-1 Konstantin Zakharov (Dmitry Dudik, Evgeny Kurilin) 25:45
    4-1 Oleg Timchenko (Aleksandr Borovkov) SH 45:21
    PIM: 7x2 - 5x2+1x10 (Dyachenko) SOG: 31-35 Att: 520
    3 stars: Shabanov, Timchenko,Litvinenko
    Yunost: Shabanov, Gribko, Erkovich, Klochkov, Kitarov, Materukhin, Zakharov, Sheleg, Ostroushko, Leontiev, Tolkunov, Borovkov, hearing Baranov, Valuy, Deniskin, Senkevich, Yanovsky, Dudik, Kurilin, Timchenko OI
    Sokil: Simchuk, Gunko, Klymentiev, Sryubko, Varlamov, Bezschasny, Chernenko, Nimenko, Ladygin, Shepherd, Aleksyuk, Litvinenko, Salnikov, Dyachenko, Golomozy, Isaenko, Voroshnov Pobedonostsev, Yakovenko


    Khimvolokno Mogilev - HK Gomel 1-4 (0-1,1-1,0-2)
    0-1 Sergei Ogorodnikov (Mikhail Klimin) 02:44
    1-1 Andrei Tsaregorodtsev (Sergei Kiselev, Yuri Ilyin) 21:32
    1-2 Egor Filin (Jaroslav Maslenikov) 26:17
    1-3 Aleksandr Usenko (Timofei Filin, Egor Filin) 50:37
    1-4 Aleksandr Zhidkikh (Elvis Zhelubovskis, Vladimir Magdeev) EN 59:14
    PIM: 8x2+1x10 (Bozkho) - 13x2+3x10 (Pchelyakov,Magdeev,Yakushin)+1x20 (Pchelyakov)+1x25 (Pchelyakov) SOG: 19-25 Att: 1.500
    3 stars: Karpikov, Ilyin, Usenko

    Neman Grodno - Shinnik Bobruisk 5:3 (1:2, 1:1, 3:0)
    1-0 Vyacheslav Lisichkin (Andrei Shevelev) 06:43
    1-1 Pavel Grishanov (Dmitry Verameychik, Vladislav Bryzgalov) 07:00
    1-2 Sergei Khomko 17:16
    1-3 Aleksei Emelyanchik (Victor Shariton) 27:08
    2-3 Ivan Myadel (Vyacheslav Lisichkin, Oleg Blagoj) 39:36
    3-3 Ivan Myadel (Andrei Orlyuk) 48:04
    4-3 Konstantin Mikhailov (Andrei Orlyuk, Ivan Myadel) 53:03
    5-3 Egor Smolin (Oleg Malashkevich, Vyacheslav Lisichkin) 55:40
    PIM: 4x2 - 6x2 SOG: 44-25 Att: 2.100
    3 stars: Lisichkin, Myadel, Kuznetsov.
    Neman: Khodin; Edeshko, Sayapin, Prokopchik, Lupandin,Blagoj, Goroshko, Medvedev, Lisichkin, Orlyuk, Malashkevich, Pantsyrev, Bondarev, Feoktistov, Lastovetsky, Kozlovich, Myadel, Pavlovich, Mikhailov, Smolin, Shevelev.
    Shinnik: Brish; Khramchenko, Kozlov, Zuev, Markovsky, Titovets, Kuznetsov; Bryzgalov, Grishanov, Korsakov, Volchek, Gromov, Verameychik, Stas, Emelyanchik, Shariton, Khomko, Mikhailov, Miheenok


    Liepajas Metalurgs - Shakhtar Soligorsk 2-1 (0-1,1-0,1-0)
    0-1 Artem Karkotsky (Igor Shvedov, Aleksandr Korotkevitch) 02:46
    1-1 Ediys Brahmanis (Juris Ozols, Eduard Ivanovs) PP 30:29
    2-1 Valerijs Filimonovs (Juris Ozols, Eduard Ivanovs) 47:33
    PIM: 5x2 - 6x2 SOG: 42-44 Att: 375
    3 stars: Brahmanis, Filimonovs, Gerov
    Metalurgs: Jucers; Feldmanis - Ivanov (k), Filimonov - Ozols - Brahmanis; Ren.Demiters - Alisauskas, Koklin - Gravitis - Zeltiņš; Telushkin - Kniksts, Pavlov - Y Purins - Bayaruns; Chirkov - Rogoza, Art.Mitskevich - A.Abolins - Skvortsov.
    Shakhtar: Gerov (out 58.17-59.17, 59.34-60.00); Shinkevich - Shvedov, Balmochnyh (k) - Kovyrshin - Andruschenko; Sushko - Ryadinsky, Kulakov - V. Mikhailov - Kambovich; Shagov - Syrey, A. Korotkevitch - Karkotsky - Ryazantsev; Efimenko


    HC Brest - Metallurg Zhlobin 1-5 (0-2,1-1,0-2)
    0-1 Yuri Eliseenko (Aleksei Krutikov, Vadim Novitsky) 07:08
    0-2 Viktor Blinov (Gennady Savilov, Roman Tvrdon) 11:31
    1-2 Sergei Kolyubakin (Evgeny Žilinski, Kiril Dvurechenskii) 29:51
    1-3 Yuri Eliseenko (Pavel Volchek, Vadim Novitsky) 35:12
    1-4 Gennady Savilov (Roman Tvrdon, Viktor Blinov) 50:46
    1-5 Igor Fedorov SH EN 58:51
    PIM: 4x2 - 7x2 SOG: 26-26 Att: 700
    3 stars: Buiko, Eliseenko, Kolyubakin
    Brest: Milchakov (out 58.35-58.51); P. Mikulcik - Svito, Lelenas - Dvurechenskii (k) - Petkevich, N. Gavrilenok - Lyaskovsky, Rashchinski - Klimenko - Gorbunov, A. Gavrilenok - Žilinski, Kolyubakin - Kulevicius - PV Tolstik; Korogoda, A. Fedorov.
    Metallurg: A. Buiko; Valentin - Durdins, Tvrdon - Blinov - Savilov; Ig.Fedorov - Saviels, Kovshik - Kalachev - Kovalenya; Korshunov - Novitsky, Yu Eliseenko - Krutikov (k) - P. Volcheck; Tishkin, Lozhkin


    Dinamo Juniors - Keramin Minsk 4-1 (3-0,1-1,0-0)
    1-0 Toms Hartmanis (Robert Yekimovs, Andris Dzerins) 07:08
    2-0 Marcis Zembergs (Gints Mejía, Raimonds Vilkoits) 15:05
    3-0 Raimonds Vilkoits (Marcis Zembergs, Gints Mejía) PP 18:09
    4-0 Marcis Zembergs (Raimonds Vilkoits, Gints Mejía) 33:11
    4-1 Sergei Kukushkin (Stepan Ponomarev) 37:54
    PIM: 5x2 - 5x2 SOG: 35-43 Att: 157
    3 stars: Zembergs, Mejía, Permyakov
    Dinamo: Mustukovs; Kauss - Birzins, Hartmanis (k) - A. Dzerins - Yekimovs; Gipters - Freibergs Mejía - Vilkoits - Zembergs; Apelis - E. Shevchenko, Pelss - Indrasis - Rybakov; Grundmanis, Cibulskis, Jass, Lipsbergs.
    Keramin: Tsarev, Plotnikov - Eronov, Strakhov (k) - Permyakov - Voroshilov; Glebov - Shumsky, Shulga - Baukin - Igoshin; Chernook - Ebert, Kukushkin - S. Ponomarev - Khafizov; Lobashov - Polushin - Andryushchenko

  11. #61
    IHF Staff Davide's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Manaus, Brazil
    Posts
    14,074

    Round 34 - 08 december

    Brest - Neman Grodno 2:4 (0:3, 1:1, 1:0) 07.12
    0-1 Aleksandr Pavlovich 07:55
    0-2 Andrei Lupandin (Konstantin Lastovetsky, Konstantin Mikhailov) 08:17
    0-3 Oleg Blagoj (Egor Smolin) PP 12:13
    0-4 Artem Bondarev (Aleksandr Pavlovich) 29:23
    1-4 Dmitry Gorbunov (Aleksandr Fedorov, Yuri Bulgakov) PP 35:53
    2-4 Sergei Kolyubakin (Yuri Lyaskovsky, Dovydas Kulevicius) 50:36
    PIM: 5x2 - 7x2 SOG: 29-34 Att: 600
    3 stars: Khodin,Blagoj,Gorbunov
    Brest: Milchakov (59.44-60.00); P. Mikulcik - Svito, Lelenas - Dvurechenskii (k) - Petkevich, N. Gavrilenok - Lyaskovsky, Kolyubakin - Kulevicius - Gorbunov, Panov - Kozachek, Bulgakov - Fedorov - PV Tolstik; Dashkov, Slepchenko.
    Neman: Khodin; Medvedev (R) - Prokopchik, Lisichkin - Malashkevich - Shevelev, Sayapin - Goroshko Pavlovich - Bondarev - Pantsyrev; Lupandin - Blagoj, Lastovetsky - K. Mikhailov - Smolin; Feoktistov - Myadel - Orlyuk; Edeshko


    Keramin Minsk - HK Gomel 1-3 (0-0,0-1,1-2)
    0-1 Ivan Usenko (Dmitri Yakushin, Sergei Ogorodnikov) PP 25:24
    1-1 Igor Voroshilov (Dmitri Shulga) 52:04
    1-2 Aleksandr Zhidkikh (Vladimir Kopat, Andrei Kolosov) 54:30
    1-3 Sergei Ogorodnikov (Jaroslav Maslennikov, Mikhail Klimin) 55:01
    PIM: 10x2 - 8x2+1x10 (Maslennikov) SOG:28-38 Att: 570
    3 stars: Voroshilov, Zhidkikh, Karpikov
    Keramin: Kostur, Plotnikov - Eronov, Strakhov (k) - Permyakov - Voroshilov; Glebov - Shipilo, Shulga - Polushin - Igoshin; Chernook - Ebert, Kukushkin - S. Ponomarev - Khafizov; Lobashov - Nikulin - Mikhailov.
    Gomel: Karpikov;Kopat - Filichkin, E. Filin - A. Usenko - T. Filin; Yakushin (k) - I. Usenko, Bobkov - Zhidkikh- Musienko; Khozov - Maslennikov, Klimin - S. Ogorodnikov - Kolosov; Zhelubovskis - Maculewicz - Yesaulov


    Shakhtar Soligorsk - Sokil Kiyv 5:2 (1:1, 1:1, 3:0)
    1-0 Victor Andruschenko (Igor Shvedov, Maxim Balmochnyh) PP 14:38
    1-1 Valentin Oletsky (Vitaliy Litvinenko) 16:54
    2-1 Vadim Sushko (Georgi Ryazantsev, Aleksandr Ryadinsky) 23:29
    2-2 Andrei Sryubko (Sergei Varlamov) PP2 34:35
    3-2 Igor Shvedov (Aleksandr Ryadinsky, Pavel Razvadovsky) PP2 48:23
    4-2 Vladimir Mikhailov (Aleksandr Ryadinsky, Pavel Razvadovsky) PP2 49:20
    5-2 Victor Andruschenko (Aleksandr Ryadinsky) 59:00
    PIM: 5x2 - 10x2+1x10 (Varlamov)+1x25 (Klymentiev) SOG: 18-19 Att: 1.200
    3 stars: Goryachevskykh, Ryadinsky, Litvinenko

    Metallurg Zhlobin - HK Vitebsk 1:2 (0:0, 0:0, 1:2)
    0-1 Aleksei Vinokourov 40:39
    1-1 Vadim Novitsky (Yuri Eliseenko, Pavel Volcheck) PP 49:02
    1-2 Aleksei Erashov (Aleksei Gerlovsky, Aleksandr Abakunchik) 49:47
    PIM: 6x2 - 4x2 SOG: 14-31 Att: 1.000
    3 stars: Shibanov,Erashov,Aleinikovas
    Metallurg: Aleinikovas; Durdins - Valentin, Savilov - Blinov - Tvrdon; Ig.Fedorov - Durnov, Kovalenya - Kalachev - Lozhkin; Novitsky - Korshunov - P. Volcheck - Krutikov (k) - Yu Eliseenko; Kovshik, Tishkin.
    Vitebsk: Shibanov; Navarenko - Polonitsky (k), Kashtanov - Gnidenko - Nemirko; Pulver - V. Timchenko, Vinokurov - Karaulschuk - Tsurikov; Orlov - Parakhonko, Erashov - Gerlovsky - Abakunchik; E. Stepanov - Voronin - A. Eliseenko


    Liepajas Metalurgs - Yunost Minsk 1:3 (1:1, 0:0, 0:2)
    1-0 Vitaly Pavlovs (Edmunds Kniksts, Mikhail Koklin) 12:07
    1-1 Evgeny Kurilin (Maksim Slysh, Sergei Yanovsky) 15:39
    1-2 Andrei Stepanov (Artem Ostroushko, Evgeny Kurilin) 51:19
    1-3 Aleksandr Kitarov (Maksim Slysh, Oleg Leontiev) PP 54:03
    PIM: 5x2 - 3x2 SOG: 16-34 Att: 315
    3 stars: Ostroushko, Kitarov, Jucers
    Metalurgs: Jucers; Feldmanis - Chirkov, Filimonov - Ozols - Brahmanis; Ren.Demiters - Alisauskas, Koklin - Gravitis - Mamonov (c); Kniksts - Telushkin, Gritsinskis - Pavlov - Bayaruns; Skvortsov - A. Abolins - Art.Mitskevich; Danilov .
    Yunost: Belinsky; Leontiev - Ostroushko, Dudik - Kurilin (k) - A. Stepanov; Tolkunov - Erkovich, Materukhin - Borovkov - O. Timchenko; Baranov - Deniskin, Slysh - Kitarov - Yanovski, V. Klochkov, Valuy


    Shinnik Bobruisk - Khimik SKA Novopolotsk 7:1 (0:0, 4:0, 3:1)
    1-0 Aleksei Emelyanchik (Sergei Gromov, Victor Shariton) 21:38
    2-0 Pavel Grishanov (Aleksei Kuznetsov, Vladislav Bryzgalov) PP 24:28
    3-0 Dmitri Mikhailov (Aleksei Volcheck, Sergei Khomko) 36:58
    4-0 Victor Shariton (Sergei Zuev) 38:33
    4-1 Sergei Klishin (Denis Tydnyuk, Andrei Moroz) PP 45:39
    5-1 Mikhail Kozlov (Vladislav Bryzgalov, Pavel Grishanov) 51:15
    6-1 Victor Shariton (Sergei Gromov) 51:34
    7-1 Dmitri Mikhailov (Dmitri Khramchenko, Aleksander Bobkin) PP 56:01
    PIM: 7x2 - 10x2 SOG: 35-27 Att: 950
    3 stars: Brish, Shariton, Titovets
    Shinnik: Brish (An.Mitskevich, 58.10); Kuznetsov - Titovets, P. Grishanov - Verameychik - Bryzgalov; Zuev - Khramchenkov (k), Bobkin - D. Mikhailov - Khomko, M. Kozlov - Markovski, Emelyanchik - Shariton - Gromov; A. Volcheck - S. Stas - Korsakov.
    Khimik-SKA: Poshelyuk; Pereverzev - Klishin, Tydnyuk - Prygunov (k) - Moroz; Skripelev - Yaskevich, Gorbokon - Yakovlev - Karaga; Glinkin - R. Tsvetkov, Krikunenko - Kirpichenok - Komarov; Lonovenko - Magerov, Sheremetiev - Avdosev - Frantsev


    Dinamo Juniors - Khimvolokno Mogilev 3:1 (0:1, 1:0, 2:0)
    0-1 Andrei Samokhvalov (Pavel Kutsevich, Ivan Sakharov) 18:35
    1-1 Janis Straupe (Toms Hartmanis, Robert Yekimovs) 30:41
    2-1 Raimonds Vilkoits (Gints Mejía, Ralf Freibergs) 45:48
    3-1 Marcis Zembergs (Gints Mejía, Raimonds Vilkoits) 56:21
    PIM: 4x2 - 5x2 SOG: 36-34 Att: 193
    3 stars: Mustukovs, Mejia, Sakharov
    Dinamo: Mustukovs; Kauss - Birzins, Tsinks - A. Dzerins - Yekimovs; Gipters - Freibergs Mejía - A. Berzins - Zembergs; Apelis - E. Shevchenko, Straupe (k) - Indrasis - Hartmanis; Grundmanis - Cibulskis, Pelss - Vilkoits - Jass
    Khimvolokno: Grishukevich (58.43); M. Tsvetkov - Letov, Bozhko - Romadanovsky - Bloch; Khomjakov - Gorbachev, Samokhvalov - Kutsevich - Sakharov, R. N. Salnikov (k) - Kostyukhin, Tsaregorodtsev - Ilyin - Kiselev; Shepelev - Tomilin -- Morschenok; Romanov.


    Standing
    1 Yunost Minsk 79
    2 Shakhtar Soligorsk 67
    3 Sokil Kyiv 66
    4 HK Gomel 66
    5 Neman Grodno 60
    6 Keramin-Minsk 54
    7 Khimvolokno Mogilev 54
    8 Metallurg Zhlobin 50
    9 HK Vitebsk 41
    10 Liepajas Metalurgs 29
    11 HC Brest 27
    12 Shinnik Bobruisk 26
    13 Dinamo Juniors 25
    14 Khimik SKA Novopolotsk 25

  12. #62
    IHF Staff Davide's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Manaus, Brazil
    Posts
    14,074

    Round 35 - 10 december

    Neman Grodno - HC Brest 4:2 (2:0, 1:1, 1:1) 09.12
    1-0 Vyacheslav Lisichkin (Oleg Malashkevich) 03:33
    2-0 Andrei Prokopchik (Vyacheslav Lisichkin, Oleg Malashkevich) 09:24
    2-1 Yuri Lyaskovsky (Dmitry Gorbunov, Dovydas Kulevicius) 28:28
    3-1 Artem Bondarev (Dmitry Pantsyrev) 35:42
    3-2 Pavel Dashkov (Evgeny Žilinski) 41:47
    4-2 Aleksandr Pavlovich (Dmitry Sayapin, Artem Bondarev) PP 43:14
    PIM: 8x2 - 9x2+1x10 (Svito) SOG: 35-26 Att: 2.544
    3 stars: Khodin,Zarudny,Milchakov
    Neman: Khodin (Zarudny, 28.28; Khodin, 41.47); Medvedev (R) - Prokopchik, Lisichkin - Malashkevich - Shevelev; Goroshko - Sayapin, Pavlovich - Bondarev - Pantsyrev; Lupandin - O.Blagoj, Lastovetsky - K. Mikhailov - Smolin; Feoktistov - Myadel - Orlyuk
    Brest: Milchakov; P.V.Tolstik - Svito, Lelenas - Dvurechenskii (k) - Petkevich, N. Gavrilenok - Lyaskovsky, Rashtchinski - Fedorov - Gorbunov, P. Mikulcik - Žilinski, Kolyubakin - Kulyevicius - Dashkov; Bulgakov

    Keramin Minsk - Sokil Kyiv 2:4 (0:0, 0:1, 2:3)
    0-1 Dmitry Tsyrul 29:11
    1-1 Irek Khafizov (Stepan Ponomarev, Pavel Chernook) 42:46
    1-2 Sergey Chernenko (Nikolai Ladygin, Ruslan Bezschasny) 49:53
    1-3 Aleksandr Pobedonostsev (Vitaliy Litvinenko, Valentin Oletsky) 51:17
    1-4 Aleksandr Yakovenko (Yury Gunko, Sergey Chernenko) 52:07
    2-4 Sergei Kukushkin (Irek Hafizov, Stepan Ponomarev) PP 59:45
    PIM: 5x2 - 6x2 SOG: 34-37 Att: 500
    3 stars: Salnikov, Pobedonostsev, Ebert
    Keramin: Tsarev (Pronin, 52.07); Plotnikov - Eronov, Strakhov (k) - Permyakov - Voroshilov; Glebov - Shipilo, Igoshin - Baukin - Shulga; Chernook - Ebert, Kukushkin - S. Ponomarev - Khafizov; Nikulin - Polushin - N. Mikhailov.
    Sokil: Balaban; Sryubko - Den.Isaenko, Nimenko - Tsyrul - R.Salnikov; Pobedonostsev - Ladygin, Litvinenko - Oletsky - Y. Dyachenko; Gunko (k) - Vl.Aleksyuk, Yakovenko - Chernenko - Bezschasny


    Shakhtar Soligorsk - HK Gomel 4:3so (0:1, 1:0, 2:2, 0:0, 1:0)
    0-1 Elvis Zhelubovskis (Evgeny Yesaulov, Igor Brikun) 15:13
    1-1 Aleksandr Kulakov (Evgeny Kovyrshin, Victor Andruschenko) PP 21:57
    2-1 Ilya Kambovich (Vladimir Mikhailov, Aleksandr Kulakov) 24:14
    2-2 Timofei Filin (Vladimir Kopat, Egor Filin) PP 48:46
    3-2 Pavel Razvadovsky (Aleksandr Ryadinsky) PP 51:49
    3-3 Vladimir Kopat (Aleksandr Usenko, Andrei Filichkin) PP 57:19
    4-3 Pavel Razvadovsky SO
    PIM: 10x2 - 7x2 SOG: 39-33 Att: 870
    3 stars: Karpikov, Gerov,Razvadovsky
    Shakhtar: Gerov; Shinkevich - Shvedov, Balmochnyh (k) - Kovyrshin - Andruschenko; Sushko - Ryadinsky, Kulakov - V. Mikhailov - Kambovich; Shagov - Syrey, A. Korotkevitch - Razvadovsky - Ryazantsev; Efimenko, Karkotsky.
    Gomel: Karpikov; Kopat - Filichkin, T. Filin - A. Usenko - E. Filin, I. Usenko - Maslennikov, Musienko - Zhidkikh - Bobkov; Yakushin (k) - V. Magdeev, A. Kolosov - S. Ogorodnikov - Klimin ; Khozov - Rabiza, Yesaulov - Maculewicz - Zhelubovskis


    Metallurg Zhlobin - Khimik SKA Novopolotsk 3-1 (0:0, 1:0, 2:1)
    1-0 Nikita Osipov (Igor Kovalenya, Dmitri Kalachev) PP 15:39
    2-0 Gennady Savilov (Viktor Blinov, Andrei Korshunov) SH 31:19
    3-0 Viktor Blinov (Gennady Savilov) 53:40
    3-1 Nikita Komarov (Oleg Krikunenko, Artem Glinkin) 59:02
    PIM: 5x2 - 8x2 SOG: 37-27 Att: 800
    3 stars: Aleinikovas, Savilov, Trus
    Metallurg: Aleinikovas; Korshunov - Durdin, Savilov - Blinov - Lozhkin; Durnov - Ig.Fedorov, Kovalenya - Kalachev - Kovshik; Novitsky - Tishkin, Yu Eliseenko - Krutikov (k) - P. Volchek; Avtaev - Osipov - Kuveko.
    Khimik-SKA: Trus; Magerov - Pereverzev, Moroz - Kirpichenok - Tydnyuk; Klishin - Yaskevich, Frantsev - Prygunov (k) - R. Gorbokon; Glinkin - Skripelev Krikunenko - Avdosev - Komarov; Lanovenko - R. Tsvetkov, Sheremet'ev, Karaga


    Liepajas Metalurgs - Khimvolokno Mogilev 5:2 (1:0, 3:0, 1:2)
    1-0 Vitaly Pavlovs (Edmunds Kniksts, Sergei Teluskin) PP 07:35
    2-0 Ediys Brahmanis (Juris Ozols) 24:04
    3-0 Vents Feldmanis (Ediys Brahmanis, Valery Filimonov) PP 34:27
    4-0 Mikhail Koklin (Lauris Bayaruns, Sergei Teluskin) 39:41
    4-1 Artem Bozhko (Andrei Romadanovsky) PP 40:41
    4-2 Yuri Ilyin (Andrei Tsaregorodtsev, Sergei Kiselev) 44:14
    5-2 Valerijs Filimonov (Maris Jucers) 59:17
    PIM:7x2 - 9x2 SOG: 32-49 Att: 1.470
    3 stars: Feldmanis, M. Jucers, Sakharov.
    Metalurgs: M. Jucers; Feldmanis - Ivanov (k), Filimonov - Ozols - Brahmanis; Chirkov - Ren.Demiters, Koklin - Gravitis - Mamonov; Kniksts - Teluskin, Zeltiņš - Pavlov - Bayaruns; Skvortsov - Gritsinskis - Art.Mitskevich.
    Khimvolokno: Grishukevich (Kotov, 40.01, out 56.00-58.01, 58.18-59.17); M. Tsvetkov - Letov, Bozhko - Romadanovsky - Bloch, R. N. Salnikov (k) - Gorbachev, Tsaregorodtsev - Ilyin - Kiselev; Khomjakov - Kostyukhin, Samokhvalov - Kutsevich - Sakharov; Shepelev - Tomilin - Morschenok


    Shinnik Bobruisk - HC Vitebsk 0:3 (0:2, 0:1, 0:0)
    0-1 Egor Tsurikov (Aleksei Vinokourov, Vyacheslav Timchenko) PP 06:32
    0-2 Aleksei Gerlovsky (Sergei Golubev, Aleksandr Abakunchik) 09:37
    0-3 Artem Gnidenko (Yuri Navarenko, Vasili Polonitsky) PP 26:40
    PIM: 8x2 - 10x2 SOG: 29-18 Att: 900
    3 stars: Shibanov, Tsurikov, Bryzgalov
    Shinnik: Brish (An.Mitskevich, 20.01, 58.15-60.00); Kuznetsov - Titovets, P. Grishanov - Verameychik - Bryzgalov; Zuev - Khramchenkov (k), Bobkin - D. Mikhailov - Khomko, M. Kozlov - Markovski, Emelyanchik -- Shariton - Gromov, A. Volcheck - S. Stas - Karsakov.
    Vitebsk: Shibanov; Polonitsky (k) - Navarenko, Nemirko - Gnidenko - Erashov; Pulver - V. Timchenko, Tsurikov - Karaulschuk - Vinokurov; Parakhonko - Orlov, SV Golubev - Gerlovsky - Abakunchik; E. Stepanov - Voronin - A. Eliseenkl ; D. Korotkevitch Afanasiev


    Dinamo Juniors - Yunost Minsk 1:4 (0:2, 1:1, 0:1)
    0-1 Aleksandr Materukhin (Oleg Timchenko, Aleksandr Borovkov) 10:03
    0-2 Maxim Slysh (Artem Ostroushko) 10:24
    0-3 Andrei Stepanov (Vitaly Valuy, Artem Senkevich) 23:59
    1-3 Kristians Pelss (Juris Upitis) 37:28
    1-4 Artem Senkevich (Aleksei Baranov, Andrei Stepanov) 56:07
    PIM: 6x2 - 7x2 SOG: 20-30 Att: 1.832
    3 stars: Pelss,Belinsky,Slysh
    Juniors: Mustukovs, Apelis, Kauss, Gipters, Shevchenko, Straupe, Grundmanis, Zembergs, Indrasis, Dzerins, Hartmanis, Tsinks, Pelss, Vilkoits, Freibergs Birzins R., Cibulskis, Berzins, Mejía, Yekimovs, Upitis.
    Yunost: Belinsky, Erkovich, Klochkov, Kitarov, Materukhin, Zakharov, Ostroushko, Tolkunov, Borovkov, Slysh Baranov, Stepanov, Valuy, Deniskin, Senkevich, Yanovsky, Dudik, Kurilin, Timchenko O

  13. #63
    IHF Staff Davide's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Manaus, Brazil
    Posts
    14,074

    13 december games

    HK Vitebsk - Liepajas Metalurgs 3-0 (0-0,2-0,1-0)
    1-0 Aleksandr Abakunchik (Artem Gnidenko, Yuri Navarenko) PP 25:52
    2-0 Aleksei Erashov (Artem Gnidenko, Yuri Navarenko) PP2 29:27
    3-0 Yuri Navarenko (Aleksandr Abakunchik, Artem Gnidenko) PP2 40:21
    PIM: 6x2 - 10x2 SOG: 35-17 Att: 622
    3 stars: Malyutin, Navarenko, Feldmanis
    Vitebsk: Malyutin; Navarenko, Parakhonko, V. Timchenko, Polonitski (k), D. Korotkevich, Pulver, Afanasyev, Orlov Vinokurov, Tsurykov, Erashov, Voronin, Abakunchik, Golubev, Gnidenko, Eliseenko, E. Stepanov, Karaulshchuk Kashtanov, Gerlovski
    Metalurgs: Jucers; Liepins, Feldmanis Tseluskin, Ivanov (k), Chirkov, Rogoza, Demiters; Zabis, Gravitis, Filimonov, Brahmanis, Pavlov, A. Abalins, Gricinskis, Ozals, Koklin, Zeltins, Kalns, Danilovs, Bayaruns


    Khimik SKA Novopolotsk - Dinamo Juniors 3-4 ( 0-1,2-1,1-2)
    0-1 Janis Straupe (Ronalds Tsinks) 00:36
    0-2 Marcis Zembergs (Andris Dzerins, Richard Birzins) PP 28:21
    1-2 Denis Tydnyuk (Sergei Magerov, Andrei Moroz) PP 33:45
    2-2 Denis Kirpichenok (Vladimir Pereverzev, Andrei Moroz) 39:14
    2-3 Toms Hartmanis 53:35
    2-4 Elvis Biezais (Marcis Zembergs, Andris Dzerins) 53:59
    3-4 Sergei Klishin (Georgi Yaskevich, Vadim Karaga) PP2 58:42
    PIM: 5x2+1x10 8Gorbokon) - 7x2 SOG: 31-21 Att: 750
    3 stars: Zembergs, Dzerins, Tydnyuk

  14. #64
    IHF Staff Davide's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Manaus, Brazil
    Posts
    14,074

    15 december games

    HK Vitebsk - Dinamo Juniors 4:1 (0:0, 3:1, 1:0)
    1-0 Artem Gnidenko (Yuri Navarenko, Aleksei Erashov) PP 30:19
    1-1 Ronalds Tsinks (Oskars Cibulskis) PP 31:55
    2-1 Sergei Voronin (Sergei Golubev, Aleksander Abakunchik) 37:07
    3-1 Artem Gnidenko (Artem Vostrikov) 37:49
    4-1 Vasili Polonitsky (Artem Gnidenko, Yuri Navarenko) 52:11
    PIM: 6x2 - 8x2+1x10 (Cibulskis) SOG: 27-14 Att: 560
    3 stars: Gnidenko, Polonitsky, Enkuzens
    Vitebsk: Malyutin; Polonitsky (k) - Navarenko, Erashov - Gnidenko - Vostrikov; Pulver - V. Timchenko, Tsurikov - Gerlovsky - Vinokourov; Parahonko - P.V.Tolstik, Golubev - Voronin - Abakunchik; E. Stepanov - Sachko - A. Eliseenko; D. Korotkevitch Afanasiev.
    Dinamo: Enkuzens; Cibulskis - Poreis, Hartmanis - Straupe (k) - Tsinks; Gipters - Birzins, Biezais - A. Dzerins - Zembergs; Apelis - Pizans, Pelss - Uzraugs - Jass, V. Borovkov


    Khimik SKA Novopolotsk - Liepajas Metalurgs 1:2 (0:0, 0:1, 1:1)
    0-1 Maris Gravitis (Sergei Telushkin, Renars Demiters) PP2 26:50
    0-2 Ediys Brahmanis (Eduard Ivanov, Valerjs Filimonovs) 46:38
    1-2 Roman Gorbokon (Andrei Skripelev, Artem Glinkin) 58:44
    PIM: 6x2 - 5x2 SOG: 22-27 Att: 450
    3 stars: Jucers, Feldmanis, Trus
    Khimik-SKA: Trus (out 59.29); Magerov - Pereverzev, Moroz - Kirpichenok - Tydnyuk; Skrypelev - Glinkin, Krikunenko - Prygunov (k) - R. Gorbokon; Klishin - Yaskevich, Zalewski - Kata - Karaga; R. Tsvetkov - Lonovenko, Frantsev - Myantsiuk - Sheremetiev.
    Metalurgs: Jucers; Feldmanis - Ivanov (k), Filimonov - Ozols - Brahmanis; Chirkov - Ren.Demiters, Koklin - Gravitis - Danilov, Liepins - Telushkin, Zeltiņš - Bayaruns - Pavlov; Gricinskis - Zabis - Kalns.

  15. #65
    IHF Staff Davide's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Manaus, Brazil
    Posts
    14,074

    Round 36 - 22 december

    Keramin Minsk - Shakhtar Soligorsk 2:4 (0:0, 0:1, 2:3) 20.12
    0-1 Evgeny Kovyrshin (Victor Andruschenko, Maksim Balmochnyh) 32:43
    0-2 Evgeny Kovyrshin (Aleksandr Kulakov, Igor Shvedov) PP 40:55
    1-2 Stepan Ponomarev (Pavel Chernook) 47:26
    1-3 Vadim Sushko 52:19
    2-3 Sergei Kukushkin (Irek Khafizov) 56:57
    2-4 Aleksandr Kulakov PP 59:54
    PIM: 5x2+2x10 (Chernook,Permyakov) - 7x2 SOG: 30-26 Att: 700
    3 stars: Goryachevskykh, Kovyrshin, Kostur
    Keramin: Kostur (58.16-58.45); Plotnikov - Eronov, Voroshilov - Permyakov - Igoshin; Glebov - Shipilo, Shulga - Baukin - Andryushchenko; Chernook - Ebert, Kukushkin - S. Ponomarev (k) - Khafizov, Mikhailov - Polushin -- Lobashov.
    Shakhtar: Goryachevskykh; Shinkevich - Shvedov, Balmochnyh (k) - Kovyrshin - Andruschenko; Sushko - Ryadinsky, Kulakov - V. Mikhailov - Kambovich; Syrey - Shagov


    Shakhtar Soligorsk - Keramin Minsk 3-2 (0-1,1-0,2-1)
    0-1 Nikolai Mikhailov 10:55
    1-1 Aleksei Efimenko (Vladimir Mikhailov, Aleksandr Ryadinsky) PP 28:02
    1-2 Aleksei Plotnikov PP 49:20
    2-2 Georgi Ryazantsev (Aleksei Efimenko, Aleksandr Syrey) 50:04
    3-2 Aleksandr Kulakov (Ilya Kambovich, Aleksandr Ryadinsky) 52:41
    PIM: 3x2+1x25 (Sushko) - 4x2 SOG: 17-25 Att: 810
    3 stars: Tsarev, Gerov, Ryazantsev

    HK Gomel - HK Vitebsk 1-2 so (0-0,1-0,0-1,0-0,0-1)
    1-0 Aleksandr Zhidkikh (Andrei Kolosov, Pavel Musienko) 32:31
    1-1 Aleksandr Abakunchik (Artem Vostrikov, Yuri Navarenko) 59:56
    1-2 Artem Vostrikov SO
    PIM: 4x2 - 4x2 SOG: 22-31 Att: 1.700
    3 stars: Brikun, Vostrikov, Polonitsky

    Metallurg Zhlobin - Yunost Minsk 3:5 (1:0, 2:3, 0:2)
    1-0 Sergei Durdins (Viktor Blinov, Gennady Savilov) 04:08
    2-0 Viktor Blinov (Gennady Savilov) SH 29:14
    2-1 Oleg Timchenko (Aleksandr Borovkov, Aleksandr Materuhin) PP 32:02
    2-2 Artem Senkevich (Andrei Stepanov) 35:05
    3-2 Aleksandr Borovkov (Oleg Timchenko, Sergei Erkovich) 35:13
    3-3 Dmitry Semenov (Vadim Novitsky) 38:08
    3-4 Artem Senkevich (Dmitry Dudik, Maksim Slysh) 41:46
    3-5 Aleksandr Materukhin (Sergei Erkovich, Alexander Borovkov) 57:25
    PIM: 3x2 - 6x2 SOG: 30-34 Att: 950
    3 stars: Karev, Senkevich, Semenov
    Metallurg: A. Buiko; Korshunov - Durdins, Savilov - Blinov - Lozhkin; Saviels - Ig.Fedorov, Kovalenya - Kalachev - Semenov, Novitsky - Durnov, Yu Eliseenko - Krutikov (k) - P. Volchek; Avtaev - Osipov - K . Brikun.
    Yunost: Belinsky; Tolkunov - Karev, Materukhin - Borovkov - OV Timchenko; Leontiev - Sheleg, Dudik - Senkevich - A. Stepanov; Yakimovich - Erkovich, Slysh (k) - Kitarov - Yanovsky, V. Klochkov - Kurilin - Korolik


    Sokil Kyiv - Khimik SKA Novopolotsk 3-0 (1-0,0-0,2-0)
    1-0 Roman Malov (Andrei Sryubko, Dmitry Tsyrul) PP 06:24
    2-0 Valentin Oletsky (Nikolai Ladygin, Vitaliy Litvinenko) PP 55:41
    3-0 Evgeny Pastukh (Sergey Chernenko, Yuri Gunko) PP 59:52
    PIM: 9x2 - 9x2+1x10 (Krikunenko) SOG: 26-8 Att: 400
    3 stars: Salnikov, Karpenko, Trus
    Sokil: 1.Karpenko. 34.Den.Isaenko - 6.Sryubko, 24.Ladygin - 45.Pobedonostsev, 2.Gunko (k) - 34.Vl.Aleksyuk. 37.Salnikov - 33.Malov - 55.Tsyrul, 35.Litvinenko - 29.Oletsky - 21.Nimenko, 50.Yakovenko - 19.S.Chernenko - 27.Pastukh.
    Khimik-SKA: 1.Trus. 15.Magerov - 32.Pereverzev, 5.Skripelev - 21.Glinkin, 44.Klishin - 3.Yaskevich, 79.Lonovenko. 10.Moroz - 26.Zalevsky - 27.Tydnyuk (k), 35.Krikunenko - 25.Yakovlev - 22.R.Gorbokon, 73.Komarov - 8.Kataev - 9.Karaga, 19.Mentyuk - 54.Avdosev - 37 . Kirpichenok


    Shinnik Bobruisk - Khimvolokno Mogilev 2-3so (1-0,1-2,0-0,0-0,0-1)
    1-0 Sergei Khomko (Aleksandr Bobkin, Dmitry Khramchenkov) PP2 19:05
    2-0 Mikhail Kozlov (Dmitry Khramchenkov) PP2 20:38
    2-1 Aleksandr Borozenko (Artem Bozhko, Evgeny Letov) PP2 25:02
    2-2 Maksim Tsvetkov (Pavel Kutsevich, Andrey Samokhvalov) 39:13
    2-3 Dmitry Khomjakov SO
    PIM: 10x2+1x10 (Markov) - 14x2+2x10 (Sakharov,Tsaregorodtsev) SOG: 34-36 Att: 1.000
    3 stars: Salnikov, Grishukevich, Mickiewicz
    Shinnik: Mickiewicz; Khramchenkov, Zuev, Markovsky, Kozlov, Titovets, Kuznetsov; Grishanov, Verameychik, Bryzgalov, Bobkin, Mikhailov, Khomko, Gromov, Shariton, Emelyanchik, Volchek, Stas, Zankovets.
    Khimvolokno: Grishukevich; Kostyukhin, Letov, Salnikov, Gorbachev, Tsvetkov, Khomjakov, Romanov; Borozenko Romadanovsky, Bozhko, Tsaregorodtsev, Ilyin, Bloch, Samokhvalov, Kutsevich, Sakharov, Morschenok, Bratanov, Belokurovsky

  16. #66
    IHF Staff Davide's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Manaus, Brazil
    Posts
    14,074

    24 december games

    HK Gomel - Khimik SKA Novopolotsk 8-2 (2-0,2-2,4-0)
    1-0 Aleksandr Zhidkikh (Timofei Filin, Vladimir Kopat) PP 11:41
    2-0 Valery Bobkov (Dmitry Yakushin) 16:20
    3-0 Andrei Kolosov (Pavel Musienko, Aleksandr Zhidkikh) 22:08
    4-0 Dmitri Yakushin (Dmitry Rudak, Evgeny Yesaulov) 27:46
    4-1 Georgi Yaskevich (Roman Gorbokon, Maksim Yakovlev) PP2 31:48
    4-2 Dmitry Kataev PS 35:34
    5-2 Andrei Filichkin (Dmitry Rudak, Vladimir Kopat) PP 40:41
    6-2 Sergei Ogorodnikov (Igor Brikun, Vladimir Kopat) 45:05
    7-2 Aleksander Usenko (Andrei Filichkin, Vladimir Kopat) PP 47:21
    8-2 Evgeny Yesaulov (Dmitry Rudak, Vladimir Kopat) 51:33
    PIM: 6x2 - 9x2 SOG: 49-21 Att: 1.600
    3 stars: Kopat, Yesaulov, Glinkin

    Metallurg Zhlobin - Khimvolokno Mogilev 2-3 (0-1,0-2,2-0)
    0-1 Aleksandr Borozenko (Andrei Tsaregorodtsev, Andrei Romadanovsky) 09:01
    0-2 Maksym Tsvetkov (Ivan Sakharov, Pavel Kutsevich) PP 25:08
    0-3 Artem Bozhko (Aleksandr Borozenko, Andrei Romadanovsky) 29:13
    1-3 Sergejs Durdins (Gennady Savilov) PP 44:57
    2-3 Vadim Novitsky (Igor Kovalenya, Dmitri Kalachev) PP 57:12
    PIM: 3x2 - 4x2+1x10(Salnikov) SOG: 25-27 Att: 850
    3 stars: Grishukevich, Borozenko, Osipov

    Shinnik Bobruisk - Yunost Minsk 1-6 (1-1,0-5,0-0)
    1-0 Sergei Khomko (Pavel Grishanov, Dmitry Mikhailov) 01:12
    1-1 Oleg Timchenko (Aleksandr Borovkov, Aleksandr Materukhin) 14:13
    1-2 Aleksandr Borovkov (Aleksandr Materukhin, Aleksei Deniskin) 21:13
    1-3 Sergei Yanovsky (Aleksei Deniskin, Maksim Slysh) 29:09
    1-4 Artem Senkevich (Dmitry Dudik) 30:19
    1-5 Aleksandr Borovkov (Aleksei Baranov, Oleg Timchenko) 36:01
    1-6 Aleksandr Materukhin (Sergei Yanovsky, Oleg Timchenko) 38:38
    PIM: 4x2+1x10 (A.Volchek) - 6x2 SOG: 34-47 Att: 900
    3 stars: Borovkov, Timchenko, Shariton

    Sokil Kyiv - HK Vitebsk 2-0 (0-0,1-0,1-0)
    1-0 Dmitry Nimenko (Vitaliy Litvinenko, Valentin Olecko) 38:54
    2-0 Evgeny Pastukh (Sergey Chernenko, Ruslan Bezschasny) 42:06
    PIM: 2x2 - 4x2 SOG: 29-13 Att: 420
    3 stars: Karpenko, Nimenko, Gnidenko

  17. #67
    IHF Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Canada
    Posts
    79
    Would anyone know if there is a way that one could still view the Sokol vs HC Gomel game? I understand that it was broadcast live, but is it at all possible to view it archived anywhere? Thanks, hope someone has found a way...

  18. #68
    IHF Staff Davide's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Manaus, Brazil
    Posts
    14,074
    Quote Originally Posted by windsor CC View Post
    Would anyone know if there is a way that one could still view the Sokol vs HC Gomel game? I understand that it was broadcast live, but is it at all possible to view it archived anywhere? Thanks, hope someone has found a way...
    Sokil website is used to publish video (especially when won..), look here:

    http://hcsokol.kiev.ua/video.html

    scroll down to see the most recent (currently last victory vs Vitebsk on 24.12)

    Also portal Turnir sometimes has video of games. For now already published photos from Sokil-Gomel game: http://turnir.com.ua/hokej/galerijas...ts=1&picture=1

  19. #69
    IHF Staff Davide's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Manaus, Brazil
    Posts
    14,074

    27 december games

    Yunost Minsk - Brest 10:2 (5:1, 1:1, 4:0)
    1-0 Dmitry Dudik (Andrei Stepanov, Artem Senkevich) 01:46
    2-0 Sergei Korolik (Sergei Erkovich, Sergei Yakymovych) 06:40
    3-0 Aleksandr Borovkov (Oleg Timchenko, Oleg Leontiev) 07:07
    3-1 Sergei Kolyubakin (Darius Lelenas, Vladimir Svito) 11:39
    4-1 Aleksandr Materukhin (Oleg Leontiev, Aleksei Deniskin) PP2 14:11
    5-1 Aleksandr Kitarov (Sergei Yanovsky, Maksim Slysh) 18:44
    6-1 Aleksandr Kitarov (Maksim Slysh) 27:52
    6-2 Andrei Rashtchinski (Vitaly Klimenkov, Sergei Kolyubakin) 37:08
    7-2 Aleksandr Materukhin (Aleksandr Borovkov, Oleg Timchenko) PP2 40:37
    8-2 Aleksandr Borovkov (Stanislav Lopachuk, Oleg Timchenko) 50:02
    9-2 Sergei Korolik (Aleksandr Materukhin) 55:42
    10-2 Andrei Stepanov (Dmitry Dudik, Aleksandr Kitarov) 58:53
    PIM: 3x2 - 9x2+1x10 (Zilinski) SOG: 48-26 Att: 320
    3 stars: Materukhin, Borovkov - Rashtchinski
    Yunost: Belinsky (37.08 Borodulya), Erkovich, Karev, Kitarov, Materuhin, Korolik, Yakimovich, Leontiev, Tolkunov, Borovkov, Slysh, Stepanov, Romanenko, Deniskin, Senkevich, Yanovsky, Dudik, Lopachuk, Timchenko
    Brest: Milchakov; Galkin, M. Gavrylenok, Lyaskovsky, Svito, P. Mikulchik, Kazachek; Kulevicius, Dashkov, Bulgakov, Rashtchinski, Karabanov, Lelenas, Kolyubakin, A. Fedorov, Petkevich, P. Tolstsik, Klimenko, Žilinski


    Khimvolokno Mogilev - Neman Grodno 7:3 (1:0,5:1,1:2)
    1-0 Andrei Samokhvalov (Dmitry Khomjakov) 16:57
    2-0 Artem Bozhko (Andrei Romadanovsky, Evgeny Letov) PP 25:39
    3-0 Andrei Tsaregorodtsev (Vitaly Tomilin, Yuriy Ilin) 28:56
    4-0 Andrei Tsaregorodtsev (Yuri Ilyin, Vitaly Tomilin) PP 32:07
    5-0 Andrei Samokhvalov (Andrei Tsaregorodtsev, Pavel Kutsevich) PP 36:59
    5-1 Sergei Malyavko (Andrei Orlyuk, Nikita Remezov) 38:53
    6-1 Artem Bozhko (Aleksandr Borozenko) 39:17
    6-2 Aleksandr Pavlovich (Artem Bondarev, Oleg Blagoj) PP 56:04
    6-3 Andrei Orlyuk (Dmitry Edeshko, Nikita Remezov) SH 56:58
    7-3 Aleksandr Borozenko (Konstantin Kostyukhin, Artem Bozhko) PP 58:07
    PIM: 12x2- 11x2 SOG: 32-25 Att: 1.150
    3 stars: Tsaregorodtsev, Samokhvalov, Malashkevich
    Khimvolokno: Grishukevich (40:01. Kotov); Kostyukhin - Letov, Borozenko (k) - Romadanovsky - Bozhko; Goranin - Gorbachev; Ilyin - Tomilin - Tsaregorodtsev; Khomjakov-Tsvetkov, Sakharov - Kutsevich - Samokhvalov; Belokursky - Bratanov - Morschenok; Romanov.
    Neman: Khodin (32:07. Zarudny) Medvedev (R) - Prokopchik, Shevelev - Malashkevich - Lisichkin; Sayapin - Goroshko Pantsyrev - Bondarev - Pavlovich, Blagoj - Edeshko, Smolin - K. Mikhailov - Myadel; Remezov - Orlyuk - S. Malyavko; Bogoly


    Keramin Minsk - Metallurg Zhlobin 4:0 (1:0, 1:0, 2:0)
    1-0 Dmitry Igoshin (Aleksei Permyakov) 08:35
    2-0 Andrei Glebov (Irek Khafizov, Stepan Ponomarev) 30:58
    3-0 Evgeny Baukin (Vyacheslav Andryushchenko, Dmitry Shulga) 54:54
    4-0 Aleksandr Semochkin (Denis Lobashov, Nikolai Mikhailov) 55:11
    PIM: 1x2 - 5x2 SOG: 49-27 Att: 850
    3 stars: Glebov,Igoshin,Novitsky
    Keramin: Kostur, Plotnikov - Erokhov, Voroshilov - Permyakov - Igoshin; Glebov - Eronov, Shulga - Baukin - Andryushchenko; Chernook - Ebert, Kukushkin - S. Ponomarev (k) - Khafizov, Mikhailov - Polushin - Semochkin.
    Metallurg: Aleinikovas; Korshunov - Durdin, P. Volcheck - Blinov - Semenov; Saviels - Fedorov, Kovalenya - Kalachev - Kovshik; Novitsky - Valentin, Savilov - Krutikov - K. Brikun; Osipov, Kuveko


    Sokil Kyiv - HK Gomel 4:3so (0:1, 3:1, 0:1, 0:0, 1:0) 28.12
    0-1 Jaroslav Maslennikov (Sergei Ogorodnikov, Evgeny Yesaulov) PP 01:45
    0-2 Egor Filin (Timofei Filin) PP2 26:56
    1-2 Dmitry Tsyrul (Aleksandr Pobedonostsev) PP 27:14
    2-2 Andrei Sryubko (Dmitry Tsyrul, Roman Salnikov) PP 34:31
    3-2 Roman Malov (Andrei Sryubko, Dmitry Tsyrul) 38:48
    3-3 Pavel Musienko (Aleksandr Zhidkikh) 46:35
    4-3 Dmitry Tsyrul SO
    PIM: 6x2 - 4x2 SOG: 27-36 Att: 650
    3 stars: Karpenko, Tsyrul - Maslenikov
    Sokil: 1.Karpenko. 3.Klimentev - 6.Sryubko, 34.Den.Isaenko - 45.Pobedonostsev, 2.Gunko (k) - 34.Vl.Aleksyuk, 24.Ladygin. 37.Salnikov - 33.Malov - 55.Tsyrul, 35.Litvinenko - 29.Oletsky - 21.Nimenko, 12.Bezschasny - 19.S.Chernenko - 27.Pastukh.
    HC Gomel: 31.I.Brikun; 30.Kopat - 12.Filichkin, 7.Dzhumov - 57.I.Usenko (k), 59.Khoromando - 27.Maslenikov, 26.Klimin. 74.T.Filin - 11.A.Usenko - 10.E.Filin, 13.Musienko - 15.Zhidkikh - 52.A.Kolosov, 17.Esaulov - 95.S.Ogorodnikov - 71.Rudak, 88.Solomonov - 18.Suslo - 8.Bobkov

  20. #70
    IHF Staff Davide's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Manaus, Brazil
    Posts
    14,074

    29.12 games

    Yunost Minsk - Neman Grodno 3-2 (1-1,0-1,2-0)
    1-0 Aleksandr Materukhin (Aleksandr Borovkov) 04:50
    1-1 Konstantin Mikhailov (Egor Smolin) 14:40
    1-2 Sergei Bogoly (Sergei Malyavko, Andrei Orlyuk) SH 34:40
    2-2 Aleksandr Borovkov (Aleksandr Materukhin, Oleg Timchenko) 41:16
    3-2 Dmitry Tolkunov (Oleg Timchenko, Aleksandr Borovkov) 59:52
    PIM: 5x2+1x25 (Materukhin) - 7x2 SOG: 45-31 Att: 220
    3 stars: Borovkov, Tolkunov, Medvedev

    Khimvolokno Mogilev - HC Brest 6-2 (3-0,1-0,2-2)
    1-0 Artem Bozhko (Andrei Romadanovsky, Evgeny Letov) 13:43
    2-0 Andrei Tsaregorodtsev (Leonid Grishukevich, Yuriy Ilin) 14:08
    3-0 Aleksandr Borozenko (Andrei Romadanovsky) 19:38
    4-0 Vitaly Tomilin (Aleksandr Borozenko, Maksym Tsvetkov) 31:50
    5-0 Maksym Tsvetkov (Pavel Kutsevich, Andrei Samokhvalov) PP 41:55
    6-0 Kiril Belokursky (Vyacheslav Raytsov, Ivan Labko) 42:31
    6-1 Evgeny Žilina (Kiril Petkevich) 52:10
    6-2 Kiril Petkevich 58:51
    PIM: 1x2 - 3x2 SOG: 29-21 Att: 1.150
    3 stars: Grishukevich,Borozenko, Petkevich

    Keramin Minsk - Shinnik Bobruisk 6-2 (1-1,4-0,1-1)
    1-0 Dmitry Igoshin (Aleksei Permyakov, Igor Voroshilov) 06:44
    1-1 Vladislav Bryzgalov (Dmitry Verameychik, Vladislav Zankovets) 12:06
    2-1 Evgeny Baukin (Vyacheslav Andryushchenko, Dmitri Shulga) 20:57
    3-1 Sergei Kukushkin (Stepan Ponomarev, Irek Khafizov) 21:47
    4-1 Andrei Glebov (Aleksei Permyakov, Dmitry Igoshin) PP 35:30
    5-1 Stepan Ponomarev (Sergei Kukushkin, Irek Khafizov) PP 36:35
    5-2 Victor Shariton (Aleksandr Bobkin, Aleksei Titovets) 49:07
    6-2 Vadim Erokhov (Denis Lobashov, Aleksandr Semochkin) 56:06
    PIM: 8x2 - 5x2 SOG: 34-26 Att: 430
    3 stars: Tsarev, Erokhov, Shariton

  21. #71
    IHF Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Canada
    Posts
    79
    does anyone happen to know when the transfer deadline closes for the BOL? thanks in advance

  22. #72
    IHF Staff Davide's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Manaus, Brazil
    Posts
    14,074
    05.01
    Sokil Kyiv - Liepajas Metalurgs 1-0 (1-0,0-0,0-0)
    1-0 Dmitry Nimenko (Sergei Chernenko, Nikolai Ladygin) 17:20
    PIM: 3x2+1x10 (Litvinenko) - 3x2 SOG: 27-16 Att: 470
    3 stars: Nimenko, Balaban

    HK Gomel - Khimvolokno Mogilev 4-1 (2-0,2-0,0-1)
    1-0 Evgeny Yesaulov (Sergei Ogorodnikov, Vladimir Magdeev) PP 14:11
    2-0 Nikolai Suslo (Egor Filin) 15:07
    3-0 Evgeny Yesaulov (Pavel Musienko, Mikhail Khoromando) 24:13
    4-0 Timofei Filin (Pavel Musienko) 35:56
    4-1 Mikhail Bratanov (Yuriy Ilin, Roman Bloch) 57:59
    PIM: 5x2 - 4x2 SOG: 36-33 Att: 2.400
    3 stars: Musienko, Ogorodnikov, Romadanovsky

    07.01
    HK Gomel - Liepajas Metalurgs 8-1 (3-1,2-0,3-0)

    1-0 Yaroslav Maslenikov (Andrei Pchelyakov) 08:17
    2-0 Sergei Ogorodnikov (Pavel Musienko, Yaroslav Maslenikov) PP 11:32
    3-0 Mikhail Khoromando (Evgeny Yesaulov, Sergei Ogorodnikov) PP 16:42
    3-1 Sergei Telushkin (Vitaly Pavlov, Gatis Gricinskis) 18:19
    4-1 Timofei Filin (Egor Filin) 28:11
    5-1 Evgeny Yesaulov (Mikhail Khoromando, Sergei Ogorodnikov) PP 39:22
    6-1 Aleksandr Zhidkikh (Andrei Kolosov, Dmitry Rudak) 40:56
    7-1 Dmitry Rudak (Aleksandr Zhidkikh, Andrei Kolosov,) 52:39
    8-1 Dmitry Rudak (Sergei Ogorodnikov, Ivan Usenko) PP 59:46
    PIM: 6x2+1x25 (Magdeev) - 10x2+1x10 (Demiters) SOG: 46-23 Att:
    3 stars: Zhidkikh, Ogorodnikov,Jucers

    08.01
    Yunost Minsk - Khmvolokno Mogilev 3-1 (1-0,0-1,2-0)
    1-0 Oleg Timchenko (Aleksandr Borovkov, Aleksandr Materukhin) 03:26
    1-1 Artem Bozhko (Konstantin Kostyukhin, Evgeny Letov) PP2 28:59
    2-1 Sergei Yanovsky (Aleksei Baranov, Maksim Slysh) PP 41:30
    3-1 Sergei Yanovsky (Aleksandr Materukhin, Aleksandr Borovkov) 43:51
    PIM: 6x2+1x25 (Timchenko) - 8x2+1x10 (Tsaregorodtsev)+1x25 (Salnikov) SOG: 36-23 Att: 700
    3 stars: Janovsky, Borovkov, Khomjakov

  23. #73
    IHF Staff Davide's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Manaus, Brazil
    Posts
    14,074

    Round 37 - 09 january

    HK Vitebsk - Keramin Minsk 4-3 (2-3,1-0,1-0)
    1-0 Yuri Navarenko (Aleksei Erashov, Artem Vostrikov) PP 02:16
    1-1 Evgeny Baukin 03:11
    1-2 Sergei Kukushkin (Andrei Glebov, Irek Khafizov) 05:14
    2-2 Aleksei Gerlovsky (Konstantin Nemirko, Evgeny Kashtanov) 05:43
    2-3 Dmitry Igoshin (Aleksei Plotnikov, Aleksei Permyakov) PP 08:31
    3-3 Artem Vostrikov (Aleksei Erashov, Artem Gnidenko) 31:51
    4-3 Vasili Polonitsky (Aleksei Erashov) 57:05
    PIM: 6x2 - 5x2+1x10 (Igoshin) SOG: 21-22 Att: 740
    3 stars: Polonitsky, Erashov, Baukin

    Khimik SKA Novopolotsk - Shakhtar Soligorsk 3-7 (1-3,1-1,1-3)
    0-1 Vyacheslav Makritsky (Georgi Ryazantsev) 10:56
    0-2 Vyacheslav Makritsky (Evgeny Smirnov) 12:56
    1-2 Georgi Yaskevich (Oleg Krikunenko, Aleksandr Prygunov) 14:35
    1-3 Vladimir Mikhaylov (Ilya Kambovich) 18:28
    2-3 Andrei Moroz (Denis Tydnyuk, Aleksei Sadovik) 27:06
    2-4 Victor Andruschenko (Aleksei Strakhov, Igor Shvedov) PP 35:12
    2-5 Aleksei Efimenko (Aleksei Strakhov) 45:10
    2-6 Igor Shvedov (Ilya Kambovich) 7:35
    3-6 Artem Glinkin (Roman Malinovsky, Denis Tydnyuk) PP 50:17
    3-7 Aleksei Strakhov (Georgi Ryazantsev, Victor Andruschenko) PP 56:38
    PIM: 8x2 - 7x2 SOG: 32-26 Att: 630
    3 stars: Goryachevskykh, Ryazantsev, Glinkin

    Metallurg Zhlobin - Liepajas Metalurgs 5-2 (1-0,2-1,2-1)
    1-0 Pavel Volcheck (Viktor Blinov, Konstantin Durnov) 08:42
    2-0 Andrei Korshunov (Viktor Blinov) PP 22:47
    3-0 Igor Fedorov (Agris Saviels) PP 30:15
    3-1 Ediys Brahmanis (Vents Feldmanis, Valerijs Filimonov) PP 36:02
    3-2 Juris Ozols (Eduard Ivanov, Ediys Brahmanis) 43:40
    4-2 Yuri Eliseenko (Agris Saviels) 46:53
    5-2 Pavel Volcheck PS 59:51
    PIM: 5x2 - 8x2 SOG: 40-21 Att: 1.400
    3 stars: Aleinikovas, Novitsky, Feldmanis)

    Shinnik Bobruisk - Dinamo Juniors 2-6 (1-0,1-4,0-2)
    1-0 Aleksei Emelyanchik (Dmitry Verameychik, Aleksei Kuznetsov) 09:32
    1-1 Toms Hartmanis (Roberts Bukarts, Janis Straupe) 26:20
    1-2 Elvis Biezays (Armands Berzins) 29:07
    2-2 Sergei Khomko PP 32:42
    2-3 Roberts Bukarts (Toms Hartmanis, Janis Straupe) 35:33
    2-4 Ricard Birzins (Toms Hartmanis, Oskars Cibulskis) PP 39:57
    2-5 Marcis Zembergs (Armands Berzins, Martins Gipters) PP 44:03
    2-6 Toms Hartmanis SH 46:39
    PIM: 9x2+1x10 (Bobkin) - 9x2 SOG: 40-34 Att: 800
    3 stars: Hartmanis, Enkuzens, Emelyanchik

    Yunost Minsk - Khimvolokno Mogilev 4-0 (3-0,1-0,0-0) 10.01
    1-0 Vladislav Klochkov (Vitaly Valuy, Sergei Erkovich) 02:45
    2-0 Andrei Stepanov (Konstantin Zakharov, Sergei Erkovich) PP 04:54
    3-0 Roman Romanenko (Aleksandr Borovkov, Aleksandr Materukhin) 17:28
    4-0 Andrei Stepanov (Aleksandr Ryadinsky, Sergei Yakymovych) PP 30:20
    PIM: 4x2 - 6x2 SOG: 39-26 Att: 700
    3 stars: Shabanov, Stepanov, Samokhvalov

    Neman Grodno - HK Gomel 4-0 (0-0,3-0,1-0) 10.01
    1-0 Aleksandr Medvedev (Vyacheslav Lisichkin, Oleg Malashkevich) PP 20:23
    2-0 Nikita Remezov (Vyacheslav Lisichkin, Oleg Malashkevich) PP2 27:38
    3-0 Artem Bondarev (Aleksandr Pavlovich, Andrei Prokopchik) 34:26
    4-0 Aleksandr Pavlovich (Dmitri Sayapin, Artem Bondarev) PP 52:57
    PIM: 8x2 - 12x2+1x10 (Filichkin) SOG: 28-17
    3 stars: Zarudny, Bondarev, Esaulov

    HK Brest - Sokil Kyiv 2-1 (0-0,0-1,2-0) 10.01
    0-1 Sergei Chernenko (Nikolai Ladygin, Vladimir Aleksyuk) PP 31:47
    1-1 Dovydas Kulevicius (Pavel Tolstik, Kiril Dvurechenskii) 52:01
    2-1 Dovydas Kulevicius (Kiril Dvurechenskii) 59:01
    PIM: 4x2+1x10 (Kolyubakin) - 4x2 SOG: 21-19 Att: 650
    3 stars: Kulevicius, Milchakov, Simchuk

  24. #74
    IHF Staff Davide's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Manaus, Brazil
    Posts
    14,074

    Round 38 - 11 january

    HK Vitebsk - Shakhtar Soligorsk 2-4 (1-0,0-2,1-2)
    1-0 Yuri Navarenko (Artem Vostrikov, Vasil Polonitsky) 12:48
    1-1 Vadim Sushko (Pavel Razvadovsky, Maxim Balmochnyh) 20:47
    1-2 Ilya Kambovich (Pavel Razvadovsky, Vladimir Mikhailov) PP 27:06
    1-3 Artem Karkotsky (Ilya Shinkevich, Aleksei Shagov) 47:41
    2-3 Anton Pulver (Artem Vostrikov, Artem Gnidenko) 50:40
    2-4 Pavel Razvadovsky SH EN 59:59
    PIM: 7x2 - 6x2+1x10 (Balmochnyh)+1x20 (Balmochnyh) SOG: 27-33 Att: 845
    3 stars: Gerov,Karkotsky, Navarenko

    Khimik SKA Novopolotsk - Keramin Minsk 2-3so (1-0,1-1,0-1,0-0,0-1)
    1-0 Maxim Yakovlev (Denis Tydnyuk) 08:19
    1-1 Pavel Chernook (Stepan Ponomarev, Sergei Kukushkin) 22:33
    2-1 Aleksandr Prygunov (Roman Gorbokon, Oleg Krikunenko) PP 27:18
    2-2 Andrei Glebov (Anton Polushin) 56:47
    2-3 Andrei Glebov SO
    PIM: 7x2 - 9x2 SOG: 33-29 Att: 700
    3 stars: Glebov, Plotnikov, Poshelyuk

    Metallurg Zhlobin - Dinamo Juniors 3-2so (0-1,2-1,0-0,0-0,1-0)
    0-1 Roberts Bukarts (Toms Hartmanis, Janis Straupe) 19:21
    1-1 Konstantin Durnov (Aleksei Krutikov) 29:08
    2-1 Aleksei Krutikov (Aleksandr Valentine) 29:48
    2-2 Roberts Bukarts (Toms Hartmanis, Janis Straupe) 31:36
    3-2 Aleksei Krutikov SO
    PIM: 2x2 - 5x2 SOG: 34-24 Att: 1.000
    3 stars: Krutikov, Aleinikovas, Bukarts

    Shinnik Bobruisk - Liepajas Metalurgs 3-2 (2-0,0-1,1-1)
    1-0 Pavel Grishanov (Vladislav Bryzgalov, Dmitry Mikhailov) 13:19
    2-0 Aleksandr Miheenok (Aleksei Emelyanchik, Mikhail Kozlov) PP 14:20
    2-1 Sergei Danilovs (Ediys Brahmanis) 33:29
    2-2 Tom Zeltinš (Vitaly Pavlov) 54:58
    3-2 Victor Shariton (Alexander Bobkin, Sergei Khomko) 58:18
    PIM: 4x2 - 3x2 SOG: 40-21 Att: 550
    3 stars: Shariton, Brish, Danilovs

    Neman Grodno - Sokil Kyiv 5-4ot (2-2,1-2,1-0,1-0) 12.01
    0-1 Dmitry Tsyrul (Roman Salnikov) 03:18
    0-2 Sergei Klimentyev (Yuriy Dyachenko, Aleksandr Yakovenko) 05:00
    1-2 Nikita Feoktistov (Oleg Blagoj, Aleksandr Medvedev) PP2 11:25
    2-2 Nikita Feoktistov (Oleg Blagoj, Oleg Malashkevich) PP2 12:32
    2-3 Sergey Chernenko (Aleksandr Yakovenko) 24:54
    2-4 Roman Malov (Vitaliy Litvinenko, Yury Dyachenko) 26:02
    3-4 Artem Bondarev (Andrei Prokopchik, Aleksandr Pavlovich) SH 35:39
    4-4 Aleksandr Medvedev (Vyacheslav Lisichkin, Oleg Blagoj) PP2 46:09
    5-4 Vyacheslav Lisichkin (Oleg Malashkevich) 61:06
    PIM: 6x2+1x10 (Pavlovich) - 9x2 SOG: 41-34 Att: 2.700
    3 stars: Feoktistov, Malashkevich, Tsyrul

    HC Brest - HK Gomel 3-4so (0-0,0-3,3-0,0-0,0-1) 12.01
    0-1 Pavel Musienko (Mikhail Khoromando, Evgeny Yesaulov) 26:00
    0-2 Andrei Pchelyakov (Mikhail Khoromando, Sergei Ogorodnikov) PP 30:18
    0-3 Aleksandr Zhidkikh 30:26
    1-3 Dmitry Gorbunov (Anatoly Panov, Yuri Lyaskovsky) PP 44:02
    2-3 Andrei Raschinski (Aleksandr Babak) 45:19
    3-3 Aleksandr Babak (Andrei Raschinski) 54:11
    3-4 Evgeny Yesaulov SO
    PIM: 5x2 - 7x2 SOG: 30-29 Att: 700

  25. #75
    IHF Staff Davide's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Manaus, Brazil
    Posts
    14,074

    Round 39 - 15 january

    Shakhtar Soligorsk - Vitebsk 4:5 (3:1, 0:2, 1:1, 0:0, 0:1)
    1-0 Artem Karkotsky (Georgi Ryazantsev, Vadim Sushko) 05:33
    1-1 Aleksei Erashov (Vasili Polonitsky, Artem Vostrikov) 07:22
    2-1 Vladimir Mikhaylov (Ilya Kambovich, Vitaly Lyutkevich) 16:13
    3-1 Andrei Bashko (Pavel Razvadovsky, Aleksei Strakhov) 16:37
    3-2 Aleksandr Abakunchik (Vyacheslav Timchenko) 24:47
    3-3 Sergei Golubev (Aleksei Gerlovsky, Aleksandr Abakunchik) 37:03
    4-3 Aleksei Strakhov (Victor Andruschenko, Andrei Bashko) 42:26
    4-4 Aleksei Erashov (Artem Gnidenko, Yuri Navarenko) 44:09
    4-5 Artem Vostrikov SO
    PIM: 8x2 - 10x2+1x10 (Timchenko) SOG: 28-22 Att: 860
    3 stars: Strakhov, Erashov, Navarenko
    Shakhtar: Oksa; Bashko (k) - Shvedov, Strakhov - Razvadovsky - Andruschenko; Shinkevich - Lyutkevich, Kambovich - V. Mikhailov - Saulietis; Syrey - Sushko, Efimenko - Karkotsky - Ryazantsev; Shagov
    Vitebsk: Malyutin (Shibanov for SO); Polonitsky (k) - Navarenko, Erashov - Gnidenko - Vostrikov; Pulver - V. Timchenko, Golubev - Gerlovsky - Abakunchik; Parahonko - Orlov, Nemirko - Voronin - Kashtanov; D. Korotkevich , A. Eliseenko


    Keramin Minsk - Khimik SKA 5:3 (2:0, 0:2, 3:1)
    1-0 Igor Voroshilov (Andrei Glebov) PP2 02:58
    2-0 Sergei Kukushkin (Irek Khafizov, Denis Lobashov) 12:44
    2-1 Denis Tydnyuk (Aleksei Pilnov, Vladimir Pereverzev) PP 24:09
    2-2 Denis Tydnyuk (Andrei Moroz) 26:18
    3-2 Aleksei Permyakov (Andrei Glebov, Igor Voroshilov) 50:45
    4-2 Andrei Glebov (Dmitry Igoshin, Aleksandr Eronov) SH 52:07
    5-2 Andrei Glebov (Dmitry Igoshin, Aleksandr Eronov) SH 52:37
    5-3 Denis Tydnyuk (Andrei Moroz, Aleksei Pilnov) 55:27
    PIM: 4x2 - 5x2 SOG: 43-25 Att: 370
    3 stars: Glebov, Permyakov, Tydnyuk
    Keramin: Tsarev, Glebov - Eronov, Voroshilov - Permyakov (k) - Igoshin; Plotnikov - Erokhov, Shulga - Mogilatov - Tereshko; Chernook - Ebert, Lobashov - Kukushkin - Khafizov, Mikhailov - Polushin - Zavalov
    Khimik: Poshelyuk (Filipchik, 52.37); Sadovik - Pereverzev, Moroz - Pilnov- Tydnyuk; Skrypelev - Glinkin, Malinowski - Maks.Yakovlev - Komarov; Magerov - Klishin, Krikunenko - Prygunov (k) - R. Gorbokon; Zalewski - Kataev - Kirpichenok; Yaskevich


    Gomel - Brest 7:3 (3:0, 2:2, 2:1)
    1-0 Egor Filin (Andrei Filichkin, Vladimir Kopat) 00:32
    2-0 Evgeny Solomonov (Dmitry Rudak, Dmitri Yakushin) 01:08
    3-0 Evgeny Yesaulov (Pavel Musienko, Mikhail Khoromando) PP 05:50
    3-1 Andrei Raschinski (Sergei Kolyubakin) 31:56
    3-2 Sergei Kolyubakin (Andrei Raschinski, Dovydas Kulevicius) 35:45
    4-2 Aleksandr Zhidkikh (Dmitry Yakushin) 38:02
    5-2 Dmitry Rudak (Yaroslav Maslennikov, Evgeny Solomonov) PP 39:52
    6-2 Pavel Musienko (Evgeny Yesaulov, Andrei Pchelyakov) 41:48
    6-3 Yuri Bulgakov (Sergei Kolyubakin, Yuri Lyaskovsky) 53:31
    7-3 Aleksandr Usenko (Andrei Filichkin) PP 55:26
    PIM: 8x2 - 6x2 SOG: 36-19 Att: 1.500
    3 stars: Maslennikov, Brikun, Lyaskovsky
    Gomel: I. Brikun; Kopat - Filichkin, T. Filin - A. Usenko - E. Filin, I. Usenko - Yakushin, Rudak - Zhidkikh - Solomonov; Khoromando - Maslennikov, Musienko - S. Ogorodnikov - Yesaulov, A. Kachan -- Pchelyakov (k) - Bobkov, V. Magdeev, Suslo
    Brest: Milchakov, P. Mikulcik - Žilinski, Lelenas - Dvurechenskii (k) - Gorbunov, N. Gavrilenok - Kozachek, Rashtchinski - Babak - Kolyubakin; Panov - Lyaskovsky, Bulgakov - Fedorov - P.V.Tolstik; Kulevicius, Zhevnerov, Fedyuk


    Sokil Kyiv - Neman Grodno 9:2 (3:0, 3:1, 3:1)
    1-0 Roman Malov (Andrei Sryubko, Dmitry Tsyrul) PP 00:49
    2-0 Sergey Chernenko (Dmitry Nimenko) 02:07
    3-0 Andrei Sryubko (Roman Salnikov, Dmitry Tsyrul) 15:07
    4-0 Roman Malov SH 32:06
    5-0 Roman Malov (Dmitry Tsyrul, Roman Salnikov) 34:39
    6-0 Aleksandr Pobedonostsev (Vitaliy Litvinenko) 35:08
    6-1 Andrei Shevelev (Vyacheslav Lisichkin, Andrei Prokopchik) 38:57
    7-1 Denis Isayenko (Roman Malov, Dmitry Tsyrul) 49:21
    8-1 Aleksandr Matviychuk (Vitaliy Litvinenko) 52:14
    8-2 Andrei Orlyuk (Konstantin Lastovetsky, Nikita Remezov) 57:21
    9-2 Dmitry Tsyrul (Roman Salnikov) PP 57:21
    PIM: 6x2 - 7x2 SOG: 25-26 Att: 530
    3 stars: Karpenko, Malov,Lisichkin
    Sokil: Karpenko; Sryubko - Den.Isaenko, Tsyrul - Malov - R Salnikov; Pobedonostsev - Ladygin, Litvinenko - Averkin - Matviichuk; Gunko (k) - Klymentiev, Yakovenko - A Chernenko - Nimenko.
    Neman: Khodin (Zarudny, 40.01); Prokopchik - Medvedev (C), Pantsyrev - Bondarev - Pavlovich; Lupandin - Goroshko Lisichkin - Malashkevich - Shevelev, Blagoj - Sayapin, Lastovetsky - Myadel - K. Mikhailov, S. Malyavko -- Orlyuk - Remezov; Bogoly, Feoktistov


    Metalurgs Liepaja - Shinnik Bobruisk 4:1 (1:0, 2:1, 1:0)
    1-0 Juris Ozols (Vents Feldmanis, Vladimir Mamonov) 17:28
    2-0 Renars Demiters (Ediys Brahmanis, Tom Zeltiņš) PP 21:26
    2-1 Aleksei Emelyanchik (Mihail Kozlov) 28:34
    3-1 Maris Gravitis (Georgi Chirkov, Gints Purins) 35:43
    4-1 Sergei Danilovs (Maris Gravitis, Georgi Chirkov) PP 59:59
    PIM: 6x2 - 4x2 SOG: 44-27 Att: 560
    3 stars: Ren.Demiters, Ozols, Brish
    Metalurgs: Zabotinsky; Feldmanis - Ivanov (k), Filimonov - Ozols - Mamonov; Ren.Demiters - Alisauskas, Skvortsov - Brantsis - Brahmanis; G. Purins - Chirkov, Danilov - Gravitis - Koklin; Telushkin - Rogoza, Zeltiņš - Pavlov - Tilla .
    Shinnik: Brish; Kuznetsov (k) - Zakharenko, D. Mikhailov - P. Grishanov - Bryzgalov; Titovets - Alekseev, Bobkin - Shariton - Khomko, M. Kozlov - Puchkovsky, Miheenok - Obrezha - Emelyanchik, A. Volcheck - Stas - Zankovets


    Dinamo Juniors - Metallurg Zhlobin 2:1 (1:0, 0:0, 1:1)
    1-0 Koba Jass (Kristians Pelss, Maris Bichevskis) 04:51
    1-1 Viktor Blinov (Dmitry Semenov, Pavel Volcheck) 43:14
    2-1 Oskars Cibulskis (Andris Dzerins, Martins Yakovlev) PP 43:24
    PIM: 6x2 - 6x2 SOG: 33-40 Att: 197
    3 stars: Cibulskis, Enkuzens, K. Brikun.
    Juniors: Enkuzens; Cibulskis - Mart.Yakovlev, A. Dzherinsh - Straupe (k) - Hartmanis; Gipters - Poreys, Zembergs - Arm.Berzins - Mejía; Kauss - Birzins, Indrasis - Vilkoits - Upitis; Bullitis - Biezays, Jass - Bichevskis - Pelss
    Metallurg: Myl'nikov (59.35); Korshunov - Valentin, Semenov - Blinov (k) - P. Volcheck; Novitsky - Durnov, Savilov - Krutikov - Yu Eliseenko; Fedorov - Tishkin, Lozhkin - Kalachev - Kovalenya; K. Brikun -- Osipov - Avtaev

  26. #76
    IHF Staff Davide's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Manaus, Brazil
    Posts
    14,074

    Round 40 - 17 january

    Shakhtar Soligorsk - Khimik SKA 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)
    1-0 Georgi Ryazantsev (Vadim Sushko, Aleksei Shagov) 29:20
    2-0 Victor Andruschenko (Kaspars Saulietis, Ilya Shinkevich) 54:51
    PIM: 9x2+2x10 (Efimenko,Razvadovsky) - 9x2 SOG: 24-17 Att: 980
    3 stars: Ryazantsev, Gerov, Filipchik.
    Shakhtar: Gerov; Bashko (k) - A. Makritsky, Strakhov - Razvadovsky - Andruschenko; Shinkevich - Lyutkevich, Kambovich - V. Mikhailov - Saulietis; Syrey - Sushko, Efimenko - Karkotsky - Ryazantsev; Shagov, V. Makritsky.
    Khimik-SKA: Filipchik; Sadovik - Pereverzev, Moroz - Pilnov - Tydnyuk; Skripelev- Glinkin, Malinowski - Maks.Yakovlev - Komarov; Magerov - Klishin, Krikunenko - Prygunov (k) - R. Gorbokon; Zalewski - Kataev - Kirpichenok; Yaskevich


    Sokil Kyiv - Brest 4:3 (1:1, 1:2, 2:0)
    1-0 Yuriy Dyachenko (Dmitry Nimenko, Yuri Gunko) PP 01:53
    1-1 Pavel Mikulchik (Yuri Bulgakov, Aleksandr Fedorov) PP 08:15
    1-2 Sergei Kolyubakin (Dovydas Kulevicius, Andrei Raschinski) 25:27
    1-3 Sergei Kolyubakin (Dovydas Kulevicius, Yuri Lyaskovsky) 37:14
    2-3 Yuriy Dyachenko (Dmitry Nimenko) 39:56
    3-3 Vadim Averkin (Aleksandr Pobedonostsev, Roman Salnikov) 57:47
    4-3 Roman Malov (Roman Salnikov, Dmitry Tsyrul) 59:59
    PIM: 8x2 - 8x2 SOG: 30-25 Att: 550
    3 stars: Averkin, Malov, Kolyubakin
    Sokil: Simchuk; Sryubko - Den.Isaenko, Tsyrul - Malov - R Salnikov; Pobedonostsev - Ladygin, Litvinenko - Averkin - Matviichuk; Gunko (k) - Klymentiev, Nimenko - Chernenko - Yuri Dyachenko.
    Brest: Milchakov, P. Mikulcik - A. Gavrilenok, Lelenas - Klimenko - Petkevich, N. Gavrilenok - Kozachek, Rashtchinski - Kulevicius - Kolyubakin; Panov - Lyaskovsky, Bulgakov - Fedorov (k) - P.V.Tolstik; Fedyuk - Babak - Zhevnerov


    Gomel - Neman Grodno 4:1 (1:0, 3:0, 0:1)
    1-0 Evgeny Solomonov (Ivan Usenko) SH 03:54
    2-0 Evgeny Solomonov (Aleksandr Zhidkikh) SH 27:23
    3-0 Aleksandr Usenko (Egor Filin, Timofei Filin) 34:14
    4-0 Aleksandr Zhidkikh (Egor Filin) 37:20
    4-1 Egor Egorov (Nikita Remezov, Andrei Orlyuk) 51:34
    PIM: 8x2+1x25 (Yakushin) - 7x2+1x25 (Prokopchik) SOG: 25-25 Att: 1.900
    3 stars: E. Filin, Solomonov, Medvedev
    Gomel: Karpikov; Kopat - Filichkin, T. Filin - A. Usenko - E. Filin, I. Usenko - Yakushin, Rudak - Zhidkikh - Solomonov; Khoromando - Maslennikov, Musienko - Pchelyakov (k) - Yesaulov, Kachan - Suslo - Bobkov, V. Magdeev.
    Neman: Zarudny (Khodin, 40.01); Prokopchik - Medvedev (C), Lisichkin - Malashkevich - Feoktistov; Goroshko - Sayapin, Myadel - K. Mikhailov - Smolin; Blagoj - Edeshko, Pantsyrev - Bondarev - Pavlovich; S. Malyavko - Orlyuk - Egorov; Bogoly, Remezov


    Metalurgs Liepaja - Metallurg Zhlobin 6:3 (1:1, 4:2, 1:0)
    0-1 Aleksei Avtaev (Aleksander Valentin, Nikita Osipov) 02:47
    1-1 Ediys Brahmanis (Eduard Ivanovs) 10:52
    1-2 Kiril Brikun (Dmitri Kalachev, Igor Fedorov) 22:40
    2-2 Eduard Ivanovs (Vents Feldmanis, Juris Ozols) 28:22
    3-2 Ediys Brahmanis (Gunars Skvortsov, Edgars Brantsis) 28:33
    4-2 Juris Ozols (Valerjs Filimonovs) 30:15
    4-3 Igor Fedorov (Yuri Eliseenko) 30:59
    5-3 Valerjs Filimonovs (Gunars Skvortsov, Juris Ozols) PP 35:25
    6-3 Tom Zeltiņš (Maris Gravitis, Valerjs Filimonovs) 59:24
    PIM: 3x2 - 6x2 SOG: 22-25 Att: 710
    3 stars: Filimonovs, Brahmanis, Kalachev.
    Metalurgs: Zabotinsky; Feldmanis - Ivanov (k), Filimonov - Ozols - Mamonov; Ren.Demiters - Alisauskas, Skvortsov - Brantsis - Brahmanis; G. Purins - Chirkov, Danilov - Gravitis - Koklin; Telushkin - Rogoza, Zeltiņš - Pavlov - Tilla .
    Metallurg: Aleinikovas (Myl'nikov, 40.01); Korshunov - Valentin, Semenov - Blinov (k) - P. Volcheck; Novitsky - Durnov, Savilov - Krutikov - Yu Eliseenko; Ig.Fedorov - Tishkin, Lozhkin - Kalachev - Kovalenya; K. Brikun - Osipov - Avtaev


    Dinamo Juniors - Shinnik Bobruisk 6:4 (2:1, 2:1, 2:2)
    1-0 Gints Mejía (Raimonds Vilkoits, Marcis Zembergs) 12:00
    2-0 Raimonds Vilkoits (Miks Indrasis, Juris Upitis) 15:54
    2-1 Victor Shariton (Sergei Khomko, Aleksandr Bobkin) 16:38
    3-1 Gints Mejía (Ricard Birzins) 27:39
    4-1 Juris Upitis (Ricard Birzins, Miks Indrasis) 38:08
    4-2 Aleksei Volcheck (Dmitri Obrezha, Aleksandr Miheenok) 38:47
    5-2 Raimonds Vilkoits (Miks Indrasis) 42:06
    5-3 Aleksandr Miheenok (Mikhail Kozlov, Aleksei Volcheck) 45:16
    5-4 Vladislav Bryzgalov (Aleksandr Miheenok, Dmitri Mikhailov) 49:39
    6-4 Martins Yakovlev (Juris Upitis, Raimonds Vilkoits) 52:22
    PIM: 4x2 - 4x2 SOG: 32-37 Att: 120
    3 stars: Vilkoits, Mejía, Kuznetsov
    Juniors: Zhurkov (Mushtukov, 45.16); Cibulskis - Mart.Yakovlev, A. Dzerins - Straupe (k) - Tsinks; Gipters - Poreys, Zembergs - Arm.Berzins - Mejía; Kauss - Birzins, Indrasis - Vilkoits - Upitis; Jass - Bichevskis - Pelss
    Shinnik: Brish; Kuznetsov (k) - Titovets, P. Grishanov - D. Mikhailov - Bryzgalov, M. Kozlov - Zakharenko, Bobkin - Shariton - Khomko; Alekseev - Puchkovsky, Verameychik - Obrezha - Miheenok, A. Volcheck - Stas - Zankovets

  27. #77
    IHF Staff Davide's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Manaus, Brazil
    Posts
    14,074

    Round 41 - 20 january

    Kimvolokno Mogilev - Metallurg Zhlobin 3-0 (0-0,2-0,1-0)
    1-0 Vitali Tomilin (Andrei Tsaregorodtsev) 26:08
    2-0 Aleksandr Borozenko (Artem Bozhko, Konstantin Kostyukhin) 30:53
    3-0 Aleksandr Borozenko (Evgene Letov) 49:22
    PIM: 14x2 - 9x2 SOG: 19-30 Att: 1.200
    3 stars: Grishukevich, Borozenko,Krutikov

    Neman Grodno - Dinamo Juniors 5-1 (2-0,1-1,2-0)
    1-0 Vyacheslav Lisichkin (Aleksandr Medvedev, Oleg Malashkevich) PP 12:03
    2-0 Aleksandr Pavlovich (Aleksandr Medvedev) SH 19:32
    2-1 Gints Mejía (Marcis Zembergs) 24:40
    3-1 Aleksandr Pavlovich (Dmitry Sayapin, Artem Bondarev) 32:52
    4-1 Egor Egorov (Nikita Feoktistov, Konstantin Mikhailov) 45:25
    5-1 Vyacheslav Lisichkin (Andrei Orlyuk) 50:47
    PIM: 6x2 - 2x2 SOG: 45-27 Att: 2.101
    3 stars: Medvedev, Blagoj, Zembergs

    HC Brest - Liepajas Metalurgs 2-3 (1-1,1-1,0-1)
    1-0 Evgeny Žilinski (Dmitry Gorbunov, Kirill Dvurechenskii) PP 09:54
    1-1 Vladimir Mamonovs (Vents Feldmanis, Juris Ozols) PP 16:20
    2-1 Dmitri Gorbunov (Kiril Dvurechenskii) PP 24:49
    2-2 Juris Ozols (Valerijs Filimonovs, Vents Feldmanis) PP 39:10
    2-3 Valerijs Filimonovs (Vladimir Mamonovs, Sergei Telushkin) 49:22
    PIM: 6x2 - 7x2 SOG: 34-20 Att: 690
    3 stars: Ozols, Zabotinsky, Gorbunov

    Khimik SKA Novopolotsk - HK Gomel 0-4 (0-0,0-2,0-2)
    0-1 Pavel Musienko (Aleksandr Zhidkikh) SH 21:47
    0-2 Aleksandr Zhidkikh (Vladimir Kopat, Pavel Musienko) 39:18
    0-3 Aleksandr Zhidkikh (Ivan Usenko, Evgeny Solomonov) 41:10
    0-4 Aleksandr Zhidkikh (Dmitry Rudak) PP 58:32
    PIM: 7x2+1x10 (Krikunenko) - 8x2 SOG: 31-38 Att: 850
    3 stars: Zhidkikh,Brikun, Pereverzev

    HK Vitebsk - Sokil Kyiv 4-5 (1-3,2-1,1-1)
    1-0 Anton Pulver (Aleksandr Abakunchik, Aleksei Gerlovsky) PP 05:00
    1-1 Dmitry Tsyrul (Roman Salnikov) 05:31
    1-2 Yuriy Dyachenko (Ruslan Sviridov, Dmitri Nimenko) 06:42
    1-3 Vitaly Litvinenko (Aleksandr Matviychuk, Sergey Klimentyev) 19:55
    2-3 Anton Pulver (Denis Korotkevitch, Aleksei Erashov) 30:28
    3-3 Aleksei Gerlovsky (Aleksandr Abakunchik, Sergey Golubev) PP 31:01
    3-4 Roman Malov (Dmitry Tsyrul, Konstantin Simchuk) SH 37:42
    3-5 Vadim Averkin (Aleksandr Matviychuk, Aleksandr Pobedonostsev) 43:12
    4-5 Artem Vostrikov (Artem Gnidenko, Vasili Polonitsky) 59:06
    PIM: 4x2 - 6x2+1x10 (Tsyrul) SOG: 20-31
    3 stars: Litvinenko, Pobedonostsev, Pulver

    Yunost Minsk - Shinnik Bobruisk 4-0 (1-0,2-0,1-0)
    1-0 Sergei Yanovsky (Aleksandr Borovkov, Aleksei Baranov) PP 01:41
    2-0 Aleksandr Borovkov (Sergei Yanovsky) 29:08
    3-0 Maksim Slysh (Andrei Stepanov, Evgeny Kurilin) 39:04
    4-0 Artem Senkevich (Aleksandr Materukhin) 57:57
    PIM: 4x2 - 5x2 SOG: 43-23
    3 stars: Karev, Borovkov, Mickiewicz

    Shakhtar Soligorsk - Keramin Minsk4-6 (0-2,4-1,0-3) 21.01
    0-1 Sergei Kukushkin (Vadim Erokhov, Dmitri Shulga) 04:33
    0-2 Andrei Glebov (Stepan Ponomarev, Sergei Kukushkin) 11:01
    0-3 Igor Voroshilov (Dmitri Igoshin, Aleksei Permyakov) 20:30
    1-3 Andrei Bashko (Pavel Razvadovsky, Victor Andruschenko) 28:57
    2-3 Aleksei Shagov (Vadim Sushko, Aleksei Efimenko) 31:56
    3-3 Vladimir Mikhailov (Kaspars Saulietis, Ilya Kambovich) 36:26
    4-3 Aleksei Strakhov (Vitaly Lyutkevich, Vladimir Mikhailov) 39:08
    4-4 Dmitri Igoshin (Aleksandr Semochkin, Igor Voroshilov) 47:02
    4-5 Aleksei Permyakov (Aleksei Plotnikov, Andrei Glebov) 50:10
    4-6 Andrei Glebov (Aleksei Permyakov, Aleksandr Eronov) 51:29
    PIM: 11x2+1x10 (Saulietis)+1x25 (Shagov) - 9x2+1x10 (Ponomarev) SOG: 26-19 Att: 620
    3 stars: Glebov, Kostur, Mikhailov
    Last edited by Davide; 23-01-2010 at 01:24.

  28. #78
    IHF Staff Davide's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Manaus, Brazil
    Posts
    14,074

    Round 42- 22 january

    Yunost Minsk - Metallurg Zhlobin 2-1so (0-0,1-1,0-0,0-0,1-0)
    1-0 Artem Senkevich (Oleg Timchenko, Aleksandr Materukhin) 31:54
    1-1 Dmitri Semenov (Vadim Novitsky, Aleksei Krutikov) 32:05
    2-1 Oleg Timchenko SO
    PIM: 5x2 - 5x2 SOG: 36-29 Att: 550
    3 stars: Shabanov, Timchenko, Aleinikovas

    Khimvolokno Mogilev - Shinnik Bobruisk 4-2 (0-0,3-1,1-1)
    1-0 Andrei Samokhvalov (Ivan Sakharov, Dmitri Khomjakov) PP 28:02
    2-0 Roman Magdeev (Roman Salnikov, Andrei Tsaregorodtsev) PP 29:36
    3-0 Vitali Tomilin (Andrei Tsaregorodtsev, Roman Magdeev) 31:49
    3-1 Aleksei Volcheck (Aleksei Kuznetsov, Aleksandr Korotkevitch) PP 34:53
    3-2 Dmitri Mikhailov (Vladislav Bryzgalov) 56:09
    4-2 Artem Bozhko (Andrei Romadanovsky, Mikhail Bratanov) PP2 58:53
    PIM: 6x2 - 8x2+1x25 (Khomko) SOG: 33-18 Att: 1.400
    3 stars: Tomilin, Tsaregorodtsev, Volchek

    Neman Grodno - Liepajas Metalurgs 2-3so (0-1,1-1,1-0,0-0,0-1)
    0-1 Maris Gravitis (Vents Feldmanis, Gunars Skvortsov) 19:05
    1-1 Oleg Malashkevich (Andrei Orlyuk, Aleksandr Zarudny) 20:16
    1-2 Sergei Telushkin (Valerijs Filimonov, Ediys Brahmanis) 37:47
    2-2 Aleksandr Pavlovich (Dmitry Pantsyrev, Andrei Lupandin) 49:50
    2-3 Ediys Brahmanis SO
    PIM: 5x2 - 6x2 SOG: 44-24 Att: 2.500
    3 stars: Malashkevich, Brahmanis, Zabotinsky

    HK Vitebsk - HK Gomel 1-0 (0-0,1-0,0-0)
    1-0 Artem Gnidenko (Artem Vostrikov, Aleksei Erashov) PP 27:47
    PIM: 5x2 - 7x2 SOG: 18-26
    3 stars: Gnidenko, Malyutin, Brikun

    HC Brest - Dinamo Juniors 4-3 (0-1,2-0,2-2)
    0-1 Gints Mejía (Martins Poreys, Armands Berzins) 01:08
    1-1 Yuri Lyaskovsky (Evgeny Žilinski) PP 29:46
    2-1 Aleksandr Fedorov (Yuri Bulgakov) 30:17
    3-1 Sergei Kolyubakin (Dovydas Kulevicius, Andrei Raschinski) 40:51
    3-2 Ronalds Tsinks (Martins Yakovlev, Ricard Birzins) 46:41
    3-3 Miks Indrasis (Juris Upitis, Raimonds Vilkoits) 54:02
    4-3 Evgeny Žilinski (Dovydas Kulevicius, Pavel Dashkov) PP 59:20
    PIM: 5x2+2x10 (Gorbunov,Panov) - 10x2 SOG: 38-22 Att:
    3 stars: Žilinski, Kulevicius, Zhurkovs

    Khimik SKA Novopolotsk - Sokil Kiyv 2-3so (1-0,1-2,0-0,0-0,0-1)
    1-0 Roman Malinovsky 14:26
    2-0 Aleksei Pilnov (Andrei Moroz, Denis Tydnyuk) 20:33
    2-1 Sergei Klimentyev PP 24:00
    2-2 Roman Salnikov 39:15
    2-3 Vadim Averkin SO
    PIM: 9x2+1x25 (Yashkevich) - 10x2+2x25 (Klymentiev,Matviichuk) SOG: 22-19 Att: 650
    3 stars: Salnikov, Averkin, Malinowski

    Standing:
    1 Yunost Minsk 105
    2 Sokil Kiyv 92
    3 HK Gomel 89
    4 Shakhtar Soligorsk 85
    5 Keramin Minsk 71
    6 Khimvolokno Mogilev 71
    7 Neman Grodno 69
    8 HK Vitebsk 60
    9 Metallurg Zhlobin 59
    10 Liepajas Metalurgs 46
    11 Dinamo Juniors 38
    12 HC Brest 34
    13 Shinnik Bobruisk 30
    14 Khimik-SKA Novopolotsk 27

  29. #79
    IHF Staff Davide's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Manaus, Brazil
    Posts
    14,074

    24 january games

    HK Gomel - Yunost Minsk 3-4 (1-2,2-1,0-1)
    0-1 Youth-Minsk - Evgeny Kurilin (Maksim Slysh, Andrei Stepanov) 05:32
    0-2 Aleksei Baranov (Andrei Stepanov) 14:32
    1-2 Andrei Pchelyakov (Sergei Ogorodnikov, Igor Brikun) PP 17:26
    1-3 Artem Senkevich (Aleksander Ryadinsky, Aleksander Materukhin) 22:57
    2-3 Evgeny Yesaulov (Sergei Ogorodnikov) PP 26:16
    3-3 Timofei Filin (Aleksandr Usenko) SH 39:43
    3-4 Sergei Yanovsky (Vladislav Klochkov) 50:56
    PIM: 3x2+1x10 (Krivipuskov) - 3x2+1x10 (Materukhin) SOG: 34-33 Att: 2.800
    3 stars: Stepanov, Yanovsky, Ogorodnikov

    Shakhtar Soligorsk - Dinamo Juniors 8-2 (3-0,4-1,1-1)
    1-0 Ilya Kambovich (Victor Andruschenko) 12:56
    2-0 Artem Demkov (Vladimir Mikhailov, Igor Shvedov) 17:11
    3-0 Vitali Lyutkevich (Pavel Razvadovsky, Victor Andruschenko) 17:39
    4-0 Ilya Kambovich (Victor Andruschenko, Pavel Razvadovsky) 22:16
    5-0 Maksim Balmochnyh (Evgeny Kovyrshin, Oleg Shafarenko) 24:31
    5-1 Armands Berzins (Marcis Zembergs, Gints Mejía) 24:52
    6-1 Aleksei Strakhov (Aleksei Shagov, Vladimir Mikhailov) 31:38
    7-1 Vitali Lyutkevich (Maksim Balmochnyh, Evgeny Kovyrshin) 38:58
    8-1 Pavel Razvadovsky (Ilya Kambovich, George Ryazantsev) 44:37
    8-2 Martins Yakovlev (Armands Berzins) 46:52
    PIM: 6x2 - 6x2 SOG: 31-16 Att: 631
    3 stars: Kambovich, Lyutkevich, Yakovlev

  30. #80
    IHF Member Snype's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    British Columbia
    Posts
    170
    does the BOL have an official site.

  31. #81
    IHF Prospect
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Mogilev
    Posts
    1
    Quote Originally Posted by Snype View Post
    does the BOL have an official site.
    http://hockey.by/

  32. #82
    IHF Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Canada
    Posts
    79
    Hey, what happened with Sokol? did they play? I had heard they were threatening to miss the game vs Young Minsk. Anyone know more as to the situation with the team in Kiev? Thanks in advance

  33. #83
    IHF Staff Davide's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Manaus, Brazil
    Posts
    14,074

    Round 43 - 26 january

    Neman Grodno - Khimvolokno Mogilev 2-5 (2-3,0-1,0-1)
    1-0 Oleg Malashkevich (Vyacheslav Lisichkin, Andrei Orlyuk) 6:40
    1-1 Vitali Gorbachev 11:57
    1-2 Ivan Sakharov (Andrei Samokhvalov, Pavel Kutsevich) 13:12
    1-3 Andrei Romadanovsky (Aleksander Borozenko, Artem Bozhko) PPb15:26
    2-3 Dmitri Sayapin (Egor Egorov, Nikita Feoktistov) 16:41
    2-4 Roman Magdeev (Vitaly Tomilin, Yuriy Ilin) PP 33:54
    2-5 Evgeny Letov (Aleksander Borozenko) 57:59
    PIM: 6x2 - 8x2 SOG: 39-35 Att: 2.101
    3 stars: Romadanovsky, Grishukevich, Mikhailov

    HC Brest - Yunost Minsk 2-3 (0-1,0-2,2-0)
    0-1 Andrei Stepanov (Maksim Slysh, Evgeny Kurilin) 17:42
    0-2 Evgeny Kurilin (Andrei Stepanov, Maksim Slysh) PP 36:03
    0-3 Aleksander Materukhin (Aleksei Baranov) PP 36:44
    1-3 Andrei Raschinski (Sergei Kolyubakin) 47:50
    2-3 Kiril Dvurechenskii (Yuri Lyaskovsky, Dmitry Gorbunov) PP 59:40
    PIM: 5x2 - 5x2+1x10(Yanovski)+1x25(Senkevitch) SOG: 23-25 Att: 600
    3 stars: Belinsky, Stepanov, Raschinski

    Metallurg Zhlobin - Shakhtar Soligorsk 2-3 (1-0,0-2,1-1)
    1-0 Pavel Volcheck (Yuri Eliseenko, Viktor Blinov) 19:16
    1-1 Evgeny Kovyrshin (Oleg Shafarenko, Maksim Balmochnyh) PP 25:22
    1-2 Maksim Balmochnyh (Evgeny Kovyrshin, Vitaly Lyutkevich) 33:56
    1-3 Vadim Sushko (Pavel Razvadovsky) 54:09
    2-3 Yuri Eliseenko (Pavel Volcheck, Viktor Blinov) PP 55:01
    PIM: 2x2 - 3x2+2x10(Demkov,Shafarenko) SOG: 27-27 Att: 1.200
    3 stars: Oksa, Kovyrshin, Eliseenko

    Shinnik Bobruisk - Keramin Minsk 0-2 (0-1,0-0,0-1)
    0-1 Pavel Chernook (Stepan Ponomarev, Sergei Kukushkin) PP 00:46
    0-2 Stepan Ponomarev (Sergei Kukushkin, Pavel Chernook) 44:19
    PIM: 6x2 - 4x2 SOG: 32-33 Att: 850
    3 stars: Chernook, Kostur, Brish

    Dinamo Juniors - HK Vitebsk 3-1 (0-0,1-0,2-1)
    1-0 Janis Straupe (Ronaldsay Tsinks, Gints Mejía) 26:04
    2-0 Marcis Zembergs (Raimonds Vilkoits, Martins Yakovlev) SH 47:58
    3-0 Gints Mejía (Martins Gipters, Martins Poreys) 51:06
    3-1 Artem Gnidenko (Artem Vostrikov, Aleksei Erashov) 59:42
    PIM: 8x2 - 5x2 SOG: 21-37 Att: 90
    3 stars: Enkuzens, Vilkoits, Vostrikov

    Liepajas Metalurgs - Khimik SKA Novopolotsk 4-1 (1-0,0-0,3-1)
    1-0 Ediys Brahmanis (Maris Gravitis, Eduard Ivanov) 07:27
    2-0 Gunars Skvortsov (Maris Gravitis, Eduard Ivanov) 41:09
    2-1 Igor Sheremet (Oleg Krikunenko, Maksim Yakovlev) PP 43:14
    3-1 Vents Feldmanis (Vladimir Mamonovs, Juris Ozols) PP 48:24
    4-1 Vents Feldmanis (Vladimir Mamonovs, Juris Ozols) PP 57:01
    PIM: 3x2 - 4x2 SOG: 32-15 Att: 480
    3 stars: Brahmanis, Zabotinsky, Sheremet'ev

    HK Gomel - Sokil Kiyv 3-1 (0-0,2-0,1-1) 27.01
    1-0 Aleksander Usenko (Andrei Filichkin) PP 31:51
    2-0 Dmitry Rudak (Aleksei Krovopuskov, Dmitri Yakushin) PP 38:20
    2-1 Roman Salnikov (Dmitry Tsyrul) 40:43
    3-1 Evgeny Solomonov (Ivan Usenko, Dmitri Yakushin) EN 58:52
    PIM: 4x2 - 7x2 SOG: 31-36 Att: 2.700
    3 stars: Yakushin, Rudakov, Salnikov

  34. #84
    IHF Staff Davide's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Manaus, Brazil
    Posts
    14,074

    Round 44 - 28 january

    Neman Grodno - Yunost Minsk 3-4so (2-0,1-0,0-3,0-0,0-1)
    1-0 Sergei Bogoly (Dmitry Pantsyrev) PP 04:41
    2-0 Oleg Malashkevich 17:11
    3-0 Nikita Remezov (Ivan Myadel) 30:18
    3-1 Oleg Timchenko (Aleksandr Materukhin, Aleksandr Borovkov) 45:06
    3-2 Aleksandr Materukhin (Aleksandr Borovkov, Oleg Timchenko) PP 49:18
    3-3 Aleksandr Materukhin (Sergei Yanovsky) 52:42
    3-4 Maksim Slysh SO
    PIM: 7x2 - 4x2+1x10(Borovkov) SOG: 29-32 Att:
    3 stars: Blagoj,Materukhin, Belinsky

    HC Brest - Khimvolokno Mogilev 2-1 (0-1,1-0,1-0)
    0-1 Vitali Gorbachev (Roman Salnikov, Vitaly Tomilin) PP 18:20
    1-1 Pavel Dashkov (Nikolai Gavrilenok, Dovydas Kulevicius) 27:58
    2-1 Vitali Klimenkov (Yuri Bulgakov, Pavel Toltsik) 52:26
    PIM: 7x2 - 9x2 SOG: 31-28 Att: 600
    3 stars: Klimenko, Rogovskiy, Grishukevich

    Metallurg Zhlobin - Keramin Minsk 6-4 (3-2,1-1,2-1)
    1-0 Dmitri Semenov (Konstantin Durnov, Oleg Leontiev) 01:38
    2-0 Viktor Blinov (Dmitri Kalachev) SH 09:15
    3-0 Nikita Osipov (Vasily Smirnov, Andrei Korshunov) 15:21
    3-1 Sergei Kukushkin (Dmitri Shulga, Stepan Ponomarev) 16:03
    3-2 Evgeny Baukin (Denis Mogilatov) 19:51
    4-2 Pavel Volcheck (Yuri Eliseenko, Viktor Blinov) 25:52
    4-3 Dmitri Igoshin (Igor Voroshilov, Aleksei Permyakov) 29:01
    4-4 Dmitri Igoshin (Igor Voroshilov, Aleksei Plotnikov) 42:56
    5-4 Viktor Blinov (Igor Kovalenya, Yuri Eliseenko) 44:15
    6-4 Vasily Smirnov (Andrei Buiko, Igor Kovalenya) EN 59:21
    PIM: 4x2+1x25(P.Volchek) - 8x2+1x25(Ebert) SOG: 37-31 Att: 1.050
    3 stars: Buiko, Blinov, Igoshin

    Liepajas Metalurgs - HK Vitebsk 4-3 (0-1,3-2,1-0)
    0-1 Artem Vostrikov (Vasili Polonitsky, Aleksei Erashov) PP 14:35
    0-2 Aleksei Erashov (Vasili Polonitsky, Artem Vostrikov) 20:45
    0-3 Vasili Polonitsky (Aleksei Erashov) PP2 25:41
    1-3 Edmunds Kniksts (Ediys Brahmanis, Maris Gravitis) PP 37:31
    2-3 Juris Ozols (Vladimir Mamonov, Vents Feldmanis) 39:13
    3-3 Ediys Brahmanis (Edmunds Kniksts, Maris Gravitis) 39:57
    4-3 - Eduard Ivanov (Juris Ozols) 45:06
    PIM: 6x2 - 6x2 SOG: 33-24 Att: 670
    3 stars: Skvortsov, Ivanovs,Gnidenko

    Dinamo Juniors - Khimik SKA Novopolotsk 4-3 (1-0,3-1,0-2)
    1-0 Marcis Zembergs (Andris Dzerins, Gints Mejía) 18:37
    2-0 Marcis Zembergs (Andris Dzerins, Gints Mejía) PP 22:32
    2-1 Denis Tydnyuk (Andrei Moroz) 23:15
    3-1 Armands Berzins (Janis Straupe, Edgars Apelis) 28:29
    4-1 Andris Dzerins (Gints Mejía, Marcis Zembergs) PP 36:53
    4-2 Andrei Zalewski (Denis Tydnyuk, Andrei Moroz) 46:16
    4-3 Aleksander Prygunov (Nikita Komarov, Oleg Krikunenko) 48:02
    PIM: 4x2 - 4x2 SOG: 32-27 Att: 79
    3 stars:Dzerins, Biezays, Tydnyuk

    Shinnik Bobruisk - Shakhtar Soligorsk 3-2 (0-1,1-1,2-0)
    0-1 Andrei Bashko (Igor Shvedov, Oleg Shafarenko) 9:05
    1-1 Sergei Khomko (Aleksei Titovets, Victor Shariton) PP 23:46
    1-2 Vladimir Mikhaylov 34:33
    2-2 Victor Shariton (Aleksander Bobkin, Sergei Khomko) 47:17
    3-2 Aleksander Zakharenko 54:02
    PIM: 3x2 - 3x2 SOG: 38-38 Att: 830
    3 stars: Shariton, Mickiewicz, Goryachevskykh

  35. #85
    IHF Staff Davide's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Manaus, Brazil
    Posts
    14,074

    Round 45 - 31 january

    Yunost Minsk - Dinamo Juniors 6-2 (3-0,0-1,3-1)
    1-0 Aleksandr Materukhin (Aleksandr Kitarov, Oleg Timchenko) PP 03:31
    2-0 Andrei Stepanov (Maksim Slysh) 12:17
    3-0 Oleg Timchenko (Aleksandr Materukhin, Sergei Sheleg) 16:58
    3-1 Kristians Pelss (Koba Jass, Maris Bicevskis) 22:53
    4-1 Vladislav Klochkov (Sergei Yanovsky, Artem Ostroushko) 49:45
    5-1 Dmitry Dudik (Stanislav Lopachuk, Artem Ostroushko) 54:18
    6-1 Oleg Timchenko (Dmitry Tolkunov, Artem Senkevich) 55:02
    6-2 Miks Indrasis (Janis Straupe, Ronaldsay Tsinks) 59:47
    PIM: 3x2 - 4x2 SOG: 38-17 Att: 450
    3 stars:Belinsky, Timchenko, Pelss

    Khimvolokno Mogilev - Liepajas Metalurgs 7-1 (3-0,1-1,3-0)
    1-0 Pavel Kutsevich (Evgeny Letov, Konstantin Kostyukhin) 8:33
    2-0 Andrei Samokhvalov (Roman Bloch, Pavel Kutsevich) 11:06
    3-0 Roman Bloch (Vitaly Gorbachev) SH 13:41
    3-1 Valerijs Filimonov (Vents Feldmanis, Juris Ozols) 24:31
    4-1 Yuri Ilyin (Vitaly Gorbachev, Vitaly Tomilin) 26:08
    5-1 Artem Bozhko (Evgeny Letov, Aleksandr Borozenko) PP 42:18
    6-1 Artem Bozhko (Andrei Romadanovsky) 55:08
    7-1 Roman Magdeev (Vitaly Tomilin, Yuriy Ilin) 55:45
    PIM: 6x2 - 5x2+1x10(Brahmanis) SOG: 41-19 Att: 1.176
    3 stars: Bozhko, Ilyin, Filimonovs

    HK Gomel - Shakhtar Soligorsk 2-5 (0-2,0-2,2-1)
    0-1 Ilya Kambovich (Pavel Razvadovsky) 01:51
    0-2 Vladimir Mikhaylov (Aleksandr Syrey) 09:33
    0-3 Artem Demkov (Vladimir Mikhailov) PP 31:44
    0-4 Vladimir Mikhaylov (Aleksei Strakhov, Andrei Bashko) 32:58
    1-4 Dmitry Rudak (Andrei Filichkin) 41:32
    2-4 Aleksei Krovopuskov (Aleksandr Zhidkikh) PP2 52:01
    2-5 Vladimir Mikhaylov (Artem Demkov, Aleksei Strakhov) 55:36
    PIM: 5x2 - 6x2 SOG: 41-30 Att: 2.600
    3 stars: Rudakov, Mikhailov, Oksa

    Sokil Kyiv - Keramin Minsk 7-3 (2-0,4-1,1-2)
    1-0 Yuriy Dyachenko (Sergei Klimentyev) 4:33
    2-0 Dmitri Tsyrul (Vadim Averkin, Roman Salnikov) PP2 7:30
    3-0 Roman Salnikov (Denis Isaenko) PP 24:28
    3-1 Stepan Ponomarev (Pavel Chernook) PP 28:45
    4-1 Sergei Klimentyev (Roman Salnikov, Dmitri Tsyrul) PP2 34:53
    5-1 Aleksandr Pobedonostsev (Yury Gunko, Vitaliy Litvinenko) PP 35:45
    6-1 Vadim Averkin (Dmitri Tsyrul) PP 38:16
    6-2 Sergei Kukushkin SH 44:52
    7-2 Vadim Averkin (Denis Isayenko, Dmitri Tsyrul) PP 49:55
    7-3 Pavel Chernook (Denis Lobashov) 55:13
    PIM: 10x2 - 10x2 SOG: 28-33 Att:1.150
    3 stars: Salnikov, Averkin, Chernook

    HK Vitebsk - Shinnik Bobruisk 3-2 (1-1,2-0,0-1)
    0-1 Aleksandr Bobkin (Sergei Khomko) 14:07
    1-1 Aleksei Erashov (Yuri Navarenko) 14:35
    2-1 Evgeny Kashtanov (Anton Pulver, Aleksei Vinokurov) PP 30:52
    3-1 Egor Stepanov 33:15
    3-2 Victor Shariton (Sergei Khomko, Aleksei Kuznetsov) PP 55:09
    PIM: 3x2 - 6x2 SOG: 36-17 Att: 680
    3 stars: Malyutin, Erashov, Mickiewicz

    Khimik SKA Novopolotsk - Metallurg Zhlobin 1-2 (0-0,0-1,1-1)
    0-1 Pavel Volcheck (Viktor Blinov, Agris Saviels) PP 20:23
    0-2 Aleksei Lozhkin (Vadim Novitsky, Vasily Smirnov) 47:19
    1-2 Andrei Zalewski (Denis Tydnyuk) 48:02
    PIM: 7x2 - 6x2 SOG: 16-23 Att: 740
    3 stars: Buiko, Lozhkin, Glinkin

    HC Brest - Neman Grodno 2-3ot (1-1,0-1,1-0,0-1) 01.02
    1-0 Andrei Kozachek (Sergei Kolyubakin, Pavel Dashkov) 04:26
    1-1 Aleksandr Medvedev (Oleg Malashkevich) PP 19:32
    1-2 Egor Egorov (Andrei Orlyuk) 36:46
    2-2 Sergei Kolyubakin (Pavel Tolstik, Vitaly Klimenkov) 43:25
    2-3 Oleg Malashkevich (Aleksandr Medvedev, Oleg Blagoj) 64:52
    PIM: 7x2+1x10(Fedorov) - 9x2 SOG: 23-25 Att: 650
    3 stars: Tsarev, Malashkevich, Kolyubakin

  36. #86
    IHF Staff Davide's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Manaus, Brazil
    Posts
    14,074

    Round 46 - 02 february

    Yunost Minsk - Liepajas Metalurgs 5-3 (3-1,0-1,2-1)
    1-0 Maksim Slysh (Evgeny Kurilin, Andrei Stepanov) 05:53
    2-0 Vladislav Klochkov (Artem Ostroushko, Sergei Yanovsky) 08:47
    2-1 Valerijs Filimonovs (Vladimir Mamonov, Dmitry Zabotinsky) 10:02
    3-1 Artem Senkevich (Aleksandr Materukhin, Sergei Shabanov) 11:56
    3-2 Vents Feldmanis (Valerijs Filimonov, Eduard Ivanovs) PP 30:50
    4-2 Oleg Timchenko (Aleksander Materukhin, Artem Senkevich) PP 46:31
    4-3 Vents Feldmanis (Valerijs Filimonov, Juris Ozols) 49:41
    5-3 Oleg Timchenko (Artem Senkevich, Aleksei Baranov) PP 53:09
    PIM: 4x2 - 7x2 SOG: 41-23 Att: 320
    3 stars: Timchenko,Baranov,Feldmanis

    Khimvolokno Mogilev - Dinamo Juniors 2-1 (0-1,2-0,0-0)
    0-1 Raimonds Vilkoits (Vladimir Borovkov) 05:01
    1-1 Pavel Kutsevich (Andrei Samokhvalov) 32:14
    2-1 Aleksandr Borozenko (Andrei Romadanovsky) PP 38:30
    PIM: 6x2 - 4x2 SOG: 32-16 Att: 1.252
    3 stars: Romadanovsky, Kotov, Zhurkov

    HK Gomel - Keramin Minsk 4-2 (1-0,1-2,2-0)
    1-0 Vladimir Kopat (Aleksandr Usenko, Timofei Filin) PP 03:11
    2-0 Andrei Filichkin (Egor Filin, Timofei Filin) PP 34:14
    2-1 Valentin Ebert (Pavel Chernook, Aleksei Permyakov) PP 35:27
    2-2 Stepan Ponomarev (Dmitry Shulga, Evgeny Baukin) 36:39
    3-2 Aleksei Krovopuskov (Ivan Usenko) 48:08
    4-2 Evgeny Solomonov (Jaroslav Maslennikov, Dmitri Rudak) 49:33
    PIM: 5x2 - 8x2+1x10(Kukushkin) SOG: 46-23 Att: 1.700
    3 stars: Kopat,Solomonov,Ponomarev

    Khimik SKA Novopolotsk - Shinnik Bobruisk 5-3 (1-1,3-0,1-2)
    0-1 Aleksei Emelyanchik (Dmitri Mikhailov, Anton Mickiewicz) SH 18:49
    1-1 Andrei Zalewski (Denis Tydnyuk, Andrei Moroz) PP 19:19
    2-1 Denis Tydnyuk (Oleg Krikunenko) 28:15
    3-1 Vladimir Pereverzev (Oleg Krikunenko, Nikita Komarov) 31:32
    4-1 Aleksandr Prygunov (Oleg Krikunenko, Sergei Klishin) PP 38:19
    4-2 Aleksandr Korotkevitch (Aleksei Volcheck, Dmitri Obrezha) 40:22
    4-3 Sergei Khomko (Aleksandr Bobkin, Victor Shariton) 49:36
    5-3 Denis Tydnyuk (Andrei Moroz, Maksim Yakovlev) PP 59:56
    PIM: 8x2+1x25(Komarov) - 10x2+1x25(Markovsky) SOG: 30-32 Att: 740
    3 stars: Moroz,Pereverzev,Emelyanchik

    HK Vitebsk - Metallurg Zhlobin 3-1 (2-0,0-1,1-0)
    1-0 Artem Vostrikov (Vasili Polonitsky, Artem Gnidenko) 15:58
    2-0 Egor Tsurikov (Evgeny Kashtanov, Daniel Orlov) 19:39
    2-1 Dmitri Kalachev (Nikita Osipov, Rustam Azimov) 35:04
    3-1 Yuri Navarenko 52:53
    PIM: 2x2+1x25(Navarenko) - 1x2 SOG: 22-27 Att: 942
    3 stars: Navarenko, Gnidenko,Kalachev

    Sokil Kyiv - Shakhtar Soligorsk 3-4 (2-3,1-1,0-0)
    0-1 Evgeny Kovyrshin (Victor Andruschenko, Oleg Shafarenko) PP 01:59
    1-1 Vadim Averkin (Aleksandr Matviychuk, Vitaliy Litvinenko) PP 06:11
    2-1 Roman Salnikov 08:14
    2-2 Evgeny Kovyrshin (Victor Andruschenko, Vitaly Lyutkevich) PP 17:47
    2-3 Pavel Razvadovsky (Vitaly Lyutkevich) 19:28
    3-3 Yuriy Dyachenko (Dmitry Nimenko) 28:11
    3-4 Vitali Lyutkevich (Oleg Shafarenko, Andrei Bashko) PP 36:26
    PIM: 9x2 - 12x2 SOG: 49-32 Att: 730
    3 stars: Oksa, Kovyrshin, Salnikov

  37. #87
    IHF Staff Davide's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Manaus, Brazil
    Posts
    14,074

    Round 47 - 05 february

    HK Gomel - Khimvolokno Mogilev 1-2 (0-1,0-1,1-0)
    0-1 Artem Bozhko (Alekdandr Borozenko, Andrei Romadanovsky) PP 03:01
    0-2 Roman Magdeev (Andrei Samokhvalov, Vitaly Tomilin) 24:12
    1-2 Mikhail Klimin (Pauel Musienko, Vladimir Magdeev) 51:21
    PIM: 4x2 - 8x2 SOG: 23-18 Att: 2.200
    3 stars:Grishukevich, Salnikov, Karpikov

    Metallurg Zhlobin - HC Brest 1-2ot (0-0,0-0,1-1,0-1)
    0-1 Pavel Dashkov (Dovydas Kulevicius, Andrei Kozachek) PP 42:09
    1-1 Vasily Smirnov (Alexei Lozhkin, Kiril Brikun) 45:12
    1-2 Pavel Dashkov (Sergei Kolyubakin, Yuri Lyaskovsky) 60:09
    PIM: 4x2 - 7x2 SOG: 35-22 Att: 1.100
    3 stars: Milchakov, Dashkov, Smirnov

    Shinnik Bobruisk - Neman Grodno 0-4 (0-1,0-2,0-1)
    0-1 Sergei Malyavko (Egor Egorov, Dmitry Sayapin) PP 16:24
    0-2 Ivan Myadel (Sergei Kozlovich, Nikita Remezov) 31:35
    0-3 Aleksandr Pavlovich (Andrei Prokopchik, Dmitry Pantsyrev) 36:04
    0-4 Konstantin Lastovetsky (Vyacheslav Lisichkin, Oleg Malashkevich) 50:42
    PIM: 6x2 - 8x2 SOG: 26-36 Att: 1.050
    3 stars: Tsarev, Malashkevich, Brish

    Shakhtar Soligorsk - Liepajas Metalurgs 1-3 (0-0,0-1,1-2)
    0-1 Ediys Brahmanis 21:35
    0-2 Edgars Brancis (Eduard Ivanovs) 43:21
    1-2 Evgeny Kovyrshin (Oleg Shafarenko)SH 54:26
    1-3 Vladimir Mamonovs (Valerijs Filimonov, Juris Ozols) PP 57:06
    PIM: 6x2 - 11x2 SOG: 35-19 Att: 890
    3 stars: Filimonovs, Zabotinsky, Razvadovsky

    Keramin Minsk -Dinamo Juniors 4-3ot (0-0,2-0,1-3,1-0)
    1-0 Dmitry Igoshin (Aleksei Permyakov) 29:25
    2-0 Stepan Ponomarev 34:27
    2-1 Miks Indrasis (Janis Straupe) PP2 53:15
    2-2 Juris Upitis (Miks Indrasis, Raimonds Vilkoits) PP 53:46
    3-2 Andrei Glebov (Igor Voroshilov, Aleksei Permyakov) PP 55:44
    3-3 Martins Gipters (Miks Indrasis, Raimonds Vilkoits) PP 58:25
    4-3 Sergei Kukushkin (Stepan Ponomarev, Aleksei Plotnikov) 62:50
    PIM: 5x2 - 4x2 SOG: 42-19 Att: 200
    3 stars: Glebov, Igoshin, Mustukovs

    Sokil Kyiv - Yunost Minsk 2-9 (0-2,1-2,1-5)
    0-1 Oleg Timchenko (Aleksandr Materukhin, Artem Senkevich) 15:48
    0-2 Aleksei Baranov (Maksim Slysh, Evgeny Kurilin) 18:45
    0-3 Vladislav Klochkov (Artem Ostroushko, Dmitry Dudik) 22:31
    1-3 Andrei Sryubko (Yuri Gunko, Nikolai Ladygin) 28:59
    1-4 Dmitri Dudik (Sergei Erkovich, Vladislav Klochkov) 38:23
    2-4 Vadim Averkin (Yury Gunko, Andrei Sryubko) PP 42:02
    2-5 Aleksandr Ryadinsky (Andrei Stepanov) PP 45:16
    2-6 Evgeny Kurilin (Aleksei Baranov, Maksim Slysh) 48:34
    2-7 Sergei Yanovsky (Andrei Stepanov, Pavel Stepanov) 57:34
    2-8 Aleksandr Materukhin (Oleg Timchenko, Artem Senkevich) 58:54
    2-9 Evgeny Kurilin (Aleksei Baranov, Andrei Stepanov) PP 59:30
    PIM: 8x2 - 4x2 SOG: 23-35 Att: 515
    3 stars: Materukhin, Slysh, Averkin

    Khimik SKA Novopolotsk - HK Vitebsk 0-2 (0-0,0-2,0-0) 06.02
    0-1 Artem Gnidenko (Vasili Polonitsky) 20:23
    0-2 Aleksei Erashov (Vasili Polonitsky, Artem Vostrikov) PP 33:26
    PIM: 6x2 - 8x2 SOG: 20-23 Att: 850
    3 stars: Malyutin, Gnidenko, Yakovlev

  38. #88
    IHF Staff Davide's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Manaus, Brazil
    Posts
    14,074

    Round 48 - 07 february

    Sokil Kyiv - Khimvolokno Mogilev 1-3 (1-1,0-2,0-0)
    1-0 Aleksandr Pobedonostsev (Vitaliy Litvinenko, Roman Salnikov) PP 07:16
    1-1 Artem Bozhko (Aleksandr Borozenko) 14:26
    1-2 Evgeny Letov (Artem Bozhko, Andrei Romadanovsky) PP 34:49
    1-3 Aleksandr Borozenko (Mikhail Bratanov) 37:02
    PIM: 6x2 - 8x2 SOG: 32-26 Att: 500
    3 stars: Pobedonostsev, Grishukevich, Borozenko

    Metallurg Zhlobin - Neman Grodno 4-3so (1-2,0-1,2-0,0-0,1-0)
    0-1 Dmitri Pantsyrev (Aleksandr Pavlovich, Artem Bondarev) 7:21
    0-2 Oleg Malashkevich (Andrei Prokopchik) PP 7:57
    1-2 Vitali Valuy (Aleksandr Valentin, Sergei Durdins) PP 16:04
    1-3 Oleg Malashkevich (Vyacheslav Lisichkin, Oleg Blagoj) SH 29:46
    2-3 Roman Romanenko (Viktor Blinov, Yuri Eliseenko) 43:35
    3-3 Oleg Leontiev (Konstantin Durnov, Roman Romanenko) PP 57:49
    4-3 Vitali Valuy SO
    PIM: 6x2 - 12x2+1x10(Bondarev) SOG: 40-35 Att: 900
    3 stars: Valuy, Brikun, Malashkevich

    Shinnik Bobruisk - HC Brest 4-3so (1-1,0-2,2-0,0-0,1-0)
    0-1 Aleksei Gavrilenok (Darius Lelenas,Kiril Dvurechenskii) PP 09:07
    1-1 Aleksandr Bobkin (Sergei Khomko) 18:26
    1-2 Pavel Dashkov (Kiril Piatkevich) SH 25:03
    1-3 Yuri Lyaskovsky (Dmitry Gorbunov, Andrei Kozachek) PP 32:56
    2-3 Sergei Khomko (Sergey Gromov) 46:03
    3-3 Aleksandr Korotkevitch (Sergei Gromov) 53:19
    4-3 Aleksandr Korotkevich SO
    PIM: 6x2+1x10(Titovets) - 7x2+1x10(Kolyubakin) SOG: 42-27 Att:
    3 stars: Korotkevich, Brish, Lyaskovsky

    Yunost Minsk - Shakhtar Soligorsk 3-4so (0-1,2-1,1-1,0-0,0-1)
    0-1 Pavel Razvadovsky (Georgi Ryazantsev, Vitaly Lyutkevich) 18:32
    0-2 Aleksei Strakhov (Vladimir Mikhailov, Artem Demkov) 23:46
    1-2 Andrei Stepanov (Maksim Slysh) 24:28
    2-2 Aleksei Baranov (Sergei Yanovsky, Aleksandr Materukhin) 30:37
    3-2 Aleksandr Materukhin (Vladislav Klochkov) 41:28
    3-3 Oleg Shafarenko (Victor Andruschenko, Aleksei Strakhov) 58:41
    3-4 Evgeny Kovyrshin SO
    PIM: 6x2 - 7x2 SOG: 32-33 Att: 400
    3 stars: Baranov, Goryachevskykh, Kovyrshin

    Keramin Minsk - Liepajas Metalurgs 1-0 (0-0,0-0,1-0)
    1-0 Aleksei Permyakov (Andrei Glebov, Dmitry Igoshin) 54:44
    PIM: 3x2 - 3x2+1x10(Filimonovs) SOG: 27-34 Att: 350
    3 stars: Kostur, Permyakov, Zabotinsky

  39. #89
    IHF Staff Davide's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Manaus, Brazil
    Posts
    14,074
    Sokil Kyiv - Khimvolokno Mogilev 4-3so (1-1,2-1,0-1,0-0,1-0) 08.02
    1-0 Vadim Averkin (Vitaliy Litvinenko, Aleksandr Pobedonostsev) 08:17
    1-1 Andrei Romadanovsky (Aleksandr Borozenko, Evgeny Letov) PP 14:56
    2-1 Igor Slyusar (Roman Salnikov) 28:34
    2-2 Andrei Romadanovsky (Evgeny Goranin, Aleksandr Borozenko) 37:16
    3-2 Aleksandr Pobedonostsev (Vadim Averkin, Roman Salnikov) PP 37:49
    3-3 Andrei Tsaregorodtsev (Roman Salnikov) 56:08
    4-3 Vadim Averkin SO
    PIM: 3x2 - 6x2 SOG: 33-33 Att: 220
    3 stars: Pobedonostsev, Salnikov, Romadanovsky

    Shakhtar Soligorsk - Metallurg Zhlobin 3-2ot (1-1,1-0,0-1,1-0) 10.02
    1-0 Victor Andruschenko (Evgeny Kovyrshin, Oleg Shafarenko) 7:02
    1-1 Kiril Brikun (Igor Kovalenya, Nikita Osipov) 12:15
    2-1 19:13 Oleg Shafarenko (Victor Andruschenko, Evgeny Kovyrshin) 39:13
    2-2 Roman Romanenko (Viktor Blinov, Yuri Eliseenko) 46:26
    3-2 Oleg Shafarenko (Victor Andruschenko, Vadim Sushko) 64:40
    PIM: 5x2+1x10 (Ryazantsev) - 6x2 SOG: 28-20 Att: 895
    3 stars: Brikun, Shafarenko, Sushko

    Liepajas Metalurgs - Neman Grodno 2-6 (0-0,1-2,1-4) 11.02
    0-1 Andrei Orlyuk (Konstantin Mikhailov, Andrei Lupandin) 23:02
    0-2 Oleg Goroshko (Vyacheslav Lisichkin, Oleg Malashkevich) 36:46
    1-2 Ediys Brahmanis (Maris Gravitis, Vents Feldmanis) PP 39:45
    2-2 Edmunds Kniksts 43:41
    2-3 Oleg Malashkevich (Vyacheslav Lisichkin) 45:52
    2-4 Dmitri Pantsyrev (Aleksandr Pavlovich) 48:51
    2-5 Andrei Orlyuk (Vyacheslav Lisichkin, Oleg Malashkevich) 55:43
    2-6 Dmitri Pantsyrev (Nikita Remezov, Aleksandr Pavlovich) 56:19
    PIM: 6x2 - 8x2 SOG: 23-50 Att: 820
    3 stars: Zarudny, Malashkevich, Brahmanis

    Dinamo Juniors- HC Brest 3-4ot (2-0,1-0,0-3,0-1) 11.02
    1-0 Miks Indrasis (Raimonds Vilkoits, Martins Gipters) 08:55
    2-0 Raimonds Vilkoits (Juris Upitis) 13:47
    3-0 Ronaldsay Tsinks (Toms Hartmanis, Janis Straupe) 37:05
    3-1 Kiril Dvurechenskii (Darius Lelenas, Dmitri Gorbunov) PP 48:32
    3-2 Andrei Raschinski (Vitaly Klimenkov, Dovydas Kulevicius) PP 48:54
    3-3 Darius Lelenas (Yuri Lyaskovsky) 55:50
    3-4 Darius Lelenas (Kiril Dvurechenskii, Aleksandr Babak) 60:48
    PIM: 7x2+1x25(Dzerins) - 6x2 SOG: 24-41 Att: 143
    3 stars: Lelenas, Lyaskovsky,Vilkoits

  40. #90
    IHF Staff Davide's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Manaus, Brazil
    Posts
    14,074

    13 february games

    Liepajas Metalurgs - HC Brest 4-2 (2-0,1-2,1-0)
    1-0 Vitaly Pavlov (Lauris Bayaruns, Michael Koklin) 07:13
    2-0 Vents Feldmanis (Maris Gravitis, Vladimir Mamonovs) 09:19
    3-0 Maris Gravitis (Valerijs Filimonovs, Vladimir Mamonov) 24:23
    3-1 Sergei Kolyubakin (Dovydas Kulevicius, Andrei Raschinski) PP 27:08
    3-2 Yuri Bulgakov (Andrei Kozachek) SH 32:35
    4-2 Valerijs Filimonovs (Vladimir Mamonov, Maris Gravitis) EN 59:53
    PIM: 3x2 - 3x2 SOG: 29-30 Att: 440
    3 stars: Feldmanis Pavlov, Bulgakov

    Dinamo Juniors - Neman Grodno 6-3 (6-2,0-1,0-0)
    1-0 Oskars Cibulskis (Andris Dzerins, Roberts Bukarts) PP 03:49
    1-1 Andrei Orlyuk (Vyacheslav Lisichkin, Oleg Malashkevich) 08:09
    2-1 Juris Upitis (Miks Indrasis, Martins Poreys) 09:19
    2-2 Vyacheslav Lisichkin (Andrei Orlyuk) 10:21
    3-2 Roberts Bukarts (Elvis Biezays, Richard Birzins) 14:30
    4-2 Elvis Biezays (Andris Dzerins, Oskars Cibulskis) PP2 16:46
    5-2 Oskars Cibulskis (Andris Dzerins, Roberts Bukarts) 18:07
    6-2 Miks Indrasis (Raimonds Vilkoits, Martins Gipters) 18:38
    6-3 Konstantin Lastovetsky (Egor Egorov, Oleg Blagoj) SH 37:05
    PIM: 8x2 - 7x2 SOG: 32-44 Att: 102
    3 stars: Dzerins, Cibulskis, Shlykov

    Shakhtar Soligorsk - Shinnik Bobruisk 2-1 (1-0,0-0,1-1)
    1-0 Evgeny Kovyrshin (Vladimir Mikhailov, Artem Demkov) PP 00:57
    1-1 Vladislav Zankovets (Aleksei Emelyanchik, Sergey Markov) 43:03
    2-1 Vladimir Mikhaylov (Artem Demkov, Aleksei Strakhov) 51:45
    PIM: 4x2 - 4x2 SOG: 23-15 Att: 970
    3 stars: Mickiewicz, Shagov, Kovyrshin

  41. #91
    IHF Staff Davide's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Manaus, Brazil
    Posts
    14,074

    16 february games

    Khimvolokno Mogilev - Keramin Minsk 4-5ot (1-2,2-1,1-1,0-1)
    0-1 Aleksei Permyakov (Dmitry Igoshin, Igor Voroshilov) 12:00
    1-1 Roman Bloch (Andrei Samokhvalov, Pavel Kutsevich) PP 15:28
    1-2 Aleksei Plotnikov (Evgeny Baukin) 16:19
    2-2 Artem Bozhko (Andrei Romadanovsky, Aleksandr Borozenko) PP 25:38
    3-2 Aleksandr Borozenko (Evgeny Letov, Evgeny Goranin) 38:05
    3-3 Igor Voroshilov (Aleksei Permyakov, Andrei Glebov) PP 39:34
    4-3 Artem Bozhko (Andrei Samokhvalov) 42:13
    4-4 Aleksei Plotnikov (Valentin Ebert, Dmitri Shulga) 55:36
    4-5 Dmitri Igoshin (Andrei Glebov, Aleksei Permyakov) 60:55
    PIM: 4x2 - 6x2+1x10(Shulga) SOG: 32-24 Att: 1.600
    3 stars: Plotnikov, Permyakov,Bloch

    Neman Grodno - Khimik-SKA Novopolotsk 4-2 (0-1,2-0,2-1)
    0-1 Andrei Moroz (Aleksei Pilnov, Denis Tydnyuk) PP 07:41
    1-1 Aleksandr Medvedev (Nikita Feoktistov) 30:24
    2-1 Oleg Malashkevich (Andrei Orlyuk, Vyacheslav Lisichkin) 35:34
    2-2 Georgi Yaskevich (Denis Tydnyuk, Sergei Klishin) PP2 40:43
    3-2 Konstantin Mikhailov (Nikita Remezov, Aleksandr Medvedev) PP 49:11
    4-2 Aleksander Pavlovich 59:51
    PIM: 7x2 - 9x2 Att: 2.500
    3 stars: Pantsryrev,Malashkevich, Malinowski

    HC Brest - HK Vitebsk 2-3so (1-1,1-0,0-1,0-0,0-1)
    0-1 Vasil Polonitsky (Vostrikov Artem, Artem Gnidenko) PP 10:28
    1-1 Dovydas Kulevicius (Yuri Lyaskovsky, Andrei Rashtchinski) PP 15:13
    2-1 Andrei Kozachek (Yuri Bulgakov, Pavel Dashkov) 30:51
    2-2 Artem Gnidenko (Artem Vostrikov) 59:16
    2-3 Artem Gnidenko SO
    PIM: 8x2 - 9x2+1x10(Vostrikov)+1x25(Tsurikov) SOG: 29-18 Att: 650
    3 stars: Polonitsky, Shibanov, Kozachek

    Dinamo Juniors - HK Gomel 3-8 (1-2,1-3,1-3)
    0-1 Andrei Filichkin (Aleksandr Zhidkikh, Evgeny Solomonov) 13:50
    0-2 Aleksandr Zhidkikh (Yaroslav Maslennikov, Andrei Filichkin) PP 16:17
    1-2 Miks Indrasis (Maris Bichevskis, Kristians Pelss) 18:12
    1-3 Andrei Filichkin (Andrei Pchelyakov) 26:29
    1-4 Egor Filin (Aleksandr Zhidkikh, Timofei Filin) 33:47
    2-4 Edgars Apelis (Koba Jass, Maris Bicevskis) 34:45
    2-5 Aleksandr Usenko (Egor Filin, Timofei Filin) 37:14
    2-6 Sergei Ogorodnikov (Dmitry Yakushin, Andrei Pchelyakov) 40:29
    3-6 Andris Dzerins (Oskars Cibulskis) 40:59
    3-7 Nikolai Suslo 42:46
    3-8 Aleksei Krovopuskov (Sergei Ogorodnikov, Andrei Filichkin) 45:49
    PIM: 4x2 - 5x2 SOG: 20-36 Att: 96
    3 stars: Suslo, Filichkin, Bicevskis

  42. #92
    IHF Staff Davide's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Manaus, Brazil
    Posts
    14,074

    Round 50 - 18 february

    Yunost Minsk - Keramin Minsk 2-0 (0-0,0-0,2-0)
    1-0 Oleg Timchenko (Aleksandr Materukhin, Artem Senkevich) 52:36
    2-0 Oleg Timchenko 59:17
    PIM: 8x2 - 7x2+1x10(Kostur) SOG: 39-28 Att: 520
    3 stars: Belinsky, Timchenko,Kostur

    Khimvolokno Mogilev - Shakhtar Soligorsk 2-4 (0-1,1-2,1-1)
    0-1 Pavel Razvadovsky (Aleksei Efimenko) 08:45
    0-2 Georgi Ryazantsev 21:41
    0-3 Oleg Shafarenko 29:04
    1-3 Aleksandr Borozenko (Andrei Romadanovsky, Artem Bozhko) 38:39
    2-3 Ivan Sakharov (Roman Salnikov, Andrei Tsaregorodtsev) 53:37
    2-4 Pavel Razvadovsky (Aleksandr Syrey, Aleksei Shagov) 55:31
    PIM: 3x2 - 7x2+1x10(Andruschenko) SOG: 36-27 Att: 1.500
    3 stars: Oksa, Razvadovsky, Salnikov

    Neman Grodno - HC Vitebsk 4-0 (1-0,0-0,3-0)
    1-0 Dmitri Sayapin (Andrei Prokopchik, Nikita Remezov) PP 15:51
    2-0 Sergei Malyavka (Konstantin Mikhailov, Konstantin Lastovetsky) 41:54
    3-0 Konstantin Mikhailov (Sergei Malyavka, Konstantin Lastovetsky) 51:22
    4-0 Vyacheslav Lisichkin (Aleksandr Medvedev) PP 52:34
    PIM: 9x2 - 9x2 SOG: 27-25 Att: 2.340
    3 stars: Erashov,Tsarev,Mikhailov

    Liepajas Metalurgs - HK Gomel 0-5 (0-2,0-1,0-2)
    0-1 Ivan Usenko (Timofei Filin) 00:52
    0-2 Jaroslav Maslenikov (Pavel Musienko) 13:23
    0-3 Aleksandr Usenko (Andrei Filichkin, Aleksandr Zhidkikh) PP 37:35
    0-4 Pavel Musienko (Ivan Usenko) 41:35
    0-5 Andrei Filichkin (Aleksandr Zhidkikh) PP 44:10
    PIM: 7x2 - 8x2 SOG: 29-30 Att: 650
    3 stars: Filin, Maslennikov, Skvortsov

    HC Brest - Khimik SKA Novopolotsk 3-1 (2-1,1-0,0-0)
    1-0 Sergei Kolyubakin (Yuri Lyaskovsky) PP 07:04
    1-1 Igor Sheremet (Maksim Yakovlev, Sergei Magerov) 19:24
    2-1 Aleksandr Babak (Yuri Bulgakov, Pavel Dashkov) 19:52
    3-1 Andrei Raschinski (Yuri Lyaskovsky) 38:12
    PIM: 3x2 - 4x2 SOG: 27-24 Att: 650
    3 stars: Rogovskiy, Lyaskovsky, Glinkin

    Dinamo Juniors - Sokil Kyiv 1-3 (0-1,1-1,0-1)
    0-1 Aleksandr Pobedonostsev (Roman Salnikov, Denis Isaenko) PP 11:33
    0-2 Vladimir Aleksyuk (Yuri Gunko, Vadim Averkin) 23:08
    1-2 Raimonds Vilkoits (Juris Upitis) 39:46
    1-3 Roman Malov (Dmitry Nimenko, Aleksandr Pobedonostsev) EN 59:47
    PIM: 5x2 - 6x2 SOG: 23-33 Att:
    3 stars: Karpenko, Salnikov, Zurkovs

    Shinnik Bobruisk - Metallurg Zhlobin 3-5 (1-2,2-0,0-3) 19.02
    0-1 Pavel Volcheck (Vitali Valuy, Oleg Leontiev) 00:41
    0-2 Aleksei Lozhkin (Dmitri Kalachev, Igor Kovalenya) 02:55
    1-2 Aleksandr Korotkevitch (Dmitri Obrezha) 18:09
    2-2 Sergei Khomko (Victor Shariton, Aleksandr Bobkin) 22:42
    3-2 Dmitri Mikhailov (Vladislav Bryzgalov) 27:53
    3-3 Nikita Osipov (Viktor Blinov, Roman Romanenko) 43:12
    3-4 Pavel Volcheck (Oleg Leontiev, Aleksei Krutikov) PP 45:29
    3-5 Roman Romanenko (Viktor Blinov, Nikita Osipov) EN 59:00
    PIM: 7x2 - 6x2 SOG: 25-42 Att: 1.100
    3 stars: Volchek, Buiko, Korotkevich

  43. #93
    IHF Staff Davide's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Manaus, Brazil
    Posts
    14,074

    22 february game

    Liepajas Metalurgs - Sokil Kyiv 0-3 (0-2,0-1,0-0)
    0-1 Vitaly Litvinenko (Sergei Klimentyev, Konstantin Simchuk) SH 10:38
    0-2 Dmitry Nimenko (Sergei Klimentyev, Sergei Chernenko) SH 15:29
    0-3 Vitaly Litvinenko (Vladimir Aleksyuk, Roman Malov) PP 37:17
    PIM: 10x2+1x10(Brancis) - 8x2+1x10(Klimentyev) SOG: 24-37 Att: 380
    3 stars: Simchuk, Litvinenko, Zabotinsky

  44. #94
    IHF Staff Davide's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Manaus, Brazil
    Posts
    14,074

    Round 51 - 22 february

    Keramin Minsk - HC Brest 4-3so (1-1,1-1,1-1,0-0,1-0)
    1-0 Aleksei Permyakov (Dmitri Igoshin) 11:04
    1-1 Aleksandr Fedorov (Pavel Dashkov, Yuri Bulgakov) 16:23
    1-2 Aleksandr Fedorov (Andrei Raschinski, Evgeny Žilinski) 26:19
    2-2 Aleksei Permyakov (Dmitry Igoshin) PP 38:58
    3-2 Dmitry Igoshin (Evgeny Baukin, Andrei Glebov) SH 48:53
    3-3 Andrei Kozachek (Aleksandr Fedorov) 53:16
    4-3 Andrei Glebov SO
    PIM: 4x2 - 3x2 SOG: 30-25 Att: 400
    3 stars: Permyakov, Igoshin, Fedorov

    Shakhtar Soligorsk - Neman Grodno 5-4ot (2-1,1-2,1-1,1-0)
    1-0 Andrei Bashko (Vitaly Lyutkevich, Evgeny Kovyrshin) 00:48
    2-0 Oleg Shafarenko (Yaroslav Chupris, Evgeny Kovyrshin) 03:21
    2-1 Dmitry Sayapin (Sergei Malyavka, Oleg Goroshko) PP2 11:50
    3-1 Vitali Lyutkevich 24:01
    3-2 Sergei Bogoly (Dmitri Pantsyrev) 25:16
    3-3 Aleksandr Medvedev (Dmitri Gorbunov, Ivan Myadel) PP2 29:43
    4-3 Vladimir Mikhailov PP 52:56
    4-4 Konstantin Lastovetsky (Konstantin Mikhailov, Sergei Malyavka) 53:38
    5-4 Artem Demkov (Oleg Shafarenko, Vitaly Lyutkevich) 62:27
    PIM: 9x2 - 6x2 SOG: 22-27 Att: 810
    3 stars: Tsarev, Demkov, Oksa

    HK Vitebsk - Khimvolokno Mogilev 4-3so (0-0,1-2,2-1,0-0,1-0)
    1-0 Sergei Voronin (Vasili Polonitsky, Vyacheslav Timchenko) 23:05
    1-1 Roman Bloch (Alexander Kovshik, Pavel Kutsevich) 37:39
    1-2 Aleksandr Borozenko (Roman Magdeev, Evgeny Letov) 38:37
    1-3 Roman Bloch (Andrei Samokhvalov, Pavel Kutsevich) 46:56
    2-3 Artem Gnidenko (Vasili Polonitsky, Aleksei Erashov) 50:39
    3-3 Artem Vostrikov PS 59:49
    4-3 Artem Gnidenko SO
    PIM: 2x2 - 9x2 SOG: 27-13 Att: 834
    3 stars: Vostrikov, Polonitsky, Bloch

    Metallurg Zhlobin - Sokil Kyiv 3-2ot (1-0,1-1,0-1,1-0)
    1-0 Pavel Volcheck (Agris Saviels, Vitaly Valuy) PP 12:35
    2-0 Roman Romanenko 25:51
    2-1 Vadim Averkin (Vitaliy Litvinenko) 29:11
    2-2 Vadim Averkin PS 41:20
    3-2 Viktor Blinov (Oleg Leontiev, Nikita Osipov) 62:44
    PIM: 3x2 - 6x2 SOG: 35-27 Att: 1.000
    3 stars: Buiko, Kalachev, Litvinenko

    Khimik SKA Novopolotsk - Yunost Minsk 1-2 (0-1,1-0,0-1)
    0-1 Aleksandr Materukhin (Dmitri Tolkunov, Sergei Sheleg) PP2 19:12
    1-1 Denis Tydnyuk (Sergei Klishin, Andrei Tripuk) SH 23:07
    1-2 Dmitri Tolkunov (Oleg Timchenko) PP 53:14
    PIM: 10x2 - 8x2 SOG: 23-42 Att: 650
    3 stars: Belinsky, Materukhin, Filipchik

    Shinnik Bobruisk - HK Gomel 2-5 (0-4,2-0,0-1)
    0-1 Sergei Ogorodnikov (Andrei Filichkin, Vladimir Magdeev) 00:18
    0-2 Dmitri Rudak (Aleksandr Usenko, Aleksandr Zhidkikh) PP 06:28
    0-3 Aleksandr Usenko (Egor Filin, Sergey Ogorodnikov) 11:08
    0-4 Andrei Pchelyakov (Sergei Ogorodnikov, Aleksei Krovopuskov) PP 18:39
    1-4 Sergei Khomko (Victor Shariton) PP 34:03
    2-4 Pavel Grishanov (Mikhail Kozlov, Dmitri Mikhailov) 39:00
    2-5 Dmitri Rudak (Evgeny Solomonov) 54:49
    PIM: 14x2+2x25(Markov,Obrezha) - 8x2+2x25(Volkov,Magdeev) SOG: 32-41 Att: 900
    3 stars: Karpikov,Usenko,Khomko

  45. #95
    IHF Staff Davide's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Manaus, Brazil
    Posts
    14,074

    Round 52 - 24 february

    Keramin Minsk - Neman Grodno 2-1 (0-1,1-0,1-0)
    0-1 Ivan Myadel (Oleg Goroshko, Dmitri Sayapin) 13:31
    1-1 Irek Khafizov (Sergei Kukushkin, Valentin Ebert) PP 21:51
    2-1 Irek Khafizov (Sergei Kukushkin, Stepan Ponomarev) 44:55
    PIM: 6x2 - 6x2 SOG: 26-32 Att: 350
    3 stars: Khafizov,Kostur, Zarudny

    Shakhtar Soligorsk - HC Brest 3-1 (0-0,1-0,2-1)
    1-0 Aleksei Strakhov (Yaroslav Chupris, Andrei Antonov) PP 24:57
    1-1 Aleksandr Fedorov (Yuri Lyaskovsky) SH 49:52
    2-1 Evgeny Kovyrshin (Victor Andruschenko, Vitaly Lyutkevich) 53:51
    3-1 Oleg Shafarenko (Mika Oksa, Andrei Antonov) 59:40
    PIM: 3x2 - 6x2+1x10(Zilinski) SOG: 32-22 Att: 1.050
    3 stars: Rogovskiy, Chupris,Kovyrshin

    HK Vitebsk - Yunost Minsk 4-3 (1-0,0-2,3-1)
    1-0 Artem Vostrikov (Artem Gnidenko, Vasili Polonitsky) PP 02:23
    1-1 Pavel Stepanov (Sergei Korolik, Sergei Yanovsky) 27:42
    1-2 Andrei Stepanov (Sergei Yanovsky, Evgeny Kurilin) 35:04
    2-2 Aleksei Erashov (Artem Vostrikov, Artem Gnidenko) PP 43:15
    3-2 Aleksei Erashov (majority) (Artem Gnidenko, Yuri Navarenko) PP 50:48
    4-2 Anton Pulver (Aleksei Vinokurov, Aleksandr Abakunchik) 56:16
    4-3 Aleksandr Materukhin (Artem Senkevich, Dmitry Tolkunov) 59:53
    PIM: 3x2 - 8x2 SOG: 49-29 Att: 873
    3 stars: Polonitsky, Erashov, Belinsky

    Metallurg Zhlobin - HK Gomel 0-1 (0-1,0-0,0-0)
    0-1 Ivan Usenko (Evgeny Yesaulov, Andrei Pchelyakov) PP 15:45
    PIM: 3x2 - 6x2+1x10(Volkov) SOG: 24-22 Att: 1.500
    3 stars: Brikun, Pchelyakov, Buiko

    Shinnik Bobruisk - Sokil Kyiv 2-7 (1-2,1-2,0-3)
    1-0 Aleksei Emelyanchik (Sergey Zuev, Dmitri Obrezha) PP 01:54
    1-1 Vadim Averkin (Vitaliy Litvinenko, Aleksandr Matviichuk) 03:10
    1-2 Yuriy Dyachenko (Roman Salnikov, Sergei Chernenko) 14:39
    1-3 Aleksandr Matviychuk (Vadim Averkin, Andrei Sryubko) PP 20:24
    2-3 Victor Shariton (Mikhail Kozlov, Sergei Khomko) 29:53
    2-4 Vitaly Litvinenko (Andrei Sryubko, Sergey Klimentyev) PP 36:46
    2-5 Roman Salnikov (Sergei Klimentyev) 41:31
    2-6 Aleksandr Yakovenko (Yuriy Dyachenko, Aleksandr Pobedonostsev) 55:45
    2-7 Yuriy Dyachenko (Roman Salnikov, Aleksandr Yakovenko) 59:52
    PIM: 3x2 - 9x2+1x10(Gunko) SOG: 34-32 Att: 875
    3 stars: Litvinenko,Matviichuk,Khomko

    Khimik-SKA Novopolotsk - Khimvolokno Mogilev 4-5 (1-1,2-2,1-2)
    0-1 Pavel Kutsevich (Andrei Samokhvalov, Konstantin Kostyukhin) 06:32
    1-1 Artem Glinkin (Andrei Skripelev, Igor Sheremet) 19:23
    2-1 Artem Myantsiuk (Sergei Klishin) 22:32
    3-1 Vladimir Pereverzev (Denis Tydnyuk) PP2 24:50
    3-2 Andrei Romadanovsky (Artem Bozhko, Evgeny Goranin) 32:37
    3-3 Evgeny Goranin (Artem Bozhko, Andrei Romadanovsky) PP 38:18
    3-4 Dmitry Khomjakov (Andrei Samokhvalov, Roman Bloch) PP 50:42
    4-4 Andrei Tripuk (Sergei Klishin) PP 56:54
    4-5 Aleksandr Borozenko (Artem Bozhko, Andrei Romadanovsky) PP 58:36
    PIM: 9x2 - 10x2 SOG: 27-46 Att: 550
    3 stars: Salnikov,Kutsevich, Myantsiuk

    Dinamo Juniors - Liepajas Metalurgs 2-5 (0-3,2-0,0-2)
    0-1 Aldis Abolins (Toms Tilla) 11:18
    0-2 Ediys Brahmanis (Edgars Brancis, Sergei Telushkin) SH 13:09
    0-3 Vladimir Mamonovs (Valery Filimonovs, Maris Gravitis) 18:56
    1-3 Toms Hartmanis (Marcis Zembergs, Andris Dzerins) PP 21:16
    2-3 Marcis Zembergs (Elvis Biezays, Andris Dzerins) 32:36
    2-4 Maris Gravitis (Vladimir Mamonovs, Valery Filimonovs) 50:20
    2-5 Gints Purins (Ediys Brahmanis, Gunars Skvortsov) 51:00
    PIM: 6x2 - 11x2 SOG: 40-30 Att: 329
    3 stars: Zabotinsky, Feldmanis, Hartmanis

  46. #96
    IHF Staff Davide's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Manaus, Brazil
    Posts
    14,074
    Regular Season Final Standing
    TeamGPWOTWSOWOTLSOLLGF:GAPTS
    1. Yunost Minsk524012036205:85129
    2. Shakhtar Soligorsk5234220212185:114112
    3. HK Gomel5231050412183:110107
    4. Sokil Kyiv5231052212169:116107
    5. Khimvolokno Mogilev5228022218143:13292
    6. Keramin Minsk5224240220157:14086
    7. Neman Grodno5223241418175:16386
    8. HK Vitebsk5220160223116:12076
    9. Metallurg Zhlobin5218162421133:13474
    10. Liepajas Metalurgs5216050328126:16661
    11. Dinamo Juniors5213022431134:20349
    12. HC Brest5210232629115:17948
    13. Shinnik Bobruisk529021337116:20335
    14. Khimik SKA Novopolotsk527100737103:19530

    qualify for playoffs

    Top scorers
    R.Name TeamGPGAP
    1. Aleksandr MaterukhinYunost Minsk52324072
    2. Oleg TimchenkoYunost Minsk49323769
    3. Vyacheslav LisichkinNeman Grodno50213556
    4. Aleksandr ZhidkikhHK Gomel52243054
    5. Viktors BlinovsMetallurg Zhlobin52203050

    Playoffs quarter-finals (best of five)

    Sokil Kyiv - Khimvolokno Mogilev
    Yunost Minsk - HK Vitebsk
    Shakhtar Soligorsk - Neman Grodno
    HK Gomel - Keramin Minsk
    Last edited by Davide; 11-03-2010 at 16:47.

  47. #97
    IHF Staff Davide's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Manaus, Brazil
    Posts
    14,074

    Playoffs quarter-finals game #1 01 march

    Yunost Minsk - HK Vitebsk 4-2 (1-1,2-0,1-1)
    0-1 Daniel Orlov (Sergei Golubev) 09:49
    1-1 Sergei Erkovich (Artem Ostroushko, Andrei Stepanov) PP 12:00
    2-1 Dmitri Dudik (Aleksandr Materukhin, Aleksei Baranov) PP 36:05
    3-1 Aleksandr Materukhin (Oleg Timchenko) 39:23
    4-1 Andrei Stepanov (Konstantin Zakharov) 51:14
    4-2 Vasili Polonitsky (Yuri Navarenko, Artem Vostrikov) PP2 59:39
    PIM: 8x2 - 7x2 SOG: 42-28 Att: 580
    3 stars: Belinsky, Stepanov, Polonitsky
    Series: 1-0

    Sokil Kyiv - Khimvolokno Mogilev 2-4 (0-1,1-2,1-1)
    0-1 Evgeny Letov (Andrei Romadanovsky, Artem Bozhko) PP 08:17
    0-2 Aleksandr Borozenko (Artem Bozhko, Andrei Romadanovsky) PP 27:15
    1-2 Roman Salnikov (Sergei Klimentyev) 28:32
    1-3 Aleksandr Borozenko 33:30
    2-3 Vadim Averkin (Sergei Klimentyev, Vitaliy Litvinenko) PP2 55:53
    2-4 Artem Bozhko (Aleksandr Borozenko) PP EN 59:38
    PIM: 6x2+2x10(Sryubko,Matviichuk)+1x25(Gunko) - 7x2+1x25(Salnikov) SOG: 39-28 Att: 550
    3 stars: Romadanovsky, Borozenko, Klimentyev
    Series: 0-1

    Shakhtar Soligorsk - Neman Grodno 4-2 (0-1,3-0,1-1)
    0-1 Oleg Blagoj (Dmitri Gorbunov) PP 04:23
    1-1 Aleksei Strakhov (Vladimir Mikhailov, Ilia Kambovich) PP 27:25
    2-1 Maksim Balmochnyh (Aleksandr Kulakov, Oleg Shafarenko) 30:55
    3-1 Aleksandr Kulakov (Oleg Shafarenko, Victor Andruschenko) 32:43
    4-1 Maksim Balmochnyh (Yaroslav Chupris) 43:41
    4-2 Sergei Malyavko (Nikita Remezov, Aleksandr Medvedev) SH 53:03
    PIM: 6x2 - 9x2 SOG: 36-16 Att: 1.010
    3 stars: Malashkevich, Kulakov,Chupris
    Series: 1-0

    HK Gomel - Keramin Minsk 2-1 (2-1,0-0,0-0)
    1-0 Dmitri Yakushin (Aleksandr Zhidkikh) PP2 02:44
    1-1 Gleb Zavalov (Andrei Glebov) 03:51
    2-1 Aleksandr Usenko (Ivan Usenko, Sergei Ogorodnikov) 07:30
    PIM: 5x2 - 6x2 SOG: 38-20 Att: 2.500
    3 stars: Yakushin, Brikun, Igoshin
    Series: 1-0

  48. #98
    IHF Staff Davide's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Manaus, Brazil
    Posts
    14,074

    Playoffs quarter-finals game #2 02 march

    Sokil Kyiv - Khimvolokno Mogilev 3-2 (1-1,0-0,2-1)
    1-0 Igor Slyusar (Roman Salnikov, Aleksandr Pobedonostsev) PP 10:56
    1-1 Roman Bloch (Pavel Kutsevich, Andrei Samokhvalov) PP 15:15
    2-1 Roman Salnikov (Aleksandr Pobedonostsev, Vitaliy Litvinenko) PP 40:40
    2-2 Vitaly Tomilin (Andrei Tsaregorodtsev, Ivan Sakharov) PP 44:57
    3-2 Dmitry Nimenko (Yuri Gunko, Vadim Averkin) 49:51
    PIM: 6x2 - 8x2+1x10(Letov) SOG: 42-33 Att: 700
    3 stars: Salnikov, Averkin, Grishukevich
    Series: 1-1

    Yunost Minsk - HK Vitebsk 3-0 (1-0,0-0,2-0)
    1-0 Maksim Slysh (Andrei Stepanov, Artem Ostroushko) PP 07:27
    2-0 Oleg Timchenko (Aleksandr Ryadinsky, Artem Senkevich) PP 45:47
    3-0 Dmitri Dudik (Konstantin Zakharov, Aleksandr Kitarov) 46:52
    PIM: 7x2 - 7x2 SOG: 38-21 Att: 500
    3 stars: Timchenko,Belinsky,Shibanov
    Series: 2-0

    Shakhtar Soligorsk - Neman Grodno 3-0 (2-0,1-0,0-0)
    1-0 Victor Andruschenko (Vladimir Svito, Oleg Shafarenko) 06:38
    2-0 Maksim Balmochnyh (Evgeny Kovyrshin, Victor Andruschenko) PP 11:04
    3-0 Oleg Shafarenko (Aleksandr Kulakov, Andrei Bashko) PP 24:35
    PIM: 7x2 - 3x2+1x10(Blagoj) SOG: 24-25 Att: 1.300
    3 stars: Oksa, Kovyrshin, Yakovlev
    Series: 2-0

    HK Gomel - Keramin Minsk 4-1 (2-1,1-0,1-0)
    0-1 Andrei Moroz (Denis Tydnyuk) SH 01:25
    1-1 Dmitry Rudak (Aleksandr Zhidkikh, Aleksandr Usenko) PP 02:29
    2-1 Dmitri Yakushin (Evgeny Solomonov) 14:40
    3-1 Egor Filin (Aleksandr Zhidkikh, Sergei Ogorodnikov) 21:17
    4-1 Evgeny Solomonov (Aleksandr Zhidkikh) PP 58:55
    PIM: 5x2 - 5x2+2x10(Igoshin,Voroshilov) SOG: 33-37 Att: 2.600
    3 stars: Rudakov, Karpikov, Moroz
    Series: 2-0

  49. #99
    IHF Staff Davide's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Manaus, Brazil
    Posts
    14,074

    Playoffs quarter-finals game #3 05 march

    HK Vitebsk - Yunost Minsk 2-3 (0-0,2-1,0-2)
    1-0 Aleksandr Abakunchik (Artem Glinkin, Aleksei Gerlovsky) SH 25:38
    1-1 Dmitri Dudik (Sergei Erkovich) PP 37:39
    2-1 Artem Gnidenko (Vasili Polonitsky) 38:31
    2-2 Konstantin Zakharov (Aleksandr Kitarov, Dmitri Dudik) PP 48:59
    2-3 Maksim Slysh (Andrei Stepanov, Aleksei Baranov) 54:12
    PIM: 8x2+1x10(Navarenko) - 4x2 SOG: 23-39 Att: 1.500
    3 stars: Belinsky, Zakharov, Shibanov
    Vitebsk: Shibanov; Polonitsky (k) - Navarenko, Erashov - Gnidenko - Vostrikov; Pulver - Glinkin, Vinokurov - Komarov - Kashtanov, V. Timchenko - Orlov, SV Golubev - Gerlovsky - Abakunchik; E. Stepanov - Voronin - A. Eliseenko .
    Yunost: Belinsky; Sheleg - Ryadinsky, Materukhin (k) - Senkevich - OV Timchenko; Deniskin - Baranov, K. Zakharov - Kitarov - Dudik; Karev - Erkovich, Stepanov - Kurilin - Slysh, Yanovsky - Korolik - V. Klochkov

    Series: 0-3 Yunost advances to semifinals

    Khimvolokno Mogilev - Sokil Kyiv 2-1ot (0-1,0-0,1-0,1-0)
    0-1 Roman Salnikov SH 06:46
    1-1 Aleksandr Borozenko (Roman Salnikov, Evgeny Letov) PP 36:05
    2-1 Ivan Sakharov (Andrei Tsaregorodtsev) 64:00
    PIM: 7x2 - 11x2 SOG: 32-16 Att: 2.500
    3 stars: Borozenko,Salnikov, Simchuk
    Series: 2-1
    Khimvolokno: Grishukevich; E. Goranin - Letov, Borozenko (k) - Romadanovsky - Bozhko, R. N. Salnikov - Gorbachev, Tsaregorodtsev - Tomilin - Sakharov; Khomjakov - M. Tsvetkov, Samokhvalov - Kutsevich - Bloch; Bratanov
    Sokil: Simchuk; Klimentyev - Vl.Aleksyuk, Litvinenko - Averkin - Matviichuk; Pobedonostsev - Den.Isaenko, Pastukh - Oletsky - RI Salnikov; Ladygin - Gunko (k), Slyusar - AS Chernenko - Nimenko; Y. Dyachenko .


    Neman Grodno - Shakhtar Soligorsk 0-4 (0-2,0-2,0-0)
    0-1 Andrei Bashko (Oleg Shafarenko, Vladimir Svito) 06:21
    0-2 Victor Andruschenko (Vitaly Lyutkevich, Aleksei Strakhov) 08:04
    0-3 Maksim Balmochnyh (Yaroslav Chupris, Evgeny Kovyrshin) PP 37:59
    0-4 Aleksei Strakhov (Vladimir Mikhailov, Ilia Kambovich) 38:32
    PIM: 1x2+1x20(Malyavko) - 6x2 SOG: 28-30 Att: 2.800
    3 stars: Oksa, Bashko, Medvedev
    Neman: Zarudny; Medvedev (R) - Prokopchik, Lisichkin - Malashkevich - Egorov, Sayapin - Goroshko Pavlovich - Bondarev - Myadel; Lupandin - Kopylets, Remezov - Maks.Yakovlev - Gorbunov; Lastovetsky - K. Mikhailov - S. Malyavko; Feoktistov .
    Shakhtar: Oksa; Bashko (k) - Svito, Kulakov - Shafarenko - Andruschenko; And.Antonov - Sushko, Chupris - Kovyrshin - Balmochnyh; Shvedov - Lyutkevich, Strakhov - V. Mikhailov - Kambovich; Efimenko.


    Series: 0-3 Shakhtar advances to semifinals

    Keramin Minsk - HK Gomel 2-3 (1-2,1-0,0-1)
    1-0 Denis Tydnyuk (Aleksei Permyakov) 09:11
    1-1 Andrei Filichkin (Sergei Ogorodnikov) 10:43
    1-2 Dmitri Rudak (Aleksandr Zhidkikh, Evgeny Solomonov) 11:21
    2-2 Sergei Kukushkin (Valentin Ebert, Irek Khafizov) 33:37
    2-3 Aleksandr Zhidkikh (Dmitry Yakushin, Vladimir Magdeev) 40:50
    PIM: 3x2 - 3x2+1x10(Brikun) SOG: 27-24 Att: 1.250
    3 stars: Zhidkikh,Filichkin, Tydnyuk
    Keramin: Kostur; Glebov - Shipilo, Moroz - Permyakov - Tydnyuk; Chernook - Ebert, Kukushkin - S. Ponomarev (k) - Khafizov; Plotnikov - Eronov, Shulga - Baukin - Voroshilov; Zavalov - Semochkin - Lobashov.
    Gomel: I. Brikun; Filichkin - V. Magdeev, E. Filin - A. Usenko - S. Ogorodnikov; Yakushin - I. Usenko, Rudak - Zhidkikh - Solomonov; Khoromando - Maslennikov, Musienko - Pchelyakov (k) - Yesaulov; Rabiza - Panov, Suslo - A. Volkov - T. Filin.

    Series: 0-3 Gomel advances to semifinals
    Last edited by Davide; 11-03-2010 at 17:58.

  50. #100
    IHF Staff Davide's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Manaus, Brazil
    Posts
    14,074

    playoffs quarterfinals

    06.03
    Khimvolokno Mogilev - Sokil Kyiv 2-3 (1-1,1-2,0-0)
    0-1 Aleksandr Pobedonostsev (Denis Isayenko, Valentin Oletsky) SH 03:24
    1-1 Dmitry Khomjakov (Andrei Samokhvalov, Pavel Kutsevich) 15:43
    2-1 Andrei Tsaregorodtsev (Andrei Romadanovsky) 28:13
    2-2 Valentin Oletsky 28:45
    2-3 Denis Isayenko (Evgeny Pastukh, Roman Salnikov) PP 35:20
    PIM: 8x2 - 6x2 SOG: 38-20 Att: 2.400
    3 stars: Pobedonostsev, Salnikov, Tsaregorodtsev
    Khimvolokno: Grishukevich (out 58.30-59.26); E. Goranin - Letov, Borozenko (k) - Romadanovsky - Bozhko, R. N. Salnikov - Gorbachev, Tsaregorodtsev - Tomilin - Sakharov; Khomjakov - Kostyukhin, Samokhvalov - Kutsevich - Bloch.
    Sokil: Karpenko (Simchuk, 23.34); Sryubko - Vl.Aleksyuk, Litvinenko - Averkin - Matviichuk; Pobedonostsev - Den.Isaenko, Pastukh - Oletsky - RI Salnikov; Klimentyev - Gunko (k), Y. Dyachenko - S. Chernenko - Nimenko; Yakovenko

    Series: 2-2

    09.03
    Sokil Kyiv - Khimvolokno Mogilev 2-1ot (0-1,1-0,0-0,1-0)
    0-1 Ivan Sakharov (Andrei Tsaregorodtsev, Roman Salnikov) PP 14:38
    1-1 Valentin Oletsky (Roman Salnikov, Aleksandr Pobedonostsev) 39:48
    2-1 Aleksandr Pobedonostsev (Vadim Averkin, Roman Salnikov) PP 67:39
    PIM: 6x2 - 9x2+1x10(Samokhvalov) SOG: 24-24 Att: 1.600
    3 stars: Oletsky, Pobedonostsev,Sakharov
    Sokil: Simchuk; Sryubko - Vl.Aleksyuk, Litvinenko - Averkin - Matviichuk; Pobedonostsev - Den.Isaenko, Pastukh - Oletsky - RI Salnikov; Klimentyev - Gunko (k), Y. Dyachenko - AS Chernenko - Nimenko.
    Khimvolokno: Grishukevich; E. Goranin - Letov, Borozenko (k) - Romadanovsky - Bozhko, R. N. Salnikov - Gorbachev, Tsaregorodtsev - Tomilin - Sakharov; M. Tsvetkov - Kostyukhin, Samokhvalov - Kutsevich - Bloch; Bratanov

    Series: 3-2 Sokil advances to semifinals[SIZE=1]

    Playoffs semifinals (best of 5) - 12,13,16 march
    Yunost Minsk - Sokil Kyiv
    Shakhtar Soligorsk - HK Gomel
    Last edited by Davide; 11-03-2010 at 18:09.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •